Niewielki, ale uciążliwy. Gdy zauważysz w domu, działaj natychmiast

Coraz częściej wygodnie zadomawia się we wnętrzach naszych mieszkań, traktując je niemal jak własne. Nie ma przy tym najmniejszej ochoty na wyprowadzkę, a walka z nim niekiedy przypomina tę z wiatrakami. Mimo iż niewielki, potrafi jednak wyrządzić niemałe szkody, z czasem stając się mocno uciążliwym. Szubak dwukropek w natarciu? Oto jak się go pozbyć. Gdy zauważysz, działaj natychmiast.

Szubaka przyciągają  szczególnie meble, ubrania i inne elementy wyposażenia domu (w tym szczególnie dywany).
Szubaka przyciągają szczególnie meble, ubrania i inne elementy wyposażenia domu (w tym szczególnie dywany).123RF/PICSEL

Widok chrząszcza we wnętrzu mieszkania potrafi wystraszyć niejednego domownika. Szczególnie jeśli ten przywędrował do domu w niecnych celach. Podczas gdy większość żuków jest zupełnie nieszkodliwa, są takie, które niszczą ubrania, dokumenty, a nawet meble.

Do tych ostatnich należy szubak. Jeśli więc dostrzeżesz jego obecność w swoim mieszkaniu, działaj natychmiast. Mimo iż walka może okazać się nierówna, istnieją sposoby, dzięki którym na stałe wyprosisz nieproszonego gościa ze swojego domu.

Szubak dwukropek w domu. Działaj natychmiast

Szubak dwukropek jest niewielkim, pochodzącym z Afryki chrząszczem, który szczególnie mocno upodobał sobie ciepłe miejsca. Jesienią i zimą, kiedy temperatury znacząco spadają, szubak podejmuje desperacką próbę znalezienia bezpiecznego schronienia, poszukując go w pomieszczeniach gospodarczych (również kurnikach lub gołębnikach), nie odmawiając sobie przy tym także wizyt w domach i mieszkaniach.

Również w nieco cieplejszych miesiącach z chęcią poszukuje przyjaźniejszej kryjówki, ściągając do ludzkich siedzib. Przyciągają go szczególnie meble, ubrania i inne elementy wyposażenia domu (w tym szczególnie dywany), wykonane z wełny lub materiałów pochodzenia zwierzęcego.

Jak wygląda robak szubak? Niewielki, ale uciążliwy

Dorosły szubak dwukropek mierzy około 5 mm długości, zaś jego znakiem rozpoznawczym jest ciemnobrązowy lub czarny pancerz z dwiema białymi kropkami - stąd też jego nazwa. Szubak często mylony bywa jednak z innym, częstym gościem w polskich domach - szubakiem Smirnowa - ten, w przeciwieństwie do dwukropka, nie posiada na ciele dwóch białych kropek.

Zauważyłeś go w domu? Działaj natychmiast. Walka może nie być łatwa
Zauważyłeś go w domu? Działaj natychmiast. Walka może nie być łatwa123RF/PICSEL

Głównym zadaniem życiowym czarnych żuków jest znalezienie partnera i przedłużenie gatunku. Nie żyją dłużej niż kilka tygodni, żywiąc się wyłącznie nektarem kwiatowym. Zupełnie nie są więc szkodliwe. Co innego jednak, jeśli chodzi o ich larwy.

Larwy szubaków są nieco większe - mają około 1 centymetra długości - w kolorze brązowym lub jasnobrązowym. Ich ciało porastają dodatkowo włoski, które zbierają się na końcu w charakterystyczny pędzelek. Dorastając, skupiają się głównie na jedzeniu, potrafiąc rozwijać się nawet przez dwa lata. Przez ten czas mogą jednak wyrządzić niemałe szkody.

Czy szubak jest groźny? Uważaj na larwy

Mimo iż szubak nie jest jadowity i nie przenosi żadnych chorób, przez co uważa się go za niegroźnego dla człowieka, walka z nim może okazać się konieczna - głównie z uwagi na szkody, jakie wyrządzają jego larwy.

Ich głównym pożywieniem są bowiem pióra i sierść (przez co często zadomawiają się w kurnikach i gołębnikach), ale również złuszczony naskórek. Larwy szubaka mają jednak nieposkromiony apetyt. Z czasem mogą więc szukać pożywienia także w kuchennych szafkach - rozkoszując się smakiem kasz, makaronów czy mąki. Ich obecności nie warto więc lekceważyć, szybko biorąc się do pracy.

Szubak dwukropek: zwalczanie. Oto jak się pozbyć

Szubak dwukropek bywa trudny do wytępienia. Niewiele robi sobie bowiem z popularnych, domowych sposobów na insekty (jak lawenda czy ocet), na dobre rozgaszczając się we wnętrzu mieszkania. Walkę warto więc wypowiedzieć mu już od pierwszych chwil jego obecności w naszym domu.

Podstawą jest odkrycie jego kryjówki - tam najprawdopodobniej znajdują się bowiem również jego larwy. W tym celu warto przeszukać wszelkie dywany, sofy, fotele i meble. Jeśli ten zadomowił się w szafie, oprócz prania warto dokładnie zdezynfekować jej wnętrze. Gdy kryjówka zostanie odkryta, należy szybko sięgnąć po oprysk przeciw owadom do użytku domowego.

Gdy odkryjesz kryjówkę szubaka, dokładnie zdezynfekuj wszystkie powierzchnie
Gdy odkryjesz kryjówkę szubaka, dokładnie zdezynfekuj wszystkie powierzchnie123RF/PICSEL

Jeśli zaś larwy szubaka urządzają sobie ucztę w kuchni, należy nie tylko wyrzucić wszystkie zainfekowane przez nie produkty spożywcze, ale również dokładnie umyć wnętrza szafek - najlepiej środkiem myjącym lub detergentem, czy wodą z octem.

Pozbywając się larw, należy pamiętać o tym, by zlikwidować również same chrząszcze. Dorosłe osobniki, mimo iż żyją krótko, składają dużo jaj. Chcąc zatrzymać ich inwazję na nasz dom, należy więc wyłapać dorosłe osobniki - pomóc mogą pułapki lepowe na owady. A kolejno chwycić za szmatkę i detergent, dokładnie czyszcząc wszystkie, nawet największe zakamarki domu.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas