Ten błąd Polacy popełniają na potęgę! O włos od tragedii w Rzeszowie!

Ratownicy medyczni ponownie ostrzegają niedoświadczonych grzybiarzy. Dla pewnej pary wyprawa do lasu mogła się bowiem skończyć tragicznie - pomylili oni jadalną kanię z silnie trującym sromotnikiem i trafili na SOR. Jak odróżnić te dwa podobne do siebie grzyby?

Dla pewnej pary wyprawa do lasu mogła się bowiem skończyć tragicznie
Dla pewnej pary wyprawa do lasu mogła się bowiem skończyć tragicznie Getty Images

Para zatruła się grzybami - ratownicy ostrzegają

Na profilu Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja na Facebooku pojawił się wpis, ostrzegający grzybiarzy. Pewna para z Rzeszowa wybrała się bowiem do lasu, a tam zebrała i później spożyła trujące grzyby. Finał tej historii mógł być tragiczny!

Sezon grzybowy w pełni rozpoczęty. "Kobieta wraz z mężem zjedli smażone kanie, które niestety okazały się muchomorem sromotnikowym. Trafili na SOR z objawami ostrego zatrucia pokarmowego. W pierwszej fazie pacjentka otrzymała 9750 mg ACC. W drugiej 3250 mg ACC. Amanityna w moczu dodatnia. (Troszkę tych ampułek poszło). Po medycznych czynnościach ratunkowych uzyskano poprawę. Brawo SOR Rzeszów Przesłała Gabriela, dzięki!

- napisali ratownicy, a w dalszej części postu poinformowali o szczegółach leczenia:  Zatrucie muchomorem sromotnikowym. "Status odtrutki zyskały silibinina (podawana i.v.) i N-acetylocysteina (preferuje się podawanie i.v. ze względu na krótszy czas leczenia niż w przypadku podawania p.o.). Penicylina G, niegdyś uważana za odtrutkę, obecnie nie jest rutynowo stosowana, podaje się ją wyjątkowo, w niezwykle rzadko spotykanych sytuacjach klinicznych."

Jak wynika z postu, para grzybiarzy pomyliła jadalną kanię z trującym muchomorem sromotnikowym. Czym różnią się te grzyby?

Kania: Jak wygląda?

Kania jest najczęściej koloru białego i posiada brązowe łuski
Kania jest najczęściej koloru białego i posiada brązowe łuski123RF/PICSEL

Czym różni się czubajka kania od muchomora sromotnikowego?

Początkującym lub tzw. niedzielnym grzybiarzom może być trudno odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego. Dlatego tak ważne jest, by zbierać grzyby w towarzystwie osób doświadczonych, zawsze mieć pod ręką atlas grzybów, a w razie wątpliwości kategorycznie nie spożywać niepewnych okazów.

Istnieją jednak sposoby na to, by odróżnić jadalną kanię od muchomora sromotnikowego. Czym różnią się te dwa grzyby?

Kapelusz u kani ma chropowatą i łuszczącą się powierzchnię z brązowymi plamkami. Muchomor sromotnikowy ma natomiast kapelusz w kolorze oliwkowozielonym.

Blaszki kani są beżowe, a u sromotnika mają kolor biały. Nóżka kani jest smukła i długa, z zygzakowatym wzorem, a u muchomora sromotnikowego gładka, z bulwą u nasady. Różnic dopatrzyć się można także w wyglądzie trzonu grzybów: trzon kani na ruchomy pierścień, a muchomora sromotnikowego kołnierzykowaty i zwisający. Ważny jest także zapach tych dwóch grzybów: kania pachnie klasycznie, grzybowo, a muchomor sromotnikowy ma lekko słodkawy i mdły zapach.

Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym

Muchomor sromotnikowy to jeden z najbardziej trujących grzybów z polskich lasów. Niestety, mimo ostrzeżeń co roku zatruwa się nim bardzo dużo osób.

Pierwsze symptomy zatrucia sromotnikiem pojawiają się już po 8-12 godzinach po zjedzeniu potrawy. Pierwszym objawem są po prostu zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak:

  • wymioty
  • silne bóle brzucha
  • biegunka

Z biegiem czasu do podstawowych objawów dołączają kolejne, takie jak:

  • żółtaczka
  • zaburzenia świadomości
  • śpiączka 
  • krwawienie z przewodu pokarmowego

W czwartej lub piątek dobie po zatruciu uszkodzeniu ulegają nerki. Jeśli chory nie otrzyma na czas pomocy, umiera po około dwóch tygodniach od zjedzenia grzyba.

Do czego podobna jest kania?

By nie pomylić kani z innymi, niejadalnymi lub silnie trującymi grzybami, warto pamiętać, że jest ona jeszcze podobna do:

  • muchomora plamistego - jest on niejadalny, ale nie aż tak trujący jak muchomor sromotnikowy i łatwiej jest wyjść z zatrucia
  • sinoblaszka czerwieniejącego - może on powodować silne biegunki
  • sinoblaszka zielonawego - silnie trujący grzyb, który nie występuje jednak w Polsce
  • czubajeczki - powoduje ciężkie, śmiertelne zatrucia! 
„Ewa gotuje”: Grzyby marynowane w sosie musztardowymPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas