Ulga dla przeciążonej trzustki. Pij codziennie, by ją zregenerować

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Po świątecznych i sylwestrowych pysznościach zostało już tylko wspomnienie? Inne zdanie na ten temat może mieć trzustka, która wciąż odczuwa skutki objadania się najróżniejszymi frykasami. Ten niepozorny organ pełni ważną rolę w organizmie, warto więc wesprzeć go naturalnymi sposobami. Co pić na regenerację trzustki? Z odsieczą nadciągają zdrowotne napary. Zapoznaj się z naszą listą, by dowiedzieć się, jakie zioła na trzustkę działają zbawiennie.

Ziołowa kuracja wspomoże trzustkę, ale pod pewnymi warunkami
Ziołowa kuracja wspomoże trzustkę, ale pod pewnymi warunkami123RF/PICSEL

Co szkodzi trzustce?

Do funkcji trzustki w pierwszej kolejności zalicza się produkcję enzymów umożliwiających trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów. Równie istotnym aspektem jest wydzielanie hormonów (mowa o insulinie oraz glukagonie), które regulują poziom glukozy we krwi. Niestety, łatwo jest nadmiernie obciążyć ten organ — zwłaszcza gdy nie znamy umiaru podczas posiłków.

Co zaburza działanie trzustki? Obfite biesiady, podczas których nie brakuje ciężkostrawnych przysmaków, sprawiają, że musi pracować ponad miarę. Po świątecznym obżarstwie naturalna kuracja dla trzustki może więc okazać się nieodzowna. Do innych czynników o negatywnym wpływie, na które sami skazujemy nasz organizm, zaliczają się nadmierne spożycie alkoholu, palenie tytoniu i dieta bogata w tłuszcze.

Zioła na trzustkę — co warto wiedzieć?

Zaburzenia funkcjonowania trzustki mogą wynikać z chorób przewlekłych, np. cukrzycy czy schorzeń autoimmunologicznych. Zdarza się, że towarzyszą kamicy żółciowej i zakażeniom bakteryjnym oraz wirusowym. W takim przypadku stosowanie ziół na trzustkę zawsze należy skonsultować z lekarzem. Choć naturalne, mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi na stałe lekami. Zadbaj o to, by kuracja była nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna.

Co pić na regenerację trzustki? Ostropest plamisty

Osoby, które interesują się wpływem ziół na zdrowie, w pierwszej chwili kojarzą ostropest plamisty z dobroczynnym wpływem na wątrobę. Okazuje się również wybawieniem dla przeciążonej trzustki, usuwając z niej toksyny. Dzięki temu organ może pracować wydajniej.

Ostropest plamisty działa korzystnie na cały układ trawienny, przynosząc ulgę przy zgadze i wzdęciach.

Jak naturalnie zregenerować trzustkę? Postaw na glistnik jaskółcze ziele

Oto wieloletnia roślina, która nie ma dużych wymagań. Z racji tego, że rozrasta się szybko i bujnie, przez niektórych ogrodników uważana jest za chwast. Swoją wszędobylską naturę rekompensuje jednak cennymi właściwościami. Jak glistnik jaskółcze ziele działa na trzustkę?

Wspiera detoksykację organizmu, wykazuje również działanie przeciwzapalne. W jego składzie nie brakuje alkaloidów, które mogą chronić organizm przed nowotworami. Glistnik kapitalnie wpływa na cały układ pokarmowy, pobudzając wydzielanie żółci. Wykazuje też pozytywny wpływ na obniżanie ciśnienia tętniczego.

Rumianek na trzustkę z babcinej zielarni

Oto jedna z najbardziej rozpoznawalnych roślin, gdy mowa o uzupełnieniu ziołowej apteczki w domu. Z racji tego, że jest dość pospolita, czasem zapominamy o wszechstronnym działaniu i korzystnym wpływie rumianku na zdrowie. Nie pozostaje bez znaczenia również w kontekście dbania o trzustkę naturalnymi metodami.

Spożywanie naparu z rumianku działa na nią ochronnie, jednocześnie zapobiegając gwałtownym skokom poziomu glukozy we krwi. Napój warto mieć w zasięgu ręki, zwłaszcza gdy mamy świadomość, że w ostatnim czasie mocno nadwyrężyliśmy możliwości trzustki.

Naparów ziołowych nie można pić dłużej niż przez trzy tygodnie. Potem należy zmienić mieszankęNewseria Lifestyle

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas