Reklama

Reklama

Zmiana czasu 2022: Kiedy przestawiamy zegarki?

Dwa razy w roku, wczesną wiosną oraz jesienią przestawiamy zegarki o godzinę, przestawiając się kolejno na czas letni oraz zimowy. Nie inaczej będzie i tej jesieni, bo, choć Parlament Europejski zapowiadał kilka lat temu odejście od zmiany czasu, to póki co nie zatwierdzono takiej decyzji. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Zmiana czasu - przestawiamy zegarki o godzinę 

Historia przestawiania zegarków i zmiany czasu sięga ubiegłego wieku, choć już w XVIII wieku Benjamin Franklin sugerował, że ludzie źle gospodarują swoim czasem i potrzebna jest zmiana, która pozwoli wykorzystać go w sposób maksymalny.

Państwa europejskie przychyliły się do tych uwag i zaczęły wprowadzać zmianę czasu. W Polsce po raz pierwszy stało się to w okresie międzywojennym, a następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 i w 1977 roku - od tego czasu nieprzerwanie przestawiamy zegarki o godzinę, zawsze dwa razy w roku. 

Zmiana czasu ma na celu lepsze wykorzystanie światła słonecznego oraz oszczędność energii. Mimo to, od paru lat toczy się w Europie dyskusja, czy dalej powinna być ona kontynuowana, w szczególności, iż większość obywateli Europy chce trwałego przejścia na czas letni. 

Reklama

W 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasy już od roku 2021, ale ostatecznie pomysł ten nie doczekał szczęśliwego finału. Wszystko wskazuje więc na to, że zbliżająca się zmiana czasu na zimowy nie będzie ostatnią, przynajmniej do roku 2026 - tak brzmi oświadczenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

Zobacz również: Jak się przygotować do sezonu grzewczego? O tym musisz pamiętać! 

Zmiana czasu 2022: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Cześć specjalistów i lekarzy przekonuje, że zmiana czasu ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka - wpływa na zaburzenia snu, może prowadzić do depresji oraz zwiększa ryzyko zawału serca i udaru. Zwolennicy zaprzestania tego zwyczaju przekonują także, że mogłoby to zapobiec niewielkiemu wzrostowi liczby wypadków samochodowych, który obserwuje się zwykle w okolicach zmiany czasu. 

Niestety, nie mamy dla nich dobrych wiadomości - już za kilka tygodni czeka nas kolejna zmiana czasu na zimowy. Jeśli nic się nie zmieni, to przestawimy zegarki o godzinę już 30 października 2022 roku. Konkretnie zmienimy godzinę z 3:00 na 2:00.

Zobacz również: Czy sąsiad może żądać przycięcia tui w ogrodzie? Oto, co mówi prawo!


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy