Babciny sposób na ból brzucha. Czy czarna herbata rzeczywiście pomaga?
Na ból brzucha, będący skutkiem przejedzenia lub problemów z żołądkiem, skarży się niemal każdy z nas. Kiedy nie jest tak mocny, aby udać się z nim do lekarza, często sięgamy po domowe sposoby. Jednym z babcinych trików na walkę z bólem brzucha jest wypicie gorącej, czarnej herbaty. Czy ta rzeczywiście działa?
Każdy z nas miał w swoim życiu kłopoty z żołądkiem. Ból brzucha dosięga nas najczęściej w efekcie przejedzenia, nieprawidłowej diety lub niestrawności. Zdecydowanie nie należy do przyjemnych doświadczeń, dlatego też poszukujemy jakiejkolwiek ulgi w cierpieniu. Kiedy pojawiają się pierwsze boleści mama lub babcia poradzi: "Sięgnij po czarną herbatę". Czy ten niezwykle prosty, domowy sposób faktycznie pomaga?
Czy gorąca herbata pomaga na ból żołądka?
Czarną herbatę pozyskuje się z młodych liści krzewu Camellia sinensis. Te poddaje się kolejno więdnięciu, skręcaniu, a potem pełnej fermentacji i suszeniu. W składzie herbaty znajdziemy przede wszystkim garbniki, alkaloidy purynowe, olejki eteryczne, związki białkowe, witaminy oraz składniki mineralne, jak na przykład magnez, cynk czy wapń.
Zobacz również: Nie tylko alkohol szkodzi trzustce. Uważaj na te produkty
Co pić na żołądek?
Herbata i zawarte w niej alkaloidy purynowe determinują jej pobudzające działanie na układ nerwowy. Napój zmniejsza senność oraz zmęczenie, a także usprawnia procesy myślowe i poprawia nastrój.
Zobacz również:
- Trzy produkty, które warto wprowadzić do diety w 2025 roku. Mają masę witamin
- Jej nadmiar w diecie zauważysz od razu. Wzdęcia i opuchlizna twarzy to dopiero początek
- Wystarczy 10 minut dziennie. Wprowadź kilka zmian, podkręcisz metabolizm
- Zbadano ryzyko zawału serca wśród właścicieli kotów. Wyniki wskazują jasno
Co więcej, dzięki zawartości polifenoli herbata posiada działanie antyoksydacyjne, chroniąc przed szkodliwym rozwojem wolnych rodników. Związki te działają ponadto przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Obniżają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2.
Czarna herbata, zgodnie z zaleceniami naszych babć, jest napojem, który świetnie wpływa na trawienie. Zaleca się wypicie jej tuż po spożyciu ciężkostrawnych, tłustych posiłków. Czarna herbata zapobiega również chorobom układu pokarmowego i posiada korzystny wpływ na skład mikroflory jelitowej. Mocny, gorzki ekstrakt z herbaty wpłynie ochronnie na błonę śluzową żołądka i jelit, pomagając w trakcie biegunki, zatruć, bóli brzucha i wszelkich zaburzeń trawiennych.
Na ból brzucha poleca się również herbaty ziołowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ta z miętą, która ułatwia przesuwanie się pokarmu w jelitach, pobudza wątrobę do wytwarzania soku żołądkowego oraz pomaga w walce ze wzdęciami lub rumiankiem, który słynie z działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Pomoże w przypadku biegunki, zaparć i niestrawności.