Skromne, ale pożywne. Propozycje obiadowe na Środę Popielcową
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Gorliwość wypełniania zaleceń kościoła w Środę Popielcową zależy wyłącznie od nas samych. Dawniej celebrowano ten dzień kwaśnym żurem wielkopostnym. Parujący gar zupy obnoszono po całej wsi, a na całe 40 dni z diety wykluczano mięsa, tłuszcze odzwierzęce, miód i słodycze. Post ilościowy i jakościowy nie oznaczają jednak całkowitej rezygnacji z jedzenia. Podpowiadamy proste przepisy, które tego dnia warto zaserwować na obiad.
Spis treści:
Co można jeść w Popielec?
Episkopat co roku informuje, że w Środę Popielcową należy nie tylko powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych, ale dodatkowo zachować post ścisły. Co to oznacza? Wszyscy katolicy pomiędzy 18. a 60. rokiem życia, jeśli nie wyklucza tego ich stan zdrowia, mają prawo spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, a wyłącznie jeden do syta. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obejmuje natomiast osoby od ukończenia 14. roku życia.
Jak sytuacja wygląda w przypadku kobiet w ciąży? Duchowni doradzają skonsultowanie się z lekarzem. Jeśli wykluczenie pewnych pokarmów miałoby pogorszyć jej samopoczucie lub nasilić dolegliwości, może spożywać wszystkie posiłki bez ograniczeń. Co może znaleźć się na talerzu w Środę Popielcową? Na liście znajdziemy:
- warzywa
- owoce
- grzyby
- zioła
- przyprawy
- pieczywo
- kasze
- ryże
- pestki
- mleko
- sery
- jogurty
- jaja
- ryby
- owoce morza
- tłuszcze - również odzwierzęce, np. masło i smalec
Wiedząc już, jakie pokarmy są dozwolone do spożycia w Środę Popielcową, przedstawiamy kilka pomysłów na proste i smaczne obiady.
Kuskus z warzywami
Ekspresowe dania, które bazują na prostych składnikach lub resztkach z poprzedniego obiadu to doskonały pomysł na zaspokojenie głodu w Środę Popielcową. Kuskus z warzywami świetnie sprawdzi się jako postne danie, które nasyci na długo i zapobiegnie burczeniu w brzuchu.
Składniki na kuskus z warzywami
- 2 szklanki kaszy kuskus
- 6 dużych marchewek
- 2-3 pietruszki
- 3-4 ziemniaki
- 2 buraki
- 2 białe lub czerwone cebule
- 1 pęczek natki pietruszki
- 80 ml majonezu
- 3 łyżki oleju
- 2-3 łyżki soku z cytryny
- 2 ząbki czosnku
- otarta skórka z cytryny
- 1 łyżeczki ostrej papryki
Przygotowanie kuskusu z warzywami
- Zaczynamy od ugotowania kaszy kuskus zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. W kolejnym kroku myjemy, obieramy i kroimy w niedużą kostkę warzywa. Na później zostawiamy jedynie cebulę.
- Przygotowane warzywa mieszamy z kilkoma łyżkami oleju i wykładamy na blaszkę zabezpieczoną papierem do pieczenia, a następnie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C na 20 minut.
- Cebulę obieramy z łupiny i drobno szatkujemy. Na tym etapie siekamy także umytą i osuszoną natkę pietruszki.
- W niewielkiej miseczce łączymy ze sobą majonez, trzy łyżki oleju, sok z cytryny, otartą skórkę z owocu oraz przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku.
- Do salaterki przekładamy kuskus, dodajemy upieczone warzywa, posiekaną cebulę, natkę pietruszki i zalewamy sosem. Całość dokładnie mieszamy i podajemy. Smacznego!
Smażony dorsz ze szpinakiem
Środa Popielcowa niekoniecznie jest dniem, w którym chcemy spędzać długie godziny w kuchni. Jeśli głodny żołądek coraz śmielej daje o sobie znać, postawmy na obiad, który przygotujemy szybko, a posmakuje całej rodzinie.
Składniki na dorsza ze szpinakiem
- 6 kawałków dorsza
- 2 średnie cebule
- 200 g młodych listków szpinaku
- 400 ml śmietany
- 2-3 ząbki czosnku
- Sól i pieprz do smaku
- 2-3 łyżki masła lub oleju roślinnego
Przygotowanie dorsza ze szpinakiem
- Cebule obieramy z łupin i kroimy w cienkie plastry. Podsmażany na rozgrzanym tłuszczu i zdejmujemy na czysty talerz.
- Dorsza porcjujemy i obsypujemy solą i pieprzem, a następnie smażymy na maśle lub oleju. Rybę ściągamy z patelni, kiedy nabierze złocistego koloru.
- Na patelnię ponownie wrzucamy podsmażoną wcześniej cebulę, dodajemy pokrojone w cienkie plasterki ząbki czosnku i smażymy przez 2 minuty.
- Do składników dolewamy śmietanę, wrzucamy liście szpinaku i podgrzewamy przez 3-5 minut. Po tym czasie na patelnię wkładamy dorsza skórą do dołu i jeszcze przez chwilę wszystko razem gotujemy.
- Dorsz ze szpinakiem z patelni świetnie komponuje się z ugotowanym ryżem, który stanowi sycący dodatek. Smacznego!
Kotlety ziemniaczane z pieczarkami
Niedrogie, łatwe w przygotowaniu i niezwykle sycące. Takie określenia doskonale pasują do kotletów ziemniaczanych, w których wnętrzu skrywa się smakowity farsz na bazie pieczarek, cebuli i żółtego sera. Danie świetnie smakuje solo, z dodatkiem sosu lub domowej surówki.
Składniki na kotlety ziemniaczane
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 1 jajko
- 5 łyżek mąki pszennej
- 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki bułki tartej
- olej roślinny do smażenia
Składniki na farsz pieczarkowy
- 500 g świeżych pieczarek
- 1 cebula
- 100 g żółtego sera
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
- szczypta soli, pieprzu i chilli do smaku
Przygotowanie kotletów ziemniaczanych
- Pieczarki myjemy, obieramy i kroimy w plasterki, a cebulę pozbawioną łupiny drobno siekamy. Warzywa podsmażamy na patelni z rozgrzaną porcją oleju.
- Kiedy cebula i pieczarki nabiorą złocistego koloru, mieszamy je z żółtym serem, pietruszką i przyprawami.
- Obrane ziemniaki gotujemy do miękkości, a następnie dokładnie ubijamy za pomocą tłuczka lub przeciskamy przez praskę.
- Do ziemniaków dodajemy jajko, porcję mąki pszennej, ziemniaczanej oraz szczyptę soli (jeśli nie dodaliśmy wcześniej do gotowania).
- Masę ziemniaczaną mieszamy rękoma lub za pomocą łyżki. W kolejnym kroku formujemy okrągłe i płaskie placuszki, które wykładamy na deskę oprószoną mąką.
- Na środku każdego placka kładziemy łyżkę farszu, dokładnie zlepiamy brzegi i formujemy podłużne kotleciki.
- Kiedy wszystkie kotlety będą już uformowane, obtaczamy je w bułce tartej i smażymy na niewielkim ogniu z rozgrzaną porcją tłuszczu na złoty kolor. Smacznego!
Sprawdź również: