Tym metodom nie oprze się najtrwalsza plama z trawy. Ekspresowe spieranie, bez niszczenia ubrań

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Ciepła i słoneczna jesień wprost zachęca do wychodzenia z domu i spędzania czasu na zewnątrz. To czas porządków w ogrodzie, grabienia liści, zapraszania znajomych na ostatnie w tym sezonie grille oraz wypadów nad pobliskie jezioro. Miłym chwilom często towarzyszą wykwitające po aktywnościach soczyście zielone plamy z trawy. Jak sobie z nimi poradzić, by nie uszkodzić ulubionych elementów garderoby? Podpowiadamy skuteczne metody usuwania tego rodzaju zabrudzeń.

Czym sprać plamy z trawy?
Czym sprać plamy z trawy?123RF/PICSEL

Dlaczego tak trudno usunąć plamę z trawy?

Zabrudzenia ubrań powstałe po zabawach na trawie wynikają z obecności chlorofilu, czyli zielonego barwnika. Dzięki niemu bez przeszkód może zachodzić proces fotosyntezy.

To substancja bardzo silnie barwiąca, a pozbycie się jej stanowi prawdziwe wyzwanie. Uwagę najbardziej przyciągają zielone wykwity na nieskazitelnie białych ubraniach. Co ciekawe, chlorofil dość powszechnie wykorzystuje się w przemyśle spożywczym. Jeśli wniknie w tkaninę, może niemal trwale ją zabarwić. Im krócej potrwa kontakt z zielonym barwnikiem, tym skuteczniej go usuniemy.

Szybka reakcja na plamy

Plamę z trawy namaczamy w zimnej wodzie
Plamę z trawy namaczamy w zimnej wodzie123RF/PICSEL

Wykwitające na ubraniach plamy z trawy powinny jak najszybciej zostać usunięte. Pierwszą deską ratunku jest namaczanie w zimnej wodzie. Całkowicie niewskazane będzie umieszczenie garderoby zbyt ciepłym, a nawet gorącym płynie, który jedynie utrwali nieestetyczne zabrudzenie. Wyższa temperatura świetnie sprawdzi się w przypadku oleistych plam. Po namoczeniu plam z trawy w zimnej wodzie, dopiero w kolejnym kroku możemy przejść do właściwego odplamiania. Jaką metodę wybrać? Podpowiadamy.

Plama z trawy - domowe patenty na usunięcie

Istnieje kilka rodzajów plam, których spranie stanowi prawdziwe wyzwanie nawet dla doświadczonych pań domu. Na pierwszym miejscu znajdują się zabrudzenia wywołane krwią, a zaszczytne drugie miejsce przypada właśnie pozostałościom trawy. Jak poradzić sobie z uporczywie zielonymi śladami? Poniżej przedstawiamy kilka wypróbowanych patentów.

  • Alkohol - jedynie silny produkt zadziała na uporczywe plamy. Z tego względu warto zaopatrzyć się w alkohol o mocy 70% lub wyższej. Alternatywnie możemy rozcieńczyć spirytus wodą i dopiero wtedy delikatnie nanieść mieszankę na plamę. Korzystając z tej metody, pamiętajmy o pozostawieniu alkoholu na plamie przez ok. 30 minut. Po tym czasie pierzemy ubranie w zimnej lub lodowatej wodzie. Jeśli przypadkiem zabrudziliśmy wełniane ubranie trawą, wykorzystajmy delikatnie podgrzany alkohol.
  • Lakier do włosów - większość tego typu produktów zawiera alkohol w składzie, więc zadziałają podobnie jak metoda prezentowana powyżej. Specyfik przeznaczony do włosów nada się jednak jedynie do usuwania bardzo delikatnych zabrudzeń powstałych w kontakcie z trawą. Wystarczy obficie spryskać zabrudzenie lakierem, a następnie poczekać aż wyschnie i stwardnieje. W kolejnym kroku przechodzimy do usuwania plamy za pomocą czystej i suchej szczoteczki do zębów.
  • Cytryna - owoc jest doskonale znany ze swoich właściwości wybielających oraz rozjaśniających przebarwienia. Z tego względu świetnie sprawdzi się jako naturalny środek do usuwania plam z trawy. Wystarczy nanieść odrobinę soku lub pastę z wody i kwasku cytrynowego na zabrudzenie, potrzeć i dokładnie spłukać. W razie potrzeby możemy powtórzyć czynność.
  • Płyn do mycia naczyń - zapieranie noszących ślady trawy ubrań w płynie do mycia naczyń nie uszkodzi nawet najdelikatniejszych tkanin. Po wstępnym pozbyciu się plam za pomocą detergentu, wkładamy elementy garderoby do pralki i pierzemy w niskiej temperaturze.
  • Woda utleniona -  patent doskonale sprawdzi się do białych ubrań wykonanych z lnu lub bawełny. Zastosowanie wody utlenionej na kolorowych częściach garderoby może skończyć się ich odbarwieniem. Jeśli zabrudziliśmy trawą ulubione białe spodnie lub koszulę, zwilżmy plamę specyfikiem, pozostawmy na 30 minut, a następnie upierzmy w zimnej wodzie. Aby wzmocnić działanie produktu, możemy zmieszać go z odrobiną zsiadłego mleka i w takiej mieszance dokładnie zamoczyć plamę.
Jak usunąć plamy z czerwonego wina?Interia DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas