Nie wyrzucaj do kosza, dodaj podczas podlewania. Listki draceny będą grube i zielone
Dracena zaczyna żółknąć, usychać i marnieć? Na szczęście zmiany w pielęgnacji sprawią, że listki naszej rośliny znów będą zielone. Sekret tkwi w odżywczych nawozach przygotowanych na bazie składników, które zapewne masz w swojej kuchni. Poznaj kilka błyskawicznie działających, domowych sposobów na uratowanie draceny.
Spis treści:
Liście draceny zaczynają usychać, żółknąć, a cała roślina sprawia wrażenie zmarniałej? Najpewniej przyczyną są niewłaściwa jej podlewanie, nawożenie czy nieodpowiednie stanowisko. Aby rozpoznać potrzeby draceny, poznaj podstawowe zasady jej pielęgnacji.
Podstawowe zasady pielęgnacji draceny
- Dracena lubi ciepło, dlatego temperatura w pomieszczeniu nie może być niższa niż 15 st. C
- Uwielbia stanowiska nasłonecznione z rozproszonym światłem
- Dobrze znosi suche powietrze, jednak warto zraszać jej liście wodą - szczególnie zimą
- Dobrze jest wycierać liście draceny z kurzu przy pomocy wilgotnej ściereczki
- Dracena nie potrzebuje intensywnego nawodnienia, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy odpoczywa
- Należy podlewać ją, gdy w doniczce jest sucho
- Dracena nie lubi nadmiernej wilgoci, nie można więc pozostawiać jej w wodzie, bo zmarnieje, a korzenie zaczną gnić
- Odmiany o kolorowych liściach wymagają więcej wilgoci
- U przesuszonej draceny będą opadać liście
- Ziemia do uprawy draceny powinna być żyzna i przepuszczalna
Dlaczego dracena usycha?
Przyczyną usychania liści draceny, które najczęściej obserwuje się na ich końcach, może być niewłaściwe stanowisko - zbyt mocno nasłonecznione czy też zbyt mocno zacienione. Kolejnym powodem jest rzadkie podlewanie i przesuszenie podłoża (dracena powinna być zasilana wodą raz w tygodniu). Zbyt niska temperatura w pomieszczeniu (optymalna temperatura dla tej rośliny latem to 22-28 st. C, a zimą ok. 18 st. C) również negatywnie wpływa na dracenę. Przeciągi, działanie zimnego powietrza z pobliża okien czy drzwi, to jest to, co zabija naszą roślinę.
Jeśli chcemy, aby roślina pięknie rosła, a jej liście były zdrowe i lśniące, dobrze jest również wymieniać podłoże. Słaba jakość gleby, której skład z biegiem czasu staje się zaburzony, to kolejny powód usychania liście draceny. Zadbać należy także o jej odżywienie.
Jeśli zauważymy, że liście draceny zaczynają usychać, to również może świadczyć o chorobach, które przenoszone są z jednej rośliny na drugą, gdy stoją zbyt blisko siebie
Dracena - jak ją uratować?
Oprócz zapewnienia wszystkich wyżej opisanych wymagań, dracenę dobrze jest zasilać składnikami odżywczymi, które pozwolą jej wspaniale się rozwijać.
Można skorzystać z gotowych mieszanek dostępnych w sklepach ogrodniczych, jednak eksperci od rośliny zachęcają do korzystania z naturalnych, domowych specyfików. Aby je przygotować wystarczą składniki, które masz zapewne w swojej kuchni.
Zobacz też: Grudnik nie kwitnie? Wlej mu ten ekstrakt do doniczki. Nie opędzisz się od bujnych kwiatów
Domowy nawóz dla draceny z fusów po kawie i herbacie
Niezwykle wartościowym nawozem dla roślin doniczkowych jak i ogrodowych są fusy z kawy i herbaty. Wzbogacają one podłoże w cenne składniki pokarmowe, a także poprawiają strukturę gleby i zwiększają pojemność wodną. Na bazie fusów można przygotować odżywkę do podlewania m.in. draceny, warto też wykorzystać je jako ściółkę czy komponent podłoża. Ponadto fusy z herbaty, rozsypane na powierzchni ziemi w doniczce, pomogą też pozbyć się muszek, które latają wokół kwiatów.
Nawóz z fusów po kawie - przygotowanie
Aby przygotować taki preparat należy zalać 1 szklankę fusów 10 litrami wody, a następnie odczekać aż napęcznieją. Następnie wymieszać i od razu można przystąpić do podlewania roślin. Taki zabieg warto wykonywać raz na 1-2 tygodnie.
Jako domowy, naturalny nawóz dla draceny sprawdzą się również:
Zasilanie draceny tymi preparatami sprawi, że jej liście odzyskają jędrność, soczysty, zielony kolor, a przede wszystkim nie będą usychać i żółknąć.