Reklama

Nawet do 10 tysięcy za łapanie deszczu? Ruszył program "Beczka plus"

3 kwietnia ruszył program "Złap deszcz", nazywany także "Beczką plus". Jego uczestnicy mogą otrzymać nawet do 10 tysięcy zł dofinansowania na zbiornik wodny, który zatrzyma wodę deszczową. Co ważne, nie jest to jednak projekt ogólnopolski, ale lokalny - działa tylko w wybranych miastach.

Program "Złap deszcz" istnieje od 2019 roku i od początku dotyczy tylko wybranych miast. Sporą popularnością cieszy się we Wrocławiu, gdzie skorzystało już z niego blisko 600 mieszkańców, spółdzielni oraz wspólnot. Nieźle działa on także w Toruniu, Gliwicach i Krakowie. By sprawdzić, czy możemy skorzystać z niego w swoim mieście, wystarczy wejść na stronę Urzędu Miasta. 

Program "Złap deszcz": Kto może otrzymać dofinansowanie?

Jak informuje Urząd miejski Wrocławia z dofinansowania na zbiornik wodny skorzystać mogą zarówno osoby fizyczne jak i spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Wszyscy mogą liczyć na dotacje do 80 proc. kosztów instalacji - w przypadku osób fizycznych jest to maksymalnie do 5 tys. zł, a spółdzielni i wspólnot - nawet do 10 tys. złotych! 

Pieniądze z dotacji można przeznaczyć na zakup, transport oraz wykonanie i montaż instalacji. 

WAŻNE: Jeśli rozpoczęliśmy prace nad zbiornikiem wodnym już wcześniej, przed podpisaniem umowy, to nie otrzymamy dofinansowania! 

Reklama

Program "Beczka plus" umożliwia otrzymanie dofinansowania na: 

  • wykonanie ogrodów deszczowych
  • wykonanie dachów retencyjnych
  • wykonanie naziemnych i podziemnych zbiorników na deszczówkę
  • wykonanie pompy do wody deszczowej. 

W tym roku o środki ubiegać mogą się także wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza do 20 proc. powierzchni. 

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Z roku na rok przybywa Polaków żywo zainteresowanych ekologicznymi rozwiązaniami. Miasto Wrocław również przyznaje, że program zbierania deszczówki cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego warto to robić? Na pewno przez wzgląd na zmiany klimatyczne i coraz częstsze susze oraz... drożejącą wodę. Deszczówkę z powodzeniem można wykorzystywać do uprawy i pielęgnacji ogródka. W efekcie nie tylko oszczędzamy wodę z wodociągów, ale także pieniądze. 

Ceny specjalnych zbiorników na deszczówkę wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych - warto więc skorzystać z dofinansowania i wybrać ten, który w naszym gospodarstwie domowym sprawdzi się najlepiej. Do wyboru mamy zarówno beczki jak i gromadzące zdecydowanie więcej wody, zbiorniki podziemne. 

Deszczówkę najlepiej zbierać z dachu pokrytego dachówką, blachodachówką lub masami bitumicznymi.

Zobacz również: 

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Zweryfikuj swój ślad wodny 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: deszczówka | ekologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama