Nawet do 10 tysięcy za łapanie deszczu? Ruszył program "Beczka plus"

3 kwietnia ruszył program "Złap deszcz", nazywany także "Beczką plus". Jego uczestnicy mogą otrzymać nawet do 10 tysięcy zł dofinansowania na zbiornik wodny, który zatrzyma wodę deszczową. Co ważne, nie jest to jednak projekt ogólnopolski, ale lokalny - działa tylko w wybranych miastach.

Zbieranie deszczówki pozwala zaoszczędzić wodę i pieniądze
Zbieranie deszczówki pozwala zaoszczędzić wodę i pieniądze123RF/PICSEL

Program "Złap deszcz" istnieje od 2019 roku i od początku dotyczy tylko wybranych miast. Sporą popularnością cieszy się we Wrocławiu, gdzie skorzystało już z niego blisko 600 mieszkańców, spółdzielni oraz wspólnot. Nieźle działa on także w Toruniu, Gliwicach i Krakowie. By sprawdzić, czy możemy skorzystać z niego w swoim mieście, wystarczy wejść na stronę Urzędu Miasta.

Program "Złap deszcz": Kto może otrzymać dofinansowanie?

Pieniądze z dotacji można przeznaczyć na zakup, transport oraz wykonanie i montaż instalacji.

WAŻNE: Jeśli rozpoczęliśmy prace nad zbiornikiem wodnym już wcześniej, przed podpisaniem umowy, to nie otrzymamy dofinansowania! 

Program "Beczka plus" umożliwia otrzymanie dofinansowania na:

  • wykonanie ogrodów deszczowych
  • wykonanie dachów retencyjnych
  • wykonanie naziemnych i podziemnych zbiorników na deszczówkę
  • wykonanie pompy do wody deszczowej. 

W tym roku o środki ubiegać mogą się także wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza do 20 proc. powierzchni. 

Podziemne zbiorniki na deszczówkę gromadzą spore ilości wody
Podziemne zbiorniki na deszczówkę gromadzą spore ilości wody 123RF/PICSEL

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Z roku na rok przybywa Polaków żywo zainteresowanych ekologicznymi rozwiązaniami. Miasto Wrocław również przyznaje, że program zbierania deszczówki cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego warto to robić? Na pewno przez wzgląd na zmiany klimatyczne i coraz częstsze susze oraz... drożejącą wodę. Deszczówkę z powodzeniem można wykorzystywać do uprawy i pielęgnacji ogródka. W efekcie nie tylko oszczędzamy wodę z wodociągów, ale także pieniądze.

Ceny specjalnych zbiorników na deszczówkę wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych - warto więc skorzystać z dofinansowania i wybrać ten, który w naszym gospodarstwie domowym sprawdzi się najlepiej. Do wyboru mamy zarówno beczki jak i gromadzące zdecydowanie więcej wody, zbiorniki podziemne.

Deszczówkę najlepiej zbierać z dachu pokrytego dachówką, blachodachówką lub masami bitumicznymi.

Zobacz również: 

Ekologicznie: Deszczówka i jej niewykorzystany potencjał
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas