Reklama

Wybieraj te produkty na kolację. Najesz się i utrzymasz linię

Kolacja jest równie ważnym posiłkiem dnia, jak śniadanie. Odpowiednie spożywanie jej może mieć bardzo duży wpływ na nasz organizm. Podczas odchudzania źle zjedzony posiłek na wieczór, może zrujnować efekty i dotychczasowe starania. Należy więc wiedzieć, o której godzinie najlepiej jeść kolację, żeby schudnąć i jakich produktów unikać.

O której godzinie jeść kolację, żeby schudnąć?

Godzina jedzenia kolacji jest uzależniona od preferencji i stylu życia. Mitem jest to, że jedząc po godzinie 18, utyjemy. Prawdą jest natomiast, że spożywanie ostatniego posiłku późnym wieczorem ma negatywny wpływ na procesy metaboliczne i odchudzanie.

Kolację powinno się spożywać na około 2-3 godziny przed planowanym snem. Godzinę jedzenia kolacji należy więc dostosować do indywidualnego trybu życia.

Reklama

Wcześniejsze zjedzenie wieczornego posiłku pozwoli na strawienie go jeszcze przed snem. Dzięki temu organizm nie będzie obciążony w trakcie snu i może skupić się jedynie na odpoczynku i regeneracji.

Późne jedzenie kolacji zmusza organizm do trawienia posiłku, w trakcie snu. Procesy metaboliczne są wtedy zdecydowanie wolniejsze. Może to powodować odkładanie się zbędnego tłuszczu i zahamowanie procesu odchudzania. Dodatkowo ciało nie będzie się prawidłowo regenerować i będziemy budzić się ospali i zmęczeni.

Co jeść na kolację, żeby się odchudzić?

Na kolację powinniśmy zjeść przede wszystkim taki posiłek, który pozwoli na zmieszczenie się w limicie dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Drugim ważnym warunkiem idealnego wieczornego posiłku jest zbilansowanie.

Idealna kolacja, żeby schudnąć, ale też nie zostać głodnym musi być odżywcza. Najlepiej powinna zawierać owoce bądź warzywa, porcję białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczy. Dodatkowo całość powinna być lekkostrawna.

Podczas odchudzania na kolację dobrze sprawdzą się wszelkie sałatki warzywne. Można do nich dodać grillowaną pierś z kurczaka, która będzie źródłem białka, a także podprażone nasiona słonecznika lub pestki dyni. Świetnie sprawdzi się też jajko, wędzone tofu lub ryby. Całość dania dopełnią pełnoziarniste grzanki w celu uzupełnienia węglowodanów.

Na kolację podczas odchudzania można też wybrać opcję na słodko. Warto skusić się na owsiankę przygotowaną na mleku krowim lub roślinnym. Do dania należy dodać świeże owoce sezonowe, które nie tylko są pyszne, ale też dostarczają niezbędnych witamin. Do całości dobrze skomponuje się też garść ulubionych orzechów, które będą źródłem zdrowych tłuszczy.

Dzięki tym zasadom kolacja będzie odchudzająca i sycącą. Nawet po zjedzeniu mniejszej porcji nie będziemy chodzić głodni i nie odczujemy, że jesteśmy na diecie.

Czego nie jeść na kolację podczas odchudzania?

Na kolację podczas odchudzania nie należy jeść posiłków ciężkostrawnych i wysokokalorycznych. Zjedzenie ich nawet do 3 godzin przed snem może nie wystarczyć na całkowite strawienie przez organizm. Będzie to skutkować tym, że kolacja będzie poddawana procesom metabolicznym podczas snu, czego należy unikać podczas odchudzania.

Należy więc unikać wysoko przetworzonego jedzenia, fast foodów, potraw smażonych na głębokim tłuszczu. Najgorszym wyborem na kolację podczas odchudzania będą m.in. 

  • makarony z tłustymi sosami
  • pizza
  • słodycze

Dodatkowo wysokokaloryczna kolacja może sprawić, że zostanie przekroczony dzienny limit kaloryczny, który jest bardzo istotny przy diecie odchudzającej. To również doprowadzi do zahamowania procesu odchudzania.

Zobacz również:

Wsyp łyżeczkę do wody i zagotuj. Pij codziennie, by spalić tłuszcz i obniżyć ciśnienie

Bezpieczne dla cukrzyków, pomocne w odchudzaniu. Jedz garść dziennie

Biją na głowę płatki owsiane. Pogromcy oponki wokół talii i zmarszczek. Jedz bez ograniczeń

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kolacja | lekka kolacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy