Emeryci mogą liczyć na podwyżkę dodatku. Kto otrzyma pieniądze?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że już od marca tego roku wzrośnie kwota dodatku pielęgnacyjnego. Świadczenie, o które mogą starać się emeryci i renciści wynosi obecnie 294,39 zł. Ile wyniesie w marcu?

W marcu emerytów czeka podwyżka dodatku pielęgnacyjnego
W marcu emerytów czeka podwyżka dodatku pielęgnacyjnego 123RF/PICSEL

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował dla grupy emerytów całą listę specjalnych dodatków do świadczenia. Obok 13. i 14. emerytury, ZUS oferuje również np. emeryturę honorową, 500 plus dla seniora, który jest niezdolny do samodzielnej egzystencji, "sołtysowe" czy dodatek dla strażaków i ratowników górskich. Na pomoc mogą także liczyć seniorzy powyżej 75. roku życia oraz ci, którzy są niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji. Z myślą o nich powstał dodatek pielęgnacyjny, który od 1 marca 2024 roku pójdzie znacznie w górę!

Dodatek dla emerytów mocno w górę. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze?

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest:

  • z urzędu wszystkim emerytom i rencistom, którzy skończyli 75 lat (nie muszą oni składać żadnego wniosku, aby otrzymać to świadczenie),
  • osobom, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji (muszą mieć orzeczenie w tej sprawie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS). 

Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny (w przypadku osób niezdolnych do pracy), należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia, wypełnionym przez lekarza prowadzącego nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym wniosek zostaje złożony.

Osoby, które ukończyły 75 lat, nie muszą składać takiego zaświadczenia - ZUS z urzędu przyzna im prawo do dodatku, który wypłacany będzie wraz z emeryturą.

Obecnie dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest w kwocie 294,39 zł, ale od 1 marca 2024 roku świadczenie to wzrośnie do 324,39 złotych!

"Żony Warszawy. Historie Prawdziwsze": Barbara SobczakINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas