Unikaj jednego zabiegu zimą. Tylko zaszkodzisz dracenie

Dracena w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Nie dość, że jest prosta w pielęgnacji, to jeszcze jest efektowną ozdobą pomieszczenia. Aby zachwycała wyglądem, zimą lepiej unikać jednego zabiegu. O tej porze roku może jej – wbrew pozorom – zaszkodzić.

Zamiast pomóc - zaszkodzi. Zimą unikaj jednego zabiegu. Dracena odwdzięczy się pięknym wyglądem
Zamiast pomóc - zaszkodzi. Zimą unikaj jednego zabiegu. Dracena odwdzięczy się pięknym wyglądem123RF/PICSEL

Dracena występuje w niemal 40 gatunkach, wśród których znajdują się zarówno drzewa, jak i odmiany przypominające krzewy. Do uprawy domowej nadaje się jedynie kilka dracen - najpopularniejszą jest pochodząca z Madagaskaru dracena obrzeżona (Dracaena marginata). Jej cechy rozpoznawcze to liście o ostrych końcówkach. Od wewnątrz, liście zdobi jasny lub czerwono-brązowy pasek.

Jaką dracenę wybrać? Chociaż największą popularnością cieszy się wspomniana na początku dracena obrzeżona, w sklepach ogrodniczych w Polsce znajdziemy również inne jej gatunki. To np. dracena wonna, dracena odwrócona, dracena compacta, dracena Sandera (Lucky Bamboo).

Wymagania draceny

Roślina jest mało skomplikowana w uprawie, dlatego cieszy się dużą popularnością. Jest efektowną ozdobą pomieszczenia. Uwielbia ciepło, dlatego też najlepiej, by temperatura wynosiła więcej niż 15 stopni C. Latem powinna wynosić od 18 do 25 stopni C.

Dracena preferuje miejsca z rozproszonym światłem. Jeśli postawimy ją w mało nasłonecznionym miejscu, liście zaczną słabnąć i tracić kolor. Warto w tej kwestii znaleźć tzw. złoty środek, bo z kolei na mocno nasłonecznionym stanowisku mogą ulec poparzeniom.

Jak często podlewać dracenę?

Dracena jest nieco kapryśna jedynie w powyższej kwestii. Jest dość odporna na suche powietrze, dlatego też dobrze znosi jesień i zimę, gdy trwa sezon grzewczy. W tych miesiącach nie trzeba jej zbyt często podlewać, ponieważ nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni. Wystarczy, że będziemy sprawdzać podłoże: wysuszone będzie jasnym sygnałem, że czas na podlewanie.

Trzeba jednak pamiętać o regularnym spryskiwaniu liście. Prosty zabieg pomoże im utrzymać wyrazisty kolor.

Unikaj jednego zabiegu zimą. Dracena zacznie marnieć w oczach

Chociaż dracena nie ma zbyt wielu wymagań pielęgnacyjnych, zimą lepiej nie popełniać jednego błędu.

O tej porze roku roślina znajduje się w stanie spoczynku, dlatego nie powinno się jej nawozić. Zabieg ten należy wykonywać wiosną i latem, czyli w okresie jej wzrostu. Jesienią i zimą możemy jej w ten sposób po prostu zaszkodzić.

Dracena to roślina prosta w uprawie
Dracena to roślina prosta w uprawie123RF/PICSEL

Nawożenie draceny. Oto domowe sposoby

Nawożenie najlepiej zacząć wraz z końcem marca i stosować raz na sześć tygodni do października.

Możesz zastosować naturalne nawozy. Ze względu na to, że dracena ma intensywnie zielone liście, potrzebuje dość dużej dawki azotu. Dlatego też warto w tym celu wykorzystać żelatynę czy kawę.

  • Nawóz z kawy: wystarczy, że pół szklanki zaparzonej kawy wymieszasz z litrem wody,
  • Nawóz z żelatyny: w ciepłej wodzie rozpuść łyżkę żelatyny. Całość dokładnie wymieszaj, a następnie pozostaw do ostudzenia. Na koniec wymieszaj z litrem wody.
Jak dbać o dracenę? Pielęgnowanie draceny w kilku krokachInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas