Trzy sprawdzone przepisy na ogórki w zalewie. Ostatni jest wyjątkowy
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Korniszony w zalewie to idealny przetwór na jesień i zimę. W słoikach zamknięty zostanie smak lata w nowej odsłonie. Nic się jednak nie uda, jeśli nie skorzystamy z dobrego przepisu. Ogórki wówczas mogą wyjść za kwaśne, za słodkie lub nawet za miękkie. Przedstawiamy sprawdzone przepisy na korniszony w zalewie.
Spis treści:
Zalewa octowa do korniszonów
Korniszony w zalewie octowej - składniki:
- 2 kg ogórków gruntowych
- 3 marchewki
- 4 cebule
- 2 główki czosnku
- gorczyca (po 1 łyżeczce na słoik)
- korzeń chrzanu
- koper
Zalewę octową do korniszonów zrobimy z:
- 2 l wody
- 8 liści laurowych
- 12 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżeczki czarnego pieprzu w ziarnach
- 0,5 litra octu 10 proc.
- 3/4 szklanki cukru
- 2 łyżki soli kamiennej
Na początek przygotowujemy ogórki, które należy dokładnie oczyścić. To samo robimy z marchwią i cebulą, które dodatkowo obieramy i kroimy. W słoikach umieszczamy po kilka plastrów marchwi, kawałku korzenia chrzanu, cebuli, po 1 ząbku czosnku oraz koper. Do każdego dosypujemy także po łyżeczce gorczycy.
W tak przygotowanych słoikach ściśle układamy ogórki. Następnie rozpoczynamy przygotowywanie zalewy octowej. Wystarczy, że w rondelku umieścimy wszystkie wcześniej wymienione składniki, oprócz soli, cukru i octu, i je zagotujemy. Gdy mieszanka zacznie się gotować, dodajemy sól oraz cukier.
Zalewę octową gotujemy przez następne 10 minut na małym ogniu. Po tym czasie zdejmujemy go z ognia i po chwili dodajemy ocet. Ciepłą zalewą uzupełniamy wypełnione słoiki. Teraz wystarczy je zakręcić i odwrócić do góry dnem.
Zalewa musztardowa do korniszonów
Korniszony w zalewie musztardowej mają nieco odmienny smak od klasyka, co czyni je wyjątkowymi. Będziemy do nich potrzebować:
- 2 kg ogórków gruntowych
- liście laurowe (po 2 liście na słoik)
- ziele angielskie (po 3 ziarna na słoik)
- gorczycę (po 1 łyżeczce na słoik)
Zalewę musztardową przygotujemy z:
- 1 l wody
- 1 szklanki octu spirytusowego 10 proc.
- 3 łyżek soli
- 1,5 szklanki cukru
- 5 łyżek musztardy
Przygotowanie korniszonów w zalewie musztardowej:
Na początek przygotowujemy ogórki, które dokładnie myjemy, obieramy, a następnie kroimy wzdłuż w ćwiartki. Do czystych słoików wkładamy liście laurowe, ziele angielskie oraz gorczycę. Na to wykładamy ogórki.
Do zrobienia zalewy musztardowej w garnku umieszczamy wodę, którą zagotowujemy. Następnie dolewamy ocet, po chwili sól oraz cukier. Kiedy składniki połączą się, dokładamy musztardę. Jeszcze ciepłą zalewą wypełniamy słoiki.
Słoiki z ogórkami w zalewie musztardowej dokładnie zakręcamy i przekręcamy do góry dnem. W takim ułożeniu powinny ostygnąć. Po tym są gotowe do przechowywania.
Zalewa gyros do korniszonów
Korniszony w zalewie gyros mają nietypowy, ale pyszny smak. Dla odmiany warto go przygotować i cieszyć się rzadziej spotykanym aromatem.
Składniki na ogórki gyros:
- 2 kg ogórków gruntowych
- 500 g papryki czerwonej
- 200 g papryki żółtej
- 500 g cebuli
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki soli
Składniki na zalewę gyros:
- 1,5 szklanki octu spirytusowego 10 proc.
- 1 szklanka wody
- 1,5 szklanki cukru
- 70 ml oleju roślinnego
- 30 g przyprawy gyros
Przygotowanie korniszonów w zalewie gyros:
Warzywa dokładnie oczyszczamy pod bieżącą wodą. Ogórki i czosnek kroimy w plasterki, paprykę oraz cebule w paski. Umieszczamy to wszystko w garnku i posypujemy dwoma łyżkami soli.
W osobnym naczyniu przygotowujemy zalewę gyros. W tym celu do miski wsypujemy cukier, dolewamy ocet, olej oraz lekko ciepłą wodę. Całość mieszamy, dodajemy przygotowaną przyprawę i ponownie łączymy składniki.
Przygotowaną zalewę gyros przelewamy do garnka z warzywami i wszystko ze sobą mieszamy. Naczynie przykrywamy i pozostawiamy w takiej formie na około 8 godzin. Co jakiś czas warzywa powinniśmy wymieszać.
Warzywa rozkładamy po równo do wyparzonych słoików. Zalewę, która została w garnku, również rozdzielamy między naczynia. Następnie zakręcamy je i przechodzimy do pasteryzacji. Na dnie dużego garnka układamy ściereczkę bawełnianą, na której układamy słoiki z ogórkami w zalewie gyros. Nalewamy wody tak, aby pokrywała 3/5 wysokości słoików. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i pasteryzujemy je przez 20 minut.
Po tym czasie słoiki wyjmujemy i zostawiamy do przestygnięcia. Gdy się to stanie, to ogórki w zalewie gyros są już gotowe, aby przenieść je do piwniczki lub spiżarki.
Zobacz również: