Wylej przed dom, kleszcze znikną. Wystarczą tylko dwa składniki

Sezon na kleszcze przypada od marca do października
Sezon na kleszcze przypada od marca do października123RF/PICSEL

Jak sprawdzić czy są kleszcze w ogrodzie?

Kleszcze w ogrodzie to powszechny problem
Kleszcze w ogrodzie to powszechny problem123RF/PICSEL

Co przyciąga kleszcze w ogrodzie?

kleszcze w ogrodzie
Kleszcze są bardzo dobrze przystosowane do trudnych warunków środowiskowych123RF/PICSEL

Czego nie lubią kleszcze w ogrodzie?

  • Lawenda - jej olejek eteryczny zawiera linalol i octan linalilu, substancje o udowodnionym działaniu odstraszającym nie tylko kleszcze, ale też na komary. Jej intensywny, kwiatowy zapach, wydzielany przez liście i kwiaty, zakłóca zmysły chemoreceptorów kleszczy, utrudniając im lokalizację żywicieli. Badania opublikowane w "Journal of Agricultural and Food Chemistry", potwierdzają, że olejek lawendowy może zredukować aktywność kleszczy nawet o 80 proc. w kontrolowanych warunkach.
Kleszcze nie lubią zapachu rozmarynu
Kleszcze nie lubią zapachu rozmarynu123RF/PICSEL
  • Rozmaryn i mięta - w olejkach eterycznych rozmarynu dominują kamfora i 1,8-cyneol, natomiast w mięcie kluczowy jest mentol. Ich skuteczność polega na miejscowym działaniu - kleszcze, napotykając te aromaty, rzadziej zapuszczają się w głąb ogrodu. Testy laboratoryjne, przeprowadzone m.in. przez University of Vermont, wykazały, że olejki z tych roślin mogą odstraszać kleszcze w stężeniach już od 5 proc.
  • Czosnek - wyróżnia się ostrym zapachem wynikającym z zawartości związków siarkowych, czyli allicyny i dwusiarczku diallilu. Substancje te, uwalniane podczas rozdrabniania lub naturalnego rozkładu rośliny, działają toksycznie na kleszcze, zakłócając ich zdolność do wykrywania żywicieli. Sadzenie czosnku wzdłuż ścieżek, przy wejściach do ogrodu czy w rabatach obok innych roślin to prosty sposób na stworzenie bariery zapachowej. Alternatywnie można przygotować domowy spray: zmiażdżone ząbki czosnku zalewa się wodą, odstawia na 24 godziny, a następnie rozcieńcza i aplikuje na trawnik lub krzewy.
  • Suszone zioła - liście lawendy, rozmarynu lub mięty po zbiorze i wysuszeniu zachowują część olejków eterycznych, które można wykorzystać jako naturalny odstraszacz pod krzewami, wzdłuż murków czy w zakamarkach trawnika. Proces jest prosty: liście rozdrabnia się lub pozostawia w całości i rozsypuje w wybranych punktach. Zapach, choć słabszy niż w świeżych roślinach, nadal działa drażniąco na kleszcze, zwłaszcza w połączeniu z innymi metodami. Efekt jest jednak krótkotrwały - olejki ulatniają się w ciągu kilku dni, szczególnie po deszczu, więc susz należy wymieniać co 1-2 tygodnie. Metoda ta sprawdza się jako wsparcie, np. w okresie największej aktywności kleszczy (wiosna i jesień), ale nie zastąpi żywych nasadzeń.

Naturalna bariera przed kleszczami

  • Sadzenie roślin o odstraszającym zapachu
  • Opryski przeciwko kleszczom
  • Fizyczne bariery i obecność ptaków w ogrodzie
Czy nasze miasta są gotowe na demograficzne tsunami?INTERIA.PL
zdjęcie
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?