Reklama

Reklama

Uważaj na rzodkiewki. Nie każdy może je jeść!

Rzodkiewka jest jednym z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Jej niepowtarzalny smak i kolor sprawiają, że staje się świetnym dodatkiem do wielu dań. Dodatkowo zawiera witaminy A, C i te z grupy B oraz minerały – potas, siarkę, cynk czy fosfor. Mimo iż warzywo posiada wiele prozdrowotnych właściwości, nie wszyscy mogą je jeść. Kto powinien uważać na rzodkiewkę?

Po rzodkiewkę chętnie sięgamy przez cały rok. To świetny dodatek do kanapek, serków czy sałatek. Jest też dobrą, niskokaloryczną przekąską.

Rzodkiewka: źródło witamin i minerałów

Rzodkiewki bogate są w witaminy i minerały. To przede wszystkim witaminy A, C oraz te z grupy B, a także żelazo, fosfor, cynk, potas czy siarka. Wspomagają one pracę układu pokarmowego i regulują ciśnienie. Co ważne, warzywo zawiera również kwercetynę - związek, który posiada silne właściwości przeciwzapalne.

Olejki eteryczne zawarte w rzodkiewce skutecznie leczą dolegliwości, które towarzyszą przeziębieniom, a właściwości antyseptyczne i antybakteryjne zapobiegają powstawaniu infekcji.

Rzodkiewka: właściwości zdrowotne

Z natury rzodkiewka jest warzywem silnie moczopędnym. Oznacza to, iż jest w stanie znacznie zwiększyć produkcję moczu. Sok uzyskany z warzywa wpływa również leczniczo na stany zapalne i pieczenie, które można odczuwać podczas oddawania moczu. Hamuje również infekcje nerek.

Reklama

Co więcej, rzodkiewka jest bogata w przeciwutleniacze i błonnik pokarmowy, które wspólnie wykazują wiele zalet zdrowotnych, jak zapobieganie cukrzycy czy obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu.

Zawarte w rzodkiewce witamina C, fosfor, cynk oraz niektóre składniki witaminy B są korzystne dla naszej skóry. Surowa, pokruszona rzodkiewka dobrze oczyszcza twarz, a dzięki swoim właściwościom dezynfekującym pomoże także zredukować dolegliwości skórne, takie jak suchość skóry czy zmarszczki.

Zobacz również: Naturalny krem przeciwzmarszczkowy. Zrobisz go w domu, a efekty cię zaskoczą!

Kto nie powinien jeść rzodkiewki?

Mimo bogatych właściwości na rzodkiewkę należy uważać. Może ona bowiem stwarzać pewne ograniczenia. Niektórym osobom może poważnie zaszkodzić!

Rzodkiewek nie powinny jeść osoby, które zmagają się z chorobami trzustki, wrzodami i zespołem jelita drażliwego. W przypadku kamicy fosforanowej warzywo powinno być spożywane w ograniczonych ilościach.

***

Zobacz również:

Okłady z liści kapusty działają szybciej niż tabletka. Na co pomagają?

Ten test wskaże, czy pijesz wystarczającą ilość wody. To nic trudnego!

Skrobia ziemniaczana zamiast botoksu? Niezwykłe właściwości


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rzodkiewka i jej właściwości | rzodkiewka witaminy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy