Jemy go zdecydowanie za rzadko, a szkoda. Ogromna pomoc dla serca i mózgu
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Przypuszcza się, że jest jednym z najstarszych zbóż, które były uprawiane przez człowieka. Do tej pory można jego łany spotkać na polach, ale tylko część z nich trafia na polskie stoły. Chodzi o owies, który jest ważną rośliną: nie tylko w kontekście rolnictwa, ale także zaliczana jest do najzdrowszych zbóż. Dlaczego warto jeść owies jak najczęściej? Odpowiedź znajdziemy poniżej.
Owies: jedno z najważniejszych zbóż
Owies najczęściej jest kojarzony z płatkami, ale przecież z tego zboża powstaje również mąką, a ostatnio można kupić owsiany napój roślinny imitujący mleko krowie. Chociaż zboże to jest powszechnie w Polsce uprawiane, to przypuszcza się, że tylko kilka procent plonów przeznaczonych jest na cele spożywcze, a pozostałe wykorzystywane są jako pasze. Mimo wszystko warto łaskawszym okiem spojrzeć na owies, ponieważ jest jedną z najzdrowszych roślin, jakie mogą rosnąć nad Wisłą.
Polecamy: Te dania wigilijne możesz przygotować kilka dni wcześniej. 24 grudnia będą smakować jeszcze lepiej
Skład owsa może zadziwiać
Należy zacząć od tego, że owies to bogate źródło błonnika pokarmowego. Najczęściej wspominany jest w kontekście prawidłowej pracy układu pokarmowego, a przede wszystkim jelit. Substancja ta ma wiele właściwości: na pewno zapewnia uczucie sytości, co przekłada się na mniejszą chęć na podjadanie między posiłkami. Dodatkowo reguluje pracę jelit, pomaga się im oczyszczać, a także pomaga pozbywać się zbędnych produktów przemiany materii. Mówi się, że błonnik pokarmowy jest sprzymierzeńcem odchudzania, ale to tylko część z jego właściwości. Ponadto wspiera pracę trzustki, ponieważ może regulować poziom cukru, nie wspominając już, że błonnik ma także wpływ na wysoki poziom cholesterolu.
Serce jak dzwon? Owies może w tym pomóc
Wiadomo już, że błonnik ma wpływ na pracę serca, ale nie tylko on sprzyja kondycji jednego z najważniejszych narządów organizmu. To również zasługa obecnych w owsie polifenoli oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych: te ostatnie z kolei wpływają korzystnie również na pracę całego układu nerwowego, czyli poprawiają pracę mózgu oraz korzystnie działają na pamięć i koncentracje. W takim razie warto owies włączyć do diety, a w szczególności powinni zainteresować się nim ci, którzy na co dzień podejmują się wytężonej pracy umysłowej i narażeni są na działanie stresu.