Śniadaniowy game changer. Wyciągnij z szuflady, by przygotować idealne jajko w koszulce
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Niezliczone próby i niemal za każdym razem niepowodzenie. Smakowite jajka w koszulkach do granic możliwości testują wytrzymałość osób, które chcą je przygotować. Wyrafinowana forma prostego przysmaku potrafi dodać charakteru nawet najprostszemu śniadaniu. Jak się robi jajko w koszulce? Podpowiadamy patent, który udaje się nawet początkującym.
Spis treści:
Złote zasady jajek w koszulkach
Poszetowe, zgubione, a nawet perduty. Te ciekawe określenia odnoszą się do popularnych jajek w koszulkach. Tak podany składnik prezentuje się wyjątkowo wykwintnie. Stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnie gotowanych na miękko lub twardo, a także jajecznicy czy omletu. Co wyróżnia jajka w koszulkach? Przede wszystkim idealnie ścięte białko oraz nadal płynne żółtko zamknięte w środku specjalnej kieszonki. Jak uzyskać taki efekt bez obaw o niepowodzenie? Doświadczeni kucharze wymieniają kilka złotych zasad, które nawet z laika w kilka chwil zrobią specjalistę.
- Najważniejszym krokiem będzie użycie do gotowania jedynie bardzo świeżych jajek. Im składnik starszy, tym jego białko nabiera bardziej wodnistej konsystencji i zaczyna oddzielać się od żółtka. Co stanie się z takim jajkiem po włożeniu do wody? Białko swobodnie rozleje się po całym garnku, zamiast ściśle otulić żółtko.
- Jajka powinny być bardzo zimne, a najlepiej dopiero co wyjęte z lodówki. Zadbanie o prawidłową temperaturę sprawi, że żółtko jedynie lekko się sparzy, pozostając przyjemnie płynne.
- Nie warto zapominać także o wodzie w garnku. Temperatura płynu nie powinna być zbyt wysoka ani za mocno się gotować. Jeśli na powierzchni będą królowały bąbelki powietrza, białko nie dostanie szansy zbicia się w jednolitą całość, a beztrosko rozpłynie po garnku.
Ile gotować i co dodać do jajka w koszulce?
Jak długo należy gotować jajka w koszulkach, by wyszły idealne? Konkretny czas zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Zakłada się, że powinny spędzić w wodzie od 2 do 4 minut. Już po dwóch minutach uzyskamy płynne żółtko i półpłynne białko. Trzy minuty dadzą nam płynne żółtko i ścięte białko, a cztery minuty częściowo płynne żółtko i ścięte białko.
Zobacz również:
Jak zrobić jajko poche? Prosty trik
Świeżość jajek, ich temperatura czy wrzenie wody to niejedyne składowe, na które należy zwrócić uwagę podczas gotowania. Doświadczeni kucharze podkreślają, by nigdy nie wrzucać rozbitych jajek bezpośrednio do wody. Najlepiej zacząć od wbicia ich pojedynczo do małych miseczek. Specjaliści podpowiadają także banalny trik, który polega na odłowieniu ugotowanych jajek za pomocą zwykłego sitka. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się zbyt rzadkiej części białka, ale także jajko w koszulce nie rozpadnie się w drodze na talerz.
Sprawdź również: