Reklama

Twój pies tak daje ci znać, że umiera. Alarmujące zachowanie

Twój pies zachowuje się inaczej niż zwykle, ucieka z domu, nie ma apetytu, zapada w letarg? Te i inne objawy mogą wskazywać na to, że zbliża się jego koniec. Co jeszcze powinno zaniepokoić opiekuna, by mógł zareagować w porę i przedłużyć życie swojemu psu lub ułatwić mu odejście, gdy przyjdzie ten moment?

Objawy zbliżającej śmierci u psa. Zwróć uwagę na jego zachowanie

Psy niestety żyją krócej, niż ludzie i decydując się na zakup lub adopcję czworonoga, właściciel musi być przygotowany na jego wcześniejsze pożegnanie. Jest to temat trudny dla wielu miłośników zwierząt, jednak umieranie jest nieodłączną częścią nie tylko naszego życia, ale i życia naszych psów. 

Dlatego warto zwracać uwagę na pewne zachowania zwierzęcia, bo niektóre z nich mogą świadczyć o zbliżającej się śmierci pupila. Oczywiście wraz z biegiem lat, dopuszczamy do siebie myśl, że pies jest coraz starszy, ale niekiedy śmierć przychodzi niespodziewanie, np. w wyniku choroby. Z tego powodu tak ważna jest regularna diagnostyka. Pies często przez długie lata nie pokazuje swoim zachowaniem, że w jego organizmie dzieje się coś złego. Warto więc raz w roku udać się z nim do lekarza weterynarii i wykonać podstawowe badania - morfologia, badanie kału i moczu, przegląd dentystyczny i echo serca. Niekiedy na badania jest już za późno i wówczas powinniśmy zwrócić uwagę na pewne zachowania psa, które świadczyć mogą o tym, że żegna się z tym światem. 

Reklama

Do oczywistych objawów, które świadczą o złym zdrowiu psa, należą: 

 • nietrzymanie kału i moczu 
 • trudności z oddychaniem 
 • brak apetytu 
 • problemy żołądkowo-jelitowe jak biegunka i wymioty 
 • drżenie ciała
 • spadek ciśnienia krwi i temperatury ciała 
 • zaburzenia równowagi 

Kiedy zauważymy choć jeden z tych symptomów, należy niezwłocznie udać się do kliniki weterynaryjnej w celu dalszej diagnostyki. Takie objawy mogą świadczyć o chorobie, którą da się wyleczyć i tym samym uratować psu życie. 

Zobacz także: Kiedy nie głaskać psa? W tych momentach lepiej go nie dotykaj

Mniej oczywiste oznaki zbliżającej się śmierci u psa

Prócz tych oznak, mogą pojawić się jeszcze inne, nieco subtelniejsze, które równie mocno powinny zwrócić naszą uwagę: 

 • brak stabilizacji w ciągu dnia, zmiana rytmu dobowego 
 • ospałość 
 • zmiana zapachu psa
 • ucieczka z domu 
 • chęć przebywania cały czas z właścicielem 
 • zmiana koloru dziąseł 
 • agresja lub autoagresja 

Nawet najdrobniejsze zmiany  w wyglądzie, czy zachowaniu, powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. Psy uwielbiają rutynę i powtarzalność czynności. Dlatego nawet to, że nasz pupil nie chce iść na spacer o godzinach, w których zawsze na niego chadzał, powinno nas zastanowić.  Podobnie jest z ospałością i letargiem. Gdy psu brakuje sił na aktywności, które zawsze wykonywał bez problemu, może świadczyć to o zbliżającym się końcu.

Po czym można poznać że pies umiera? Zapach "mokrego psa"

Oznaką zbliżającej się śmierci może być także zmiana zapachu. Pies może pachnieć intensywniej niż zwykle. Częstym zjawiskiem jest zapach "mokrego psa", podobny do tego, który wyczuwamy np. po spacerze w deszczu lub gdy pies wyjdzie z jeziora. 

Za wyjątkowo nieprzyjemny zapach uchodzi putrescyna, organiczny związek chemiczny, który odpowiada za rozkład tkanek w ciele. Uwalnia się jeszcze przed śmiercią, więc inny zapach naszego pupila może być cenną wskazówką.

Zobacz też: Te zachowania zwierząt mają ukryte znaczenie. Warto je znać

Objawy zbliżającej śmierci u psa? Kolor dziąseł

Powinniśmy także zwrócić uwagę na kolor dziąseł psa. Zdrowe dziąsła powinny być lekko różowe. Po naciśnięciu palcem, stają się jasnoróżowe lub prawie białe i wracają do normalnego koloru natychmiast po zwolnieniu nacisku. Świadczy to o prawidłowym przepływie krwi w naczyniach włosowatych.

Bladość, żółtość lub zaczerwienienie i krwawienie dziąseł to sygnał do natychmiastowego udania się do weterynarza. Także zapach z psiego pyska jest nie bez znaczenia. 

Czy pies ucieka przed śmiercią?

 Jednym z najpopularniejszych poglądów dotyczących umierania psa, jest przeświadczenie, że zwierzę wie o zbliżającym się jego końcu i wówczas szuka miejsca odosobnienia. Psy zaszywają się same w cichym kącie domu albo starają się nawet uciec. Może to mieć związek z zachowaniem atawistycznym, pochodzącym od przodków. Osobnik, który jest słaby i umiera, odłącza się od stada. Ma to ochronić pozostałych członków przed atakiem drapieżników. Jednak w opozycji do takiego zachowania można także spotkać się z opinią, że przed śmiercią psy pragną ciągłego kontaktu z właścicielem. 

Pożegnanie z psem. Towarzysz mu do końca

Jeżeli zauważymy, któryś z objawów u psa i mimo interwencji lekarza, nic już nie możemy zrobić, to czeka nas pożegnanie z czworonogiem. Wówczas możemy zrobić ostatnią rzecz - nie zostawiać go w samotności. 

Zobacz także: Czy serce boli bardziej po stracie psa, niż człowieka? Żałoba, która porusza

Opieka nad psem łączy się także z towarzyszeniem mu podczas umierania i sprawienie, by ten ostatni etap był dla niego jak najmniej bolesny, także psychicznie.  Niezwykle ważna jest wówczas odpowiednia opieka weterynaryjna i ewentualne podanie psu leków uśmierzających ból lub podjęcie decyzji o eutanazji, by ukrócić cierpienia naszego ukochanego pupila.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PSY (Park Jae-Sang) | behawiorystyka psów | zdrowie psa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy