Smaczny zamiennik mleka krowiego. Dobry wybór dla cukrzyków i osób na diecie

Polecamy

Mleko owsiane to jedno z najpopularniejszych zamienników mleka krowiego, smaczna alternatywa dla wegan i osób z nietolerancją laktozy. Poszukując alternatywnego źródła białka roślinnego, chętnie sięgamy po mleko owsiane, z uwagi na jego smak, szerokie zastosowanie w kuchni, a także liczne korzyści zdrowotne.

Mleko owsiane to doskonała alternatywa dla mleka krowiego
Mleko owsiane to doskonała alternatywa dla mleka krowiego123RF/PICSEL

Czy mleko owsiane jest zdrowe?

Mleko owsiane jest bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak białka, węglowodany, błonnik, witaminy (takie jak witamina D, B12, B2) oraz minerałów (głównie wapń i żelazo). Poza tym jest niskokaloryczne i nie zawiera cholesterolu ani laktozy, co czyni je idealnym wyborem dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią na mleko krowie oraz dla osób, które się odchudzają.

Czy mleko owsiane jest lepsze od zwykłego?

To pytanie często wywołuje dyskusje, ponieważ każdy ma inne preferencje żywieniowe i potrzeby. Mleko owsiane może być lepszym wyborem dla osób unikających nabiału ze względów zdrowotnych lub etycznych. Jednakże, jeśli ktoś nie ma nietolerancji laktozy ani alergii pokarmowej, mleko krowie również może być częścią zdrowej diety, dostarczając białka, wapnia i witaminy D. Najważniejsze w żywieniu ogólnie, również tutaj, w kwestii wyboru mleka, jest zachowanie równowagi oraz umiaru.

Dlaczego warto pić mleko owsiane?

Mleko owsiane jest nie tylko zdrowe, ale także smaczne i wszechstronne w kulinarnych przepisach. Jego delikatny smak sprawia, że doskonale komponuje się z różnymi potrawami, od płatków śniadaniowych po koktajle owocowe. Spokojnie można dodawać je do kawy czy herbaty, a także do deserów.

Ponadto jego właściwości odżywcze sprawiają, że stanowi świetne uzupełnienie diety, dostarczając cennych składników - głównie sodu, potasu, wapnia, witaminy A i D, a także błonnika pokarmowego. Z tego też względu, warto pić mleko owsiane, będąc na diecie redukcyjnej. Jest ono odpowiednie dla osób kontrolujących poziom cholesterolu.

Mleko owsiane z powodzeniem stosowane jest w branży kosmetycznej
Mleko owsiane z powodzeniem stosowane jest w branży kosmetycznej123RF/PICSEL

Czy mleko owsiane można pić codziennie?

Zastanawiasz się, ile szklanek mleka owsianego można pić codziennie? Standardowa zalecana porcja wynosi około 1 szklanki dziennie, co zapewnia odpowiednią dawkę składników odżywczych bez nadmiernego spożycia kalorii. Zalecamy przy tym jednak ostrożność, bo o ile masz pełną kontrolę nad składem mleka owsianego robionego samodzielnie, o tyle nie wiesz, co znajdziesz w kartonie przyniesionym ze sklepu. Przeczytaj skład, zwłaszcza zaś zwróć uwagę na ilość cukru. Sprawdź też, czy nie ma adnotacji i możliwości zanieczyszczenia z natury bezglutenowego produktu glutenem, co jest problematyczne dla osób chorych na celiakię.

Indeks glikemiczny mleka owsianego oraz ilość kalorii

Mleko owsiane ma stosunkowo niewiele kalorii, co oznacza, że można je pić na diecie redukcyjnej. Jedna szklanka mleka owsianego zawiera zazwyczaj około 100-150 kcal, w zależności od marki i dodatków (przeczytaj skład produktu).

A jaki indeks glikemiczny ma mleko owsiane? Średnio wartość ta wynosi 40, co klasyfikuje je jako produkt o średnim indeksie glikemicznym. Oznacza to, że po jego spożyciu raczej nie grożą ci gwałtowne wzrosty poziomu cukru we krwi (choć ostatecznie zależy to od pozostałych składników posiłku i jego objętości).

Co można zrobić z mleka owsianego?

Możliwości wykorzystania mleka owsianego w kuchni są praktycznie nieograniczone. Można go dodawać do płatków śniadaniowych, kawy, herbaty, koktajli, zup, sosów, deserów, czy nawet do przygotowania pianki do kawy. Ponadto, może być używane jako zamiennik mleka krowiego w większości przepisów, co czyni go idealnym wyborem dla osób na diecie roślinnej lub poszukujących alternatywnych produktów. Z powodzeniem "zabielisz" nim zupę, czy zagęścisz sos.

Przeczytaj także:

Dietetyk Mikołaj Choroszyński o jedzeniu słodyczy: Nie w samotnościINTERIA.PL

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas