Dobre czy złe dla dziecka?
Czy dla dziecka dobry jest czosnek, a śmietana jest niezdrowa? Sprawdź, co tak naprawdę możesz podawać maluchowi.
Czasami najlepsze leki znajdziesz w swojej spiżarni. Warto je zastosować, jeśli dziecku zdarzy się lekka infekcja, która przebiega bez gorączki. Z leczniczych właściwości słyną m.in. czosnek, cebula i miód.
Zawierają one substancje o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym - nazywa się je nawet naturalnymi antybiotykami. Dziecku po 1. roku warto dodawać te produkty do dań regularnie, bo dzięki temu będą działać profilaktycznie.
Zakatarzonemu maluchowi posłuży także herbata z sokiem malinowym albo napar z czarnego bzu czy lipy.
- Jaką śmietaną powinnam zabielać zupy 2-letniej córce: tłustą czy chudą? - pyta jedna z mam.
Śmietana nie jest produktem niezbędnym w diecie małego dziecka. Dostarcza tłuszczów nasyconych - potrzebnych, ale w nadmiarze niezdrowych. Dlatego smyk nie powinien jej dostawać więcej niż 1 łyżkę dziennie (jako dodatek do zupy lub sosu). Najlepiej wybierać produkt o niskiej zawartości tłuszczu, np. 9 proc.
- Przeczytałam ostatnio, że w kakao podobno jest kofeina. Czy jeśli podam dziecku wieczorem ten napój nie przeszkodzi mu to w zasypianiu? - pyta jedna z mam.
Kakao zawiera dwa alkaloidy o działaniu pobudzającym - teobrominę i kofeinę. Jednak zawartość kofeiny w kakao jest śladowa, a teobromina ma znacznie słabsze właściwości pobudzające. Dlatego słabe kakao można dać dziecku o każdej porze, także tuż przed snem.
Kiedy można zacząć podawać dziecku ostrzejsze produkty, jak kwaszone ogórki, kiszoną kapustę czy grzybki w occie? - zastanawia się jedna z mam.
Marynaty w occie w ogóle nie powinny trafiać na talerz małego dziecka. Natomiast warzywa poddane naturalnej fermentacji, jak kiszone ogórki lub kapusta, mają mnóstwo zalet: są smaczne, lżej strawne niż te same produkty w postaci świeżej oraz zaostrzają apetyt. Zawierają również więcej witamin.
Rozdrobnione kiszone ogórki lub surówkę z drobno posiekanej kapusty kiszonej można podawać dzieciom już po pierwszym roku życia.
Owoce dzikiej róży są świetnym dodatkiem do konfitur lub dżemu, a z ich suszu można zaparzyć aromatyczną herbatkę. Warto je wykorzystać, bo dzika róża jest bogatym źródłem witaminy C oraz flawonoidów, zwalczających wolne rodniki. Działa też napotnie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. To idealny owoc w sezonie przeziębieniowym.
Wytrawny: "Włoski" smak możesz uzyskać oddając do białego sera ze śmietanką zmiażdżony czosnek, drobno posiekaną świeżą bazylię i pokrojone w cienkie paseczki suszone pomidory.
Na słodko: Pyszny i zdrowy deserek przygotujesz, rozgniatając biały ser widelcem i dodając do niego śmietankę lub jogurt i kawałki owoców. Możesz też zastąpić je dżemem albo miodem.
Z warzywami: Bazą będzie gotowy serek twarogowy lub homogenizowany. Dodatki smakowe dobierz według upodobań. Może to być np. posiekany ogórek, papryka, szczypiorek lub rzodkiewka.