Zaparz i podlej zamiokulkasa. Zachwyci nowymi liśćmi szybciej, niż myślisz

Zamiokulkas jest dziś stałym bywalcem w naszych domach. Nie ma w tym nic dziwnego - jest nie tylko łatwy w hodowli, ale również zachwyca swoim wyglądem. Jednak czasami zamiokulkas nie chce wypuszczać nowych liści. Dlaczego się tak dzieje? Wtedy warto sięgnąć po odpowiedni nawóz domowej roboty.

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Podlej go specjalną mieszanką, rozwiąże problem
Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Podlej go specjalną mieszanką, rozwiąże problem123RF/PICSEL

Jak pielęgnować zamiokulkasa?

Zamiokulkas jest znany ze swojej niezwykle dużej wytrzymałości na brak wody i słońca, co odpowiada wielu osobom. Roślina charakteryzuje się szerokimi, skórzastymi liśćmi. Co ciekawe, zamiokulkas do powszechnej uprawy w domach został wprowadzony dopiero w 1996 roku. Jego naturalnym miejscem występowania jest bowiem strefa klimatu zwrotnikowego we wschodniej Afryce oraz klimatu podzwrotnikowego.

Co zrobić, żeby zamiokulkas rósł?

Aby zamiokulkas prawidłowo rósł należy zapewnić mu bogate podłoże - ziemię obfitą w składniki odżywcze, a jednocześnie lekką i przepuszczalną. Należy pamiętać również o odpowiedniej temperaturze - minimum 15 st. C i braku przeciągów. Dla tej rośliny nie ma zupełnie znaczenia pomieszczenie, w którym się znajduje. Będzie rosła zarówno w łazience bez okna, jak i idealnie doświetlonym pokoju. Podlewać należy ją raz na tydzień lub dwa tygodnie.

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?

Aby zamiokulkas wypuścił nowe liście, nie wystarczy samo podlewanie. Ważne jest również odpowiednie nawożenie, które pobudzi jego wzrost. Do tego potrzebne będą mu takie składniki odżywcze jak azot, fosfor i potas.

Dostarczymy ich przy pomocy niezwykle prostego w przygotowaniu, domowego nawozu z pokrzywy.

Kwitnienie zamiokulkasa osiągniesz, wprowadzając niewielkie zmiany w uprawie
Kwitnienie zamiokulkasa osiągniesz, wprowadzając niewielkie zmiany w uprawie123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Napar z pokrzywy - sposób przygotowania

Wystarczy zebrać świeże liście pokrzywy lub kupić te suszone, a następnie zaparzyć je w gorącej wodzie i pozostawić do wystygnięcia. Tak przygotowanym naparem podlewać roślinę. Małe listeczki pojawią się szybciej, niż nam się wydaje.

***

Zobacz również:

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 78: Mery SpolskyINTERIA.PL
Kawa na zamówienie
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas