Siedem naturalnych sposobów na nadciśnienie. Serce ci podziękuje
Według danych NFZ z nadciśnieniem tętniczym zmaga się już ponad 10 milionów Polaków, a większość nie zdaje sobie z tego sprawy. Tymczasem schorzenie nie bez przyczyny nazywa się "cichym zabójcą" - znacznie zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, niszczy nerki i wzrok. Nadciśnienie to wciąż najczęstsza przyczyna poważnych chorób układu krążenia, które w głównej mierze odpowiadają za przedwczesną śmierć. Jak obniżyć ciśnienie? Lekarze podkreślają, że równie ważna jak farmakoterapia jest zmiana szkodliwych nawyków. Poznaj naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Spis treści:
Zadbaj o regularny ruch
Nic tak dobrze nie służy sercu, jak aktywność fizyczna. Badania potwierdziły, że osoby regularnie uprawiające sport mają niższą średnią wartość spoczynkową ciśnienia o 10-20 mm/Hg niż osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. W przypadku osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem po wprowadzaniu regularnych ćwiczeń średnia wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego zmniejsza się o 8-10 mm/Hg.

Eksperci podkreślają, że liczy się każdy rodzaj aktywności fizycznej - zarówno spacery, jazda na rowerze, jak i ćwiczenia gimnastyczne. Ważne, by mniej męczące aktywności trwały nie mniej niż 150 minut tygodniowo, a intensywne nie mniej niż 75 minut tygodniowo.
Ogranicz kofeinę
Kofeina szybko podnosi ciśnienie tętnicze krwi - zwłaszcza u osób, które spożywają ją okazjonalne. Równie niebezpieczne jest picie zbyt dużych ilości kawy i napojów zawierających kofeinę. Za bezpieczną dawkę uznaje się 3-4 filiżanki dziennie. Regularne spożywanie kawy w małych ilościach nie przyczynia się do nadciśnienia, ale w przypadku zdiagnozowanego schorzenia najlepiej poradzić się w tej kwestii lekarza.
Unikaj soli w diecie
Nadmiar soli, a konkretnie sodu, to jeden z poważniejszych czynników ryzyka wystąpienia nadciśnienia. Lekarze podkreślają, że w ramach profilaktyki schorzeń układu krążenia powinniśmy całkowicie zrezygnować z dosalania potraw. Warto wiedzieć, że najwięcej soli znajduje się w żywności wysokoprzetworzonej (wędliny, fast food, gotowe dania i sosy, przekąski), a także w pieczywie, wędzonych rybach i żółtych serach.
Nie pal papierosów
Substancje znajdujące się w papierosach uszkadzają naczynia krwionośne i podnoszą ciśnienie tętnicze krwi. Każdy papieros zwiększa ryzyko powikłań nadciśnienia. Równie niebezpieczne jest palenie bierne, które także przyczynia się do schorzeń sercowo-naczyniowych.
Dbaj o prawidłową masę ciała
Otyłość to jedna z głównych przyczyn nadciśnienia. Badania wykazały, że wzrost masy ciała o 10 proc. zwiększa ryzyko tego schorzenia aż o 70 proc. Na szczęście działa to także w drugą stronę - redukcja tkanki tłuszczowej i powrót do prawidłowej wagi obniża poziom ciśnienia i pozytywnie wpływa na cały organizm. Zwłaszcza jeśli zbilansowaną dietę połączy się z regularną aktywnością fizyczną. Dzięki temu usprawniamy krążenie, wzmacniamy naczynia krwionośne i zmniejszamy ryzyko innych schorzeń.

Unikaj alkoholu
Częste spożywanie alkoholu, zwłaszcza wysokoprocentowego, znacznie zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego. Jest też niebezpieczne u osób ze zdiagnozowanym schorzeniem, bo utrudnia kontrolę ciśnienia. Może też wchodzić w niekorzystne interakcje z niektórymi lekami na nadciśnienie.
Włącz do diety produkty obniżające ciśnienie krwi
Badania wykazały, że odpowiednia dieta pozwala znacznie obniżyć ciśnienie tętnicze. Korzystne jest unikanie węglowodanów prostych oraz żywności wysokoprzetworzonej, która jest największym źródłem sodu. Do diety powinno się również wprowadzić produkty bogate w potas, który naturalnie reguluje poziom sodu w organizmie. Najlepszym źródłem tego pierwiastka są banany, melony, awokado, pomidory, orzechy i nasiona, ryby, takie jak łosoś i tuńczyk, a także produkty mleczne. Korzystny wpływ na naczynia krwionośne wykazują także produkty zawierające silne przeciwutleniacze. Zalicza się do nich owoce jagodowe, gorzką czekoladę czy zieloną herbatę.