Prosty przepis na lifting za grosze. Maść z liści laurowych "wyprasuje" zmarszczki

Liście laurowe to agenci do zadań specjalnych. Chociaż królują niemal w każdej kuchni, mają też wiele cennych dla naszego zdrowia i urody właściwości. Można z nich przygotować specjalną maść, która zadziała jak lifting na zmarszczki, pomoże przy problemach skórnych. Oto prosty przepis na lifting za grosze.

Liście laurowe to nie tylko znana przyprawa. Coraz częściej docenia się ich korzystne dla zdrowia i urody właściwości
Liście laurowe to nie tylko znana przyprawa. Coraz częściej docenia się ich korzystne dla zdrowia i urody właściwości123RF/PICSEL

Szukasz naturalnego sposobu na zmarszczki? Zajrzyj do kuchni. Z pewnością nie brakuje w niej liści laurowych, które są znakomitą przyprawą do rozmaitych potraw. Kulinarne zastosowanie liści wawrzynu szlachetnego (nazywanych też liśćmi bobkowymi) to dopiero początek.

Liście laurowe są sprzymierzeńcem w walce z różnymi dolegliwościami, np. kaszlem, sprawdzają się również w pielęgnacji stóp.

Liście laurowe mogą również pomóc rozprawić się z bólem głowy i przynieść ulgę w chorobach reumatycznych.

Liście laurowe pełne cennych składników

Wawrzyn szlachetny rośnie w rejonie Morza Śródziemnego. Do Polski najprawdopodobniej trafił z Czech w epoce średniowiecza. Jego liście zawierają całą listę substancji czynnych, takich jak olejki eteryczne (cyneol, terpeny, geraniol), garbniki, flawonoidy, lignany czy alkaloidy.

Oprócz tego są bogate w witaminy A, B2, B3, B5, B6, C, kwas foliowy, wapń, żelazo, mangan, potas, selen, miedź, cynk i magnez.

Liść laurowy: zastosowanie w kosmetyce

Liście laurowe mają również zastosowanie w kosmetyce
Liście laurowe mają również zastosowanie w kosmetyce123RF/PICSEL

Właściwości liści wawrzynu szlachetnego są również wykorzystywane w kosmetyce, m.in. w pielęgnacji twarzy, włosów i całego ciała.

Ze względu na właściwości przeciwzapalne i oczyszczające  są składnikiem toników do skóry. Poprawiają ukrwienie, tonizują i hamują procesy zapalne odpowiadające m.in. za powstawanie wykwitów trądzikowych. Możemy je też znaleźć w składzie płynów do kąpieli (łagodzi podrażnienia skóry), odżywek do włosów (działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie, pomaga przy łuszczycy, grzybicy, łupieżu) czy produktów do wybielania zębów. Warto wiedzieć, że płukanie jamy ustnej roztworem z liści laurowych może nie tylko rozjaśnić zęby, ale i spowolni powstawanie kamienia nazębnego.

Warto pamiętać, że kosmetyki - również te naturalne, mogą powodować reakcje alergiczne, dlatego wcześniej warto zrobić test na niewielkiej powierzchni skóry.

Popularnym kosmetykiem jest również maść z liści laurowych, która może się okazać pomocna, gdy na twarzy zaczynają się pojawiać pierwsze zmarszczki. Działa niczym lifting - spłyca je i ujędrnia skórę, dzięki czemu stają się mniej widoczne. Taki specyfik możesz przygotować sama.

Maść z liści laurowych: przepis

Do przygotowania domowej maści z liści laurowych potrzebujesz łyżki naturalnego olejku laurowego, łyżki masła shea i od pięciu do ośmiu kropel olejku goździkowego.

  1. Zagotuj wodę w większym garnku. Następnie włóż do niego mniejsze naczynie i wlej olejek laurowy.
  2. Następnie dodaj czubatą łyżkę masła shea i kilka kropel olejku goździkowego.
  3. Wszystko dokładnie wymieszaj.
  4. Gdy składniki połączą się w kąpieli wodnej, przelej całość do pojemnika i odstaw w chłodne miejsce.
  5. Po zastygnięciu maść laurowa jest gotowa do użycia.

***

Liść laurowy. Magiczna i zdrowa przyprawaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas