O której godzinie jeść kolację? Eksperci alarmują

Czy pora jedzenia kolacji ma znaczenie? Owszem – szczególnie dla osób, które dbają o zdrowie, ładną sylwetkę i dobre samopoczucie. O której godzinie należy zatem jeść ostatni posiłek w ciągu dnia? Obalamy popularne mity dotyczące jedzenia kolacji oraz odpowiadamy na pytanie nieustannie nurtujące Polaków.

Nie tylko pora kolacji ma znaczenie, ale również to co zjadamy przed snem
Nie tylko pora kolacji ma znaczenie, ale również to co zjadamy przed snem123RF/PICSEL
  • Kolacji nie powinno jeść się zbyt późno, bo pokarm nie zdąży się strawić przed snem i będzie to skutkowało dolegliwościami
  • Odpowiedni czas na kolację to kwestia indywidualna i zależy od tego, o której godzinie kładziemy się spać
  • Aby nie nabawić się dodatkowych kilogramów, ważna jest nie tylko pora jedzenia kolacji, ale również produkty wchodzące w skład tego posiłku

Dlaczego nie należy pomijać kolacji?

Niektórzy twierdzą, że aby schudnąć powinni jeść ostatni posiłek maksymalnie o godzinie 18.00. Inni, że kolacja w ogóle nie jest w tej sytuacji potrzebna. To błędne myślenie, bo tak samo jak śniadanie czy obiad, stanowi jeden z istotnych posiłków w ciągu dnia i pomaga utrzymać prawidłowe tempo metabolizmu. Rezygnowanie z jedzenia kolacji lub drastycznie obniżenie jej kaloryczności, nie jest więc najlepszy pomysłem.

Takie działanie może wywołać nieprzyjemne uczucie głodu przed snem, które będzie utrudniał zasypianie. Z czasem natomiast mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, nudności, zmęczenie czy nawet omdlenie po przebudzeniu.

Kolacja powinna być lekkostrawna, pożywna, a zarazem smaczna
Kolacja powinna być lekkostrawna, pożywna, a zarazem smaczna123RF/PICSEL

Co jeść na kolacje?

Chociaż nie należy sobie odmawiać kolacji, to powinno się zwracać uwagę na to, co wieczorem kładziemy na talerz. Dla tych, którzy cenią sobie dobre samopoczucie i starają się utrzymać zgrabną sylwetkę, ważne jest, aby ostatni posiłek był lekki. Najlepiej by składał się z:

  • warzyw z dodatkiem zdrowych tłuszczów
  • białka w postaci chudego nabiału
  • jajek czy morskich ryb (np. tuńczyk, łosoś)
  • niewielkiej ilość produktów zbożowych

Dobrym wyborem będzie np. sałatka z awokado, pomidorami, papryką (lub innymi warzywami) w towarzystwie oliwy z oliwek. Jeśli wolisz kolacje na ciepło, świetnie sprawdzą się rozgrzewające i sycące zupy krem z dodatkiem grzanek.

Taki posiłek będzie lekkostrawny, dzięki czemu nie obciąży układu trawiennego i dostarczy mnóstwa niezbędnych składników odżywczych. Ponadto tego typu kolacja korzystnie wpłynie na jakość snu, a o poranku będziesz mieć ochotę na sycące śniadanie.

Czego unikać na kolację?

Kolacja nie powinna obfitować w produkty mączne i tłuste
Kolacja nie powinna obfitować w produkty mączne i tłuste123RF/PICSEL

Kolacja nie powinna obfitować w produkty tłuste oraz mączne. Kilka kanapek z serem i szynką nie jest więc najlepszym wyborem. Kiepskim pomysłem będzie również pizza, czy zapiekanki z żółtym serem. Podczas kolacji warto zrezygnować więc z jedzenia dużej ilości pieczywa. Jedna, maksymalnie dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa do sałatki czy zupy zdecydowanie wystarczą.

O której godzinie jeść kolację?

Mitem jest, że aby schudnąć lub nie nabawić się dodatkowych kilogramów, kolację trzeba jeść maksymalnie o godzinie 18.00. Każdy z nas prowadzi inny tryb życia, budzimy się i zasypiamy o różnych porach. Czasem kładziemy się spać o godzinie 22-23, a czasem grubo po północy. Jeśli "nocne marki" jadłyby ostatni posiłek o godzinie 18.00, najpewniej doprowadziłyby do wilczego głodu i drastycznego spadku cukru we krwi. Eksperci od żywienia zalecają zatem, aby kierować się inną zasadą - ostatni posiłek dnia najlepiej jest zjadać na 2-3 godziny przed snem.

Jeśli kładziemy się spać o godzinie 22, to bez obaw możemy zjeść kolację około godziny 19.00. Osoby, które np. do późna pracują i kładą się spać po północy, mogą przekąsić lekki posiłek w okolicach godziny 21.00.

Ważne jest, aby pamiętać o w miarę regularnym jedzeniu i nie dopuszczać do zbyt długi przerw między posiłkami. Jedzenie o stałych porach utrzymuje metabolizm na najwyższych obrotach, dba też o prawidłowy, stały poziom cukru we krwi, dostarcza sporej dawki energii i zabezpiecza przed nagłym uczuciem zmęczenia. Regularne, zdrowe, wartościowe posiłki sprzyjają dobremu samopoczuciu, a także pomagają trwale schudnąć.

Co pić do kolacji?

Rezygnowanie z kolacji może skończyć się nocnymi napadami głodu
Rezygnowanie z kolacji może skończyć się nocnymi napadami głodu123RF/PICSEL

Najlepszym wyborem do kolacji, jak i każdego innego posiłku w ciągu dnia będzie woda. Zdecydowanie najlepiej nawadnia, usprawnia trawienie, pomaga też schudnąć. Jeśli wolisz herbatę - lepiej będzie jeśli wybierzesz owocową lub ziołową, aniżeli tradycyjną - czarną. Po całym dniu lepiej jest unikać produktów z kofeiną. Na noc zrezygnuj więc z picia kawy, mocnej herbaty oraz słodzonych napojów energetycznych. Dla osób dbających o figurę fatalnym wyborem będzie też alkohol, który jest bombą pustych kalorii.

Kolacja na ciepło czy zimno - która będzie lepszym wyborem?

Od twoich indywidualnych preferencji zależy czy wybierzesz kolację na ciepło, czy na zimno. Eksperci przekonują jednak, że szczególnie w okresie jesienno-zimowym, na ostatni posiłek w ciągu dnia warto przygotować coś ciepłego. Obróbka termiczna jak gotowanie, duszenie czy pieczenie z porcją zdrowego tłuszczu sprawia, że posiłki lepiej i szybciej się trawią. Tym samym organizm może się dobrze zregenerować podczas snu. Ciepłe kolacje polecane są szczególnie osobom zmagającym się z problemami jelitowymi.

***

„Zdrowie na widelcu”: Pasta z awokadoPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas