Masz w domu brudne słoiki? Nie każdy wie, co trzeba z nimi zrobić

Segregacja odpadów to sposób na to, aby każdy z nas osobiście włączył się w ochronę środowiska naturalnego. Warto pamiętać o tym przy wyrzucaniu odpadów szklanych. Słoiki można przetwarzać wiele razy, oszczędzając przy tym jednorazowo nawet 1100 W energii. To tyle, ile potrzeba do oglądania telewizji przez 5 godzin i pracowania na komputerze przez 22 godziny. Aby faktycznie osiągnąć te korzyści, dowiedz się, na czym polega prawidłowa segregacja szkła, zwłaszcza słoików.

W którym pojemniku na odpady umieścić słoik?
W którym pojemniku na odpady umieścić słoik?123RF/PICSEL

Gdzie wyrzucić brudny słoik?

Brudne słoiki, czyli te, które zawierają resztki jedzenia, ale też etykiety klejone należy wyrzucać do pojemnika na szkło. Przed wyrzuceniem warto je opróżnić z większych resztek, ale nie trzeba ich dokładnie myć. Podczas procesu recyklingu szkła wszystkie zabrudzenia i resztki zostaną usunięte mechanicznie. Ważne jest, aby słoiki były puste, ponieważ pełne opakowania mogą stanowić problem na etapie sortowania i przetwarzania odpadów.

Gdzie wyrzucić stare słoiki z przetworami?

Stare słoiki z przetworami, jeśli są puste, można wyrzucić do pojemnika na szkło. W przypadku, gdy przetwory są już zepsute i nie nadają się do spożycia, należy opróżnić słoik z zawartości przed wrzuceniem do pojemnika. Nie ma potrzeby dokładnego mycia słoika - najważniejsze jest, aby nie zawierał on dużych ilości resztek jedzenia.

Gdzie wyrzucić słoik po majonezie?

Słoik po majonezie, podobnie jak inne szklane opakowania po żywności, należy opróżnić z zawartości przed wyrzuceniem do pojemnika na szkło. Nie ma potrzeby dokładnego mycia ręcznego czy w zmywarce, które pochłania czas, wodę oraz energię. Pamiętaj, że podczas recyklingu wszelkie zabrudzenia zostaną usunięte z dużą precyzją.

Czy słoiki wyrzucać z nakrętkami i etykietami?

Słoiki można wyrzucać wraz z nakrętkami. Nie musisz ich oddzielać przed wyrzuceniem, ponieważ podczas recyklingu szkła nakrętki i inne metalowe elementy zostaną usunięte. W procesie recyklingu zastosowane są różne technologie, które pozwalają na skuteczne oddzielenie metali od szkła. To samo dotyczy papierowych czy foliowych etykiet oraz resztek kleju, na których są one osadzane.

Gdzie wyrzucić brudne słoiki? Poznaj zasady segregacji szklanych odpadów
Gdzie wyrzucić brudne słoiki? Poznaj zasady segregacji szklanych odpadów123RF/PICSEL

Jak przebiega proces recyklingu szkła?

Recykling szkła to wieloetapowy proces, który pozwala na przetworzenie zużytych opakowań szklanych na nowe produkty. Segregacja jest pierwszym krokiem - po tym, jak umieścisz słoik w pojemniku na szkło, w dalszej kolejności poszczególne rodzaje i kolory szkła zostaną jeszcze od siebie oddzielone. Dopiero po wstępnej segregacji szkło jest rozdrabniane na mniejsze kawałki, zwane stłuczką. Proces ten ułatwia dalsze oczyszczanie i segregację materiału (metodą metaliczną). Na końcu dopiero zanieczyszczenia z wnętrza słoików są ostatecznie usuwane i tak przygotowane słoiki są przekazywane do przetopienia.

Ważne zasady przy recyklingu szkła

  • Do recyklingu nadaje się tylko szkło opakowaniowe - słoiki, butelki po produktach spożywczych, po przetworach i po lekach
  • Szkło chemiczne nie nadaje się do recyklingu - tam, gdzie trafiają słoiki nie powinny znaleźć się szyby, lustra czy szklane figurki.
  • Słoiki w całości nadają się do segregacji, nie musisz oddzielać od nich zakrętek ani etykiet.
  • Słoiki przed wrzuceniem do pojemnika na odpady segregowane należy opróżnić z zawartości - nie ma potrzeby dokładnego mycia.
  • Szkło umieszcza się w pojemniku zielonym.
  • Trzeba uważać, aby nie potłuc słoików przy wrzucaniu do pojemnika. Powinno być ono zachowane w całości. 

Prawidłowa segregacja odpadów szklanych pozwala na efektywne przetwarzanie zużytych opakowań na nowe produkty, co przyczynia się do oszczędności energii i zasobów naturalnych. Dzięki odpowiedzialnemu postępowaniu z odpadami szklanymi przyczyniamy się do przywrócenia równowagi w ekosystemie. Nasza troska o planetę będzie jeszcze pełniejsza, gdy będziemy postępować z brudnymi słoikami w taki sposób, jak zaprezentowaliśmy powyżej.

Przeczytaj także:

„Zbliżenia”. Marcin Szczygielski. Mistrz literatury dziecięcej i młodzieżowejINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas