Gałka muszkatołowa: Właściwości zdrowotne
Wykorzystywana od wieków dla potrzeb kulinarnych, gałka muszkatołowa ma wiele wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Działa przeciwzapalnie i przeciwmiażdżycowo. Usprawnia trawienie. Warto mieć ją pod ręką, ale stosować z umiarem. Dlaczego? I co jeszcze warto wiedzieć o gałce muszkatołowej? Wyjaśniamy!
Gałka muszkatołowa to środkowa część pestki owocu muszkatołowca korzennego - wiecznie zielonego drzewa uprawianego w tropikalnym klimacie Moluków (wschodnia część Archipelagu Malajskiego), a także na Karaibach i w południowych Indiach.
Nasiona o intensywnie korzennym aromacie są cennym produktem, który znalazł szerokie zastosowanie w kuchni, kosmetyce, ziołolecznictwie i farmakologii.
Polska kuchnia polubiła gałkę muszkatołową. Najczęściej jest dodawana do pasztetów i dań mięsnych - szczególnie tych na bazie dziczyzny i drobiu. Miłośnicy jej gorzkiego smaku i korzennego aromatu dodają gałkę do dań na bazie ryb, owoców morza i typowo warzywnych. Gałka muszkatołowa dobrze komponuje się z kapustą, roślinami strączkowymi, cukinią, bakłażanem, marchewką czy szpinakiem.
Sprawdza się też jako przyprawa do ciast - szczególnie pierników, a także cieszących się popularnością, szczególnie w zimowej aurze, grzańców. Gałka muszkatołowa to dużo więcej niż wyrazisty akcent smakowy. Jakie wartości odżywcze skrywa?
Obok trzech makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczów i białek, gałka muszkatołowa jest źródłem błonnika - głównie frakcji rozpuszczalnego (pektyn) i witamin. Znajdziemy w niej dwa silne antyoksydanty w postaci witamin A i C oraz szereg witamin z grupy B, z naciskiem na kwas foliowy (B9), pirydoksynę (B6), niacynę (B3), ryboflawinę (B2) i tiaminę (B1). Zawiera ważne dla zdrowia składniki mineralne, takie jak żelazo, magnez, potas, fosfor, wapń i cynk, a także kwasy tłuszczowe. Aromatyczna przyprawa jest też źródłem olejków eterycznych.
Stosowana regularnie i z umiarem gałka muszkatołowa może przynieść szereg korzyści dla zdrowia. Zawarte w niej olejki eteryczne mają działanie przeciwbólowe. Obecna w diecie gałka muszkatołowa to dobry krok w stronę profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Dzięki eugenolowi hamuje i ogranicza stany zapalne.
Zmniejsza lepkość krwi i normalizuje poziom cholesterolu, redukując w ten sposób ryzyko powstawania zmian miażdżycowych. Zawarty w niej błonnik ma korzystny wpływ na metabolizm węglowodanów i poziom cukru we krwi. Po gałką muszkatołową powinni sięgać diabetycy i osoby ze schorzeniami kardiologicznymi.
Za sprawą licznych związków o działaniu przeciwutleniającym, przyprawa ma silny potencjał antyoksydacyjny. Może być istotnym wsparciem w walce z wolnymi rodnikami.
Gałka muszkatołowa usprawnia pracę układu pokarmowego. Stymuluje procesy trawienne i, działając ochronnie na śluzówki, chroni przed rozwojem wrzodów żołądka oraz dwunastnicy.
Stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i łagodzi dyskomfort trawienny. Działa wiatropędnie. Pomaga uporać się z dokuczliwymi wzdęciami i zaparciami.
Za sprawą mirystycyny - związku o właściwościach psychoaktywnych, spożywana w dużych dawkach gałka muszkatołowa może wywołać halucynacje. Działanie narkotyczne może pojawić się już po spożyciu 6-30 gramów sproszkowanej przyprawy. Reakcja organizmu, jak zawsze, jest bardzo indywidualna, dlatego należy zachować umiar w jej stosowaniu. Lepiej trzymać się miarki typowej dla przypraw, czyli szczypty, niż używać jej beztrosko.
Stosowana z rozwagą gałka muszkatołowa może pomóc w stanach lękowych i depresyjnych, do czego zachęcają miłośnicy medycyny naturalnej, szczególnie ajurwedy (tradycyjnej medycyny indyjskiej). Spożywanie gałki muszkatołowej zwiększa poziom serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, co może wpłynąć na poprawę nastroju i ułatwić zasypianie.
Najważniejszym kryterium jest umiar. Nadmiar gałki muszkatołowej w diecie to nie tylko ryzyko działania halucynogennego, ale też podrażnienia przewodu pokarmowego, a nawet raka wątroby.
Ostrożność powinny zachować osoby ze schorzeniami układu nerwowego i kobiety ciężarne. Przyprawa nie powinna się znaleźć w zasięgu rąk dziecka.
Zobacz także:
Zakażenie Omikronem. Oto najczęstsze objawy
Sok z selera naciowego. Dlaczego warto pić go regularnie?
Co to jest olejek złodziei i jakie ma właściwości?