Co się dzieje, gdy zjesz spleśniały produkt? Objawy zatrucia pleśnią
Przez nieuwagę, pośpiech, czasem nieumyślnie każdemu z nas zdarza się choć raz zjeść nieświeże produkty spożywcze. Zwłaszcza fani zdrowego jedzenia, którzy unikają żywności z konserwantami, narażeni są na taką wpadkę. Czy pleśnią można się zatruć? Czym nam to grozi? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Chleb jest jednym z podstawowych produktów spożywczych i gości w prawie każdym domu. Dlatego też zjedzenie spleśniałej kromki chleba wcześniej czy później spotka większość osób. Zwłaszcza że pleśń we wczesnym etapie rozwoju może być zupełnie niewidoczna.
W takim przypadku prawdopodobnie nawet tego nie zauważymy. Co jednak jeśli zjemy chleb, który już na pierwszy rzut oka odstrasza zielonymi plamami tego grzyba?
W wyniku takiego nieświadomego eksperymentu żywnościowego, który polegałby na zjedzeniu zepsutego chleba, możemy się spodziewać dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak ból brzucha, nudności, wymioty, biegunki. Najczęściej jednak, poza tymi nieprzyjemnościami, nie narazimy się na większe kłopoty zdrowotne.
Sprawy mają się mniej wesoło w przypadku osób uczulonych na pleśń. Regularne i długotrwałe spożywanie zepsutych pokarmów naraża nas na kontakt z mikotoksynami produkowanymi przez pleśń. Z tym nie ma już żartów, gdyż wywołana nimi mikotoksykoza, czyli przewlekłe zatrucie mikotoksynami, może prowadzić do rozwoju nowotworów, wad płodu, mutacji genetycznych, a nawet do śmierci!
Jakie produkty mogą zawierać pleśń? Istnieją grupy pokarmów, na których pleśń pojawia się najczęściej. Są to:
- produkty zbożowe,
- suszone owoce,
- orzechy,
- przyprawy.
Pamiętajmy, że najlepszymi przyjaciółmi pleśni jest wilgoć i wysoka temperatura. Odpowiednie przechowywanie naszych produktów żywnościowych powinno nas w większości przypadków przed pleśnieniem uchronić.
Zobacz także:
Jak otworzyć słoik bez użycia siły?
Czego lepiej nie wkładać do zmywarki? Uważaj na te rzeczy
Jak zachować biel ubrań? Oto kilka sprawdzonych trików
Sposoby na pozbycie się pleśni