Domowy kisiel na ból gardła. Wystarczą trzy składniki
Małe ziarenka, które skrywają ogromne znaczenie dla zdrowia. Siemię lniane, bo o nim mowa, wykorzystać można nie tylko jako uzupełnienie jadłospisu, ale również w profilaktyce niektórych schorzeń. Przyda się również w okresie jesienno-zimowym. W mig pomoże pożegnać ból gardła.
Siemię lniane to niewielkie ziarenka lnu pospolitego o brązowej lub lekko złotawej barwie. Zalicza się je do tzw. superfoods, czyli zdrowej żywności posiadającej cenne właściwości prozdrowotne. Posiada pozytywny wpływ na cały organizm, będąc uznawanym za zielarski produkt leczniczy.
Czy siemię lniane jest zdrowe?
Siemię lniane jest źródłem błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3, substancji śluzowych, steroli roślinnych, aminokwasów, minerałów: magnezu, potasu, wapnia, manganu, miedzi, cynku i selenu oraz witamin: C, E, K i B oraz kwasu foliowego. Regularne spożywanie siemienia lnianego wspiera zdrowie układu trawiennego, pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną, wspomaga profilaktykę nowotworową, obniża poziom cholesterolu we krwi, wspomaga odchudzanie, a także ma korzystny wpływ na kondycję skóry i włosów.
Pomoże również na wiele innych dolegliwości, w tym przeziębienie, na które w okresie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni.
Zobacz również: Domowe sposoby na katar
Domowy kisiel na ból gardła. Wystarczą trzy składniki
W obliczu pojawiających się dolegliwości coraz częściej sięgamy po domowe receptury. "Babcine" sposoby, przygotowywane w większości przypadków z wykorzystaniem naturalnych składników, które nie obciążają żołądka, zyskują coraz szerszą rzeszę sympatyków.
W okresie jesienno-zimowym z pewnością szukać będziemy pomocy przy przeziębieniu. Zmiana pogody może bowiem dać się we znaki każdemu. Jak więc pomóc sobie w przypadku bólu gardła domowymi sposobami? Pomoże właśnie len.
Jak zrobić domowy kisiel z siemienia lnianego na ból gardła? Potrzebujemy:
- 1 szklankę wody,
- 2 łyżki nasion siemienia lnianego,
- 4 łyżki soku (najlepiej domowej roboty) z malin lub czarnego bzu.
Siemię lniane zalewamy szklanką przegotowanej, ciepłej wody. Gotujemy na ogniu przez około 5 minut. Następnie odcedzamy nasiona, dodając sok. Kisiel można wzbogacić dodatkowo niewielką ilością miodu. Tak przygotowany świetnie sprawdzi się w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych. Co więcej, wzmocni układ odpornościowy, nawilżając śluzówkę i przyczyniając się do szybszego powrotu do pełni sił.