Spowalnia starzenie skóry, redukuje przebarwienia. Dostępny w formie olejku i maści
Bursztyn większości z nas kojarzy się głównie z jubilerstwem. Tymczasem, ze względu na zawartość kwasu bursztynowego, znalazł swoje zastosowanie również w medycynie i kosmetologii. Jakie właściwości wykazuje wspomniany kwas? Na jakie dolegliwości go stosować i jakich rezultatów możemy oczekiwać po włączeniu go do naszej rutyny pielęgnacyjnej?
Spis treści:
Czym jest kwas bursztynowy
Kwas bursztynowy jest surowcem, którego naturalnym i najlepszym źródłem jest bursztyn. Szacuje się, że zawiera on ok. 8-9 proc. kwasu bursztynowego. Składnik ten znajdziemy również w takich produktach jak miód, ocet jabłkowy czy wytrawne białe wino, jednak w zdecydowanie mniejszej ilości.
Zastosowanie kwasu bursztynowego w medycynie nie jest niczym nowym. O jego prozdrowotnych właściwościach wiedziano już w starożytności, a w medycynie ludowej stosowano go jako preparat leczący szereg dolegliwości jak np. te związane z układem krążenia. Znacznie później zaczęto wykorzystywać go w kosmetyce. Dziś kwas bursztynowy stosowany jest powszechnie w produktach przeciwtrądzikowych, redukujących przebarwienia czy przeciwzmarszczkowych.
Właściwości kwasu bursztynowego
Prozdrowotne właściwości, które nasi przodkowie przypisywali kwasowi bursztynowemu, zostały potwierdzone przez współczesną medycynę i szereg badań. Kwas w połączeniu z cennymi pierwiastkami występującymi w bursztynie wspomaga liczne procesy leczenia i jest stosowany przy takich schorzeniach jak: choroby układu pokarmowego, choroby układu krążenia, reumatyzm, niedoczynność tarczycy, kaszel czy przeziębienie.
Jakie właściwości ma kwas bursztynowy? Wśród najważniejszych wymienia się przede wszystkim:
- działanie antynowotworowe
- leczenie marskości wątroby i innych schorzeń układu pokarmowego
- wspomaganie procesów metabolicznych
- pobudzanie pracy wątroby i nerek
- leczenie chorób układu krążenia
- leczenie żylaków
- powstrzymywanie procesów zapalnych
- wykorzystywanie w procesie leczenia chorób układu oddechowego m.in. astmy oskrzelowej
Zastosowanie kwasu bursztynowego
Aby jak najlepiej wykorzystać niezwykłe właściwości kwasu bursztynowego, stosuje się go formach:
- nalewki - przygotowywana na bazie bursztynu pomaga m.in. na problemy żołądkowe (wymioty i zatrucie), łagodzi objawy przeziębienia i uporczywy kaszel
- olejku - który wykorzystywany jest podczas masaży
- maści lub kremu - stosowanych przy bolących mięśniach i stawach
- elementu nutrikosmetyków - ich zadaniem jest łagodzenie objawów menopauzy
- suplementu - usprawnia metabolizm i wspomaga detoksykację
Czy kwas bursztynowy można kupić w aptece?
Jeśli chodzi o dostępność kwasu bursztynowego w aptece to znajdziemy go tam przede wszystkim w formie suplementu w tabletkach oraz maści. W pozostałych formach należy szukać go w sklepach zielarsko-medycznych.
Kwas bursztynowy - przeciwwskazania
Jak każdy środek wspomagający leczenie, również i kwas bursztynowy może powodować niepożądane objawy. Mimo licznych korzyści z przyjmowania go należy zachować ostrożność szczególnie jeśli cierpi się na:
- nadciśnienie
- wrzody żołądka lub dwunastnicy
- kamicę nerkową
- uczulenie na bursztyn
Dotychczasowe badania nie przyniosły jednoznacznej odpowiedzi czy ciąża i karmienie piersią są przeciwwskazaniami do przyjmowania kwasu bursztynowego. Jego ewentualna suplementacja powinna zostać wcześniej omówiona z lekarzem.
Zastosowanie kwasu bursztynowego w kosmetyce
Chociaż później niż do preparatów leczniczych, kwas bursztynowy trafił również do produktów kosmetycznych. Jego niezwykłe właściwości znalazły zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.
Kwas bursztynowy to:
- źródło witaminy E działającej wspomagająco na proces odnowy komórek skóry
- silny antyoksydant, który neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry
- składnik redukujący przebarwienia i wyrównujący koloryt skóry
- składnik łagodzący podrażnienia skóry
- składnik o silnym działaniu antybakteryjnym i przeciwtrądzikowym
Stosowanie kosmetyków z kwasem bursztynowym na twarz jest wskazane szczególnie dla osób z cerą dojrzałą, zmęczoną, z widocznymi oznakami starzenia i wymagającą regeneracji. Takie kosmetyki sprawią, że cera stanie się bardziej promienna oraz jędrniejsza, a zmarszczki ulegną spłyceniu.
Działanie kwasu bursztynowego często porównuje się z właściwościami kwasów AHA i BHA. Oznacza to, że wykazuje on działanie złuszczające i rozjaśniające. Dzięki niemu nasza skóra odzyska zdrowy blask, elastyczność, pozbędziemy się przebarwień, plam pigmentacyjnych a koloryt naszej skóry ulegnie wyrównaniu.
Zobacz również:
Na produkty z kwasem bursztynowym powinny też zwrócić osoby z cerą trądzikową, z rozszerzonymi porami i przetłuszczającą się, gdyż jest on skuteczną alternatywą dla kwasu salicylowego.
Kwas bursztynowy możemy również znaleźć w wielu produktach do pielęgnacji włosów. W drogeriach dostępne są szampony, odżywki, maski oraz mgiełki i lotiony zawierające go w swoim składzie. Dzięki niemu nasze włosy będą zregenerowane, wygładzone i nawilżone oraz pozbędziemy się problemów z ich rozczesywaniem.
Nasza skóra głowy również odczuje korzyści ze stosowania preparatów z kwasem bursztynowym. Jego działanie pobudzające cebulki i zapobiegające wypadaniu włosów znalazło swoje zastosowanie w takich kosmetykach jak wcierki czy ampułki.
Kwas bursztynowy - przygotowanie w domu
Chociaż na rynku dostępnych jest wiele preparatów i kosmetyków z kwasem bursztynowym, wiele osób zastanawia się jak zrobić kwas bursztynowy w domu. Zrobienie takiego kwasu w celach kosmetycznych jest możliwe. Gotowe zestawy do jego przygotowania można zakupić w sklepach internetowych oferujących półprodukty kosmetyczne.
Ile kosztuje taki zestaw?
Cena zależy oczywiście od gramatury, ale najmniejsze opakowania kosztują w granicach 7-8 złotych za 10 g. Oczywiście podczas całego procesu przygotowywania kwasu bursztynowego powinniśmy zachować ostrożność, stosować się do instrukcji i używać go zgodnie z zaleceniami.