Na woreczek żółciowy i żołądek działa niczym plaster. Teraz ma największą moc
Zamiast do apteki, wybierz się na łąkę. Zebrane w czerwcu zioła mają największą moc i stanowią remedium na wiele dolegliwości. Jeśli planujesz wypad za miasto, rozejrzyj się wokół – oto 5 ziół, które warto zbierać w czerwcu.
Koszyk w dłoń i ruszaj na łąkę. Czerwiec to najlepszy miesiąc na zbieranie ziół - właśnie teraz mają największą leczniczą moc.
Spis treści:
Teraz mają największą moc. Jakie zioła zbierać w czerwcu?
Ciepło i słońce robią swoje, a dziko rosnące rośliny są prawdziwą skarbnicą cennych dla naszego zdrowia właściwości. Dobrze wiedzieli o tym już Słowianie, którzy zbierali zioła podczas Nocy Kupały. Z polnych kwiatów i ziół pletli wianki, które miały chronić przed złem, przepowiadać miłosne perypetie i wzmacniać płodność.
Jak widać, w czerwcu zamiast do apteki, lepiej udać się na łąkę. W końcu zioła nadal znajdują zastosowanie w medycynie i wiele z nich jest podstawą naszej domowej apteczki.
W czerwcu występuje ich tak wiele, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Dlatego wybraliśmy 5 ziół, które są łatwe do rozpoznania.
Dziurawiec
Określane mianem ziela świętojańskiego, bo kwitnie na św. Jana. Dziurawiec działa kojąco na zszargane nerwy, uspokaja i jest naturalnym antidotum na lęki. To jednak nie koniec jego cennych właściwości - wspomaga pracę układu nerwowego, łagodzi dolegliwości jelitowo-żołądkowe, jak i wspomaga pracę woreczka żółciowego.
Rumianek
Któż z nas nie zna tego łagodnego, charakterystycznego smaku. Rumianek to jedna z najpopularniejszych roślin, która znajduje się w naszej apteczce. Pomaga na problemy trawienne i skórne, łagodzi bóle menstruacyjne. Co więcej, rumianek ma też działanie uspokajające. Napar z rumianku zebranego samodzielnie, smakuje podwójnie! Przekonajcie się sami.
Lipa
Wśród roślin, które warto zbierać w czerwcu, nie mogło zabraknąć lipy. Potężnych rozmiarów długowieczne drzewo o rozłożystej koronie również może przysłużyć się naszemu zdrowiu. Lipa zakwita pod koniec czerwca, a z jej kwiatów można parzyć herbatki. Będą idealną bronią w walce z przeziębieniem i gorączką. Zebrane kwiaty najlepiej ususzyć i zachować na czarną godzinę. Możemy też przygotować z nich syrop z miodem i cytryną, który w słoiczkach poczeka na zimę.
Poziomka
W trakcie pobytu w plenerze warto rozejrzeć się również za poziomkami. W czerwcu zbiera się ich liście, ponieważ po wysuszeniu przygotowuje się z nich napar pomocny np. przy problemach z żołądkiem.
Bylica piołun
Wśród ziół, które trzeba zbierać w czerwcu, znajduje się również bylica piołun. Zioło ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Piołun może być stosowany na pasożyty, jest też zalecany przy schorzeniach układu pokarmowego takich jak niestrawność, zgaga, wzdęcia czy nieżyt żołądka.
Zobacz też: Które zioła mają naprawdę właściwości lecznicze?
***