Dodaj odrobinę do słoika z ogórkami. Nawet teściowa poprosi o przepis
W Polsce są prawdziwym rarytasem. Ogórki kiszone cieszą się niesłabnącą popularnością – ceni się je nie tylko za walory smakowe, ale również wartości odżywcze i zdrowotne. Dlatego najlepiej przygotowywać je samodzielnie i doprawić do smaku idealną mieszanką przypraw.
Ogórki kiszone to popularny w Polsce przysmak, który w kuchni ma wiele zastosowań. Ogórki kiszone powstają w procesie fermentacji mlekowej, dzięki czemu zyskują sporo właściwości odżywczych. A do tego są zdrowe i smaczne!
Ogórki kiszone: właściwości dla zdrowia
Zobacz również:
Przygotowany z nim sok jest świetną bazą do zupy ogórkowej, a same ogórki to idealny dodatek do sałatek, surówek, smażonych ryb czy grillowanych mięs. Są również doceniane za cenne dla naszego zdrowia właściwości - to naturalny probiotyk, który wspomaga układ odpornościowy i pokarmowy. Pomaga w odbudowie flory bakteryjnej, chronią układ pokarmowy przed działaniem antybiotyków. Ogórki kiszone zawierają sporo witamin, w tym B, A, C, K, E, mające dobry wpływ na wygląd skóry, paznokci i włosów. Oprócz tego zawierają fosfor, magnez i potas, które z kolei mają dobroczynny wpływ na układ kostny. Ze względu na zawartość witaminy C, mogą być pomocne przy zwalczaniu infekcji i przeziębień. Na tym jednak nie koniec. Do długiej listy należy dopisać jeszcze to, że pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca. Dodatkowo mogą redukować stres i zapobiegać migrenom.
Ogórki kiszone najlepiej przygotowywać samemu lub sięgać po produkty ze sprawdzonego źródła. Dzięki temu będziemy mieli kontrolę nad tym, co ląduje w słoiku. Szukasz sprawdzonego przepisu na idealne ogórki kiszone? Wypróbuj babciną metodę 3x3, dzięki której popularny przysmak będzie chrupiący i aromatyczny.
Jak zrobić ogórki kiszone? Unikaj tych błędów
W czystych, wyparzonych wrzątkiem słoikach umieszczamy umyte wcześniej ogórki. Możemy dodać (opcjonalnie) inne warzywa takie jak np. gałązki kopru, lubczyku czy pietruszki. Następnie dodajemy przyprawę, a następnie zalewamy przygotowaną wcześniej miksturą. Odstawiamy słoiki w ciemne i chłodne miejsce, co jakiś czas potrząsamy nimi. Po kilku dniach ogórki powinny być gotowe do spożycia. Można je przechowywać w lodówce, a po zawekowaniu - na półce.
Zdarza się, że czasami ogórki kiszone nie wychodzą tak, jak powinny. Miękkie, puste w środku, a czasami i zepsute. Oto najczęstsze błędy, jakie popełniamy:
- Nieszczelne układanie ogórków w słoiku - przez niewłaściwe ułożenie wypływają nad zalewę i mają kontakt z tlenem. A to już prosta droga do psucia się kiszonek. Ogórki należy układać ciasno i w całości zalać zalewą,
- Zbyt wysoka temperatura podczas przechowywania - najlepsza temperatura do przechowywania ogórków kiszonych to od 5 do 6 st. C,
- Wybór soli do ogórków kiszonych - sól jodowana spowalnia proces fermentacji, dlatego najlepiej sięgać po sól kamienną.
Zobacz też: Jakie ogórki są najlepsze do kiszenia?
Warto też sięgnąć po odpowiednią mieszankę przypraw do ogórków kiszonych. W tradycyjnym procesie kiszenia ogórków najlepiej sięgać po "drużynę przypraw", która nada przekąsce idealny smak i aromat. Dlatego niezbędne są:
- koper,
- gorczyca,
- chrzan,
- liście laurowe,
- ziele angielskie.
To sprawdzona mieszanka, dzięki której ogórki nabiorą odpowiedniego smaku. Jeżeli do wspomnianych składników pokusimy się też o dodanie imbiru, kolendry i odrobiny papryczki chilli, ogórki kiszone z pewnością nabiorą lekko pikantnego i wyrazistego smaku.