Reklama

Spójrz na naklejkę na owocach i warzywach. Tak dowiesz się, czy są skażone pestycydami

Obawiasz się, że owoce i warzywa, które kupujesz są zanieczyszczone pestycydami? Okazuje się, że możesz w łatwy sposób sprawdzić czy były intensywnie pryskane. Pomoże ci w tym niewielka naklejka, umieszczana na produkcie. Wyjaśniamy, jak odczytać te oznaczenia i co robić w przypadku pryskanej chemią żywności.

Jak sprawdzić czy owoce i warzywa były pryskane?

Małe naklejki, które umieszcza się na owocach i warzywach dostępnych w marketach mają kod kreskowy oraz specjalny numer PLU (Price Look-up). Oznaczenie to stosuje się już od 1990 roku, a prawidłowo go interpretując, można dowiedzieć się nieco o ich pochodzeniu oraz metodach uprawy. Jak więc sprawdzić, czy miały styczność z dużymi ilościami chemicznych środków?

Reklama
 • Czterocyfrowy kod na naklejce, który rozpoczyna się od cyfry 3 lub 4 informuje, że żywność została wyprodukowana w sposób konwencjonalny - w uprawie używano dużej ilości pestycydów i nawozów sztucznych.
 • Pięciocyfrowy kod na naklejce, zaczynający się od cyfry 8 świadczy o tym, że owoce i warzywa były modyfikowane genetycznie. Najczęściej tyczy się to owoców egzotycznych - np. bananów, melonów czy mandarynek.
 • Pięciocyfrowy kod zaczynający się od cyfry 9 mówi, że owoce bądź warzywa wyprodukowane zostały bez użycia pestycydów i pochodzą z upraw ekologicznych.

Zobacz też: Oto czym grozi jedzenie nieumytych warzyw i owoców. Eksperci biją na alarm

Jak postępować z warzywami i owocami, które były pryskane?

Nie od dziś wiadomo, że wszelkie środki chemiczne i nawozy sztuczne, którymi pryska się owoce i warzywa mają negatywny wpływ na zdrowie. Duże stężenie pestycydów w żywności może przyczynić się m.in. do:

 • rozregulowania gospodarki hormonalnej organizmu
 • spadku odporności
 • osłabienia narządów
 • rozwoju niektórych choroby m.in. Parkinsona 
 • być przyczyną sinic u niemowląt i dzieci (azotany i azotyny)

Aby zminimalizować ich negatywne działanie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach po przyniesieniu owoców i warzyw ze sklepu:

 • pryskane owoce i warzywa należy bardzo dokładnie umyć przed spożyciem - te, które obieramy ze skórki również
 • do mycia owoców i warzyw używać szczoteczki oraz płynu do naczyń lub też naturalnego środka myjącego - taki preparat możesz kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie

Domowy środek do mycia owoców i warzyw

Aby w znacznym stopniu pozbyć się szkodliwych związków chemicznych z warzyw i owoców nie wystarczy pobieżne opłukanie ich pod wodą. Konieczne jest dokładne ich wyszorowanie i umycie preparatem np. na bazie octu lub kwasku cytrynowego. Oto co należy zrobić, aby go przygotować:

 • Do miski wlać litr wody dodać pół szklanki octu jabłkowego albo 2-3 łyżki kwasku cytrynowego, a następnie w roztworze umieścić owoce oraz warzywa i pozostawić na kilka minut.
 • Następnie umieścić owoce i warzywa w misce wypełnionej litrem wody z dodatkiem jednej łyżki sody kuchennej i pozostaw na kolejne kilka minut. Dzięki temu pozbędziesz się z ich powierzchni niebezpiecznych bakterii i pestycydów.
 • Na końcu wystarczy już tylko przepłukać je pod bieżącą wodą.
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy