Letnie bolączki. Jak poradzić sobie z potliwością i wrastającymi włoskami?
Latem każda z nas chce wyglądać jak bogini. Słoneczne promienie zachęcają nas do tego, aby zrzucić długie swetry i spodnie. Chętnie odkrywamy nogi i dekolty, eksponując swoje wdzięki. Dla niektórych z nas lato nie jest jednak wyłącznie oczekiwaniem na długo wymarzone wakacje i spokojny wypoczynek. To również walka z letnimi bolączkami – nadmierną potliwością, wrastającymi włoskami, czy suchymi piętami. Oto jak pozbyć się ich wyłącznie domowymi sposobami.
Zamiast cieszyć się słoneczną aurą ukrywasz się w cieniu w obawie, że ktoś zauważy mokre plamy pod pachami? Chowasz nogi w piasek, bo dokucza ci problem suchych pięt? Na plaży wypoczywasz wyłącznie w długiej sukience lub pareo, gdyż wrastające włoski wyglądają nieestetycznie? Natychmiast powiedz tym problemom: Do widzenia!
Zobacz również: Trzy sposoby na to, aby blond nie żółkł
Wrastające włoski - jak się ich pozbyć krok po kroku?
Wrastające włoski są jedną z tych letnich bolączek, z którą natychmiast chciałybyśmy się pożegnać. Nie tylko szpecą one nasze ciało, ale także wiążą się z bólem. Jak pożegnać je raz na zawsze?
Problem wrastających włosków dotyczy przede wszystkim tych kobiet, które decydują się na usunięcie włosków wraz z cebulkami. Na skutek regularnego ich usuwania - za pomocą maszynki, wosku lub depilatora - włoski stają się zbyt słabe, aby wydostać się na powierzchnię skóry. Przebicie uniemożliwia im warstwa zrogowaciałego naskórka. Skóra staje się w takim miejscu zaczerwieniona, podrażniona oraz opuchnięta.
Nieestetyczne zmiany pojawiają się najczęściej na nogach, pachach, twarzy czy okolicach bikini. W niektórych przypadkach mogą doprowadzić do stanów zapalnych, przebarwień, a nawet powstania blizn.
Domowe sposoby na wrastające włoski
Jednym z domowych sposobów na wrastające włoski jest peeling cukrowy, który w świetny sposób złuszczy martwy naskórek, przez co skóra będzie aksamitnie gładka, a włoski otrzymają szansę wydostania się na zewnątrz.
Wystarczy zmieszać ze sobą szklankę cukru, pół szklanki oliwy z oliwek, 10 kropki olejku z drzewa herbacianego oraz 10 kropli olejku lawendowego. Następnie rozcierać powstały peeling w tych miejscach, w których chcemy pozbyć się wrastających włosków. Po kilku minutach spłukać letnią wodą. Zabieg powtarzać dwa razy w tygodniu.
Pomoże również soda oczyszczona. Łyżkę proszku mieszamy ze szklanką wody. Nasączamy płatek kosmetyczny i przecieramy nim najbardziej narażone miejsca. Po 5 minutach zmywamy. Metodę należy stosować 3 razy dziennie.
Zobacz również: Chroń włosy przed słońcem. Sprawdzone sposoby
Nadmierne pocenie się - jak pozbyć się wstydliwego problemu?
Nadmierna potliwość jest niezmiernie uporczywym i krępującym problemem. Jak do niej dochodzi? Pocenie jest naturalnym procesem fizjologicznym, poprzez który nasz organizm jest chroniony przed przegrzaniem. Gruczoły potowe zlokalizowane są na całym ciele, jednak ich największa liczba znajduje się w okolicach pach, na dłoniach oraz stopach.
Pot reguluje temperaturę naszego ciała, usuwając jednocześnie z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Niejednokrotnie zdarza się jednak, iż naturalna reakcja organizmu zostaje zaburzona, przez co mamy do czynienia z nadmierną potliwością. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Zobacz również: Opalanie - tak czy nie? Fakty i mity dotyczące opalania
Nadmierna potliwość: jak z nią walczyć domowymi sposobami?
Obok lekarskiej pomocy warto postawić na domowe sposoby. Pamiętajmy przede wszystkim o delikatnej depilacji pach oraz unikaniu kąpieli w gorącej wodzie. Stawiajmy na lekką i przewiewną odzież, wykonaną z naturalnych materiałów.
Zwróćmy uwagę również na naszą dietę. Do codziennego jadłospisu wprowadźmy więcej świeżych owoców i warzyw, wykluczając jednocześnie wszelkie potrawy z dodatkiem cebuli, czosnku, imbiru, chili, pieprzu czy cynamonu. Te przyprawy nie tylko zwiększają wydzielanie potu, ale również wpływają na jego nieprzyjemny zapach.
Pomocne mogą okazać się również codzienne kąpiele w ziołach - szałwii, melisie, czy korze dębu.
Zobacz również: Masaż kostkami lodu: Wygładza twarz, działa jak żelazko
Jak zadbać o stopy latem?
Latem chętnie sięgamy po sandałki i klapki. Część z nas z nadzieją wypatruje jednak czasu, w którym znów wskoczy w grube skarpety. Wszystko za sprawą suchych i spękanych pięt - kolejnego z letnich kompleksów. Zamiast chować swoje stopy w piasek, zadbajmy o ich prawidłową pielęgnację.
Zobacz również:
- Zamiast wyrzucać po zaparzeniu kawy, nałóż na twarz. Wspiera zachowanie młodzieńczego wyglądu
- Skóra pod oczami będzie jaśniejsza, a opuchlizna zredukowana. Wystarczy jeden ziemniak
- Pięć maści z apteki, które warto mieć w kosmetyczce. Remedium na problemy skóry
- Dlaczego paznokcie pękają w punkcie stresu? Powód nie zawsze jest oczywisty
Przyczyn pękających stóp jest wiele - od przesuszonej skóry, przez noszenie nieodpowiedniego obuwia, nadwagę, cukrzycę, aż po choroby skórne i predyspozycje genetyczne. Idealnie gładkie stopy zyskać możemy nie tylko dzięki wizycie w gabinecie podologicznym lub kosmetycznym. Jak poradzić sobie z tym problemem w domowych warunkach?
Jednym z najlepszych sposobów na piękne stopy jest kąpiel w wodzie z solą leczniczą. Nie należy wykonywać jej jednak, jeśli na stopach pojawiły się już rany. Pomoże również kąpiel w naparze z ziół - kozieradki, rumianku, ziela krwawnika czy nagietka - a także kuracja witaminą A w kapsułkach.
Zbawiennie na spękane stopy zadziała także moczenie ich w niewielkiej ilości wody połączonej z dwoma łyżkami sody. Kąpiel powinna trwać około 5-10 minut. Następnie należy dokładnie osuszyć stopy i wetrzeć w nie krem na bazie mocznika.
Zamiast wody można użyć również pół litra mleka. Miksturę należy jednak podgrzać, a następnie zamoczyć w niej nogi na 5-10 minut. Po osuszeniu i nałożeniu kremu warto sięgnąć po grube skarpetki. Te dodatkowo spotęgują efekt nawilżenia.
Zobacz również: Wypadające włosy? Przyczyną może być twoja dieta