Reklama

Ile kosztuje odchudzanie?

Od suplementów diety po leki na receptę - apteki są pełne środków, które mają pomóc w zrzuceniu wagi. W rzeczywistości odchudzają głównie nasze portfele i mogą się niekorzystnie odbić na zdrowiu.

Eksperci nie mają wątpliwości, suplementy diety nie pomogą w utracie wagi: "jedyne co możesz stracić to pieniądze" - mowi Judith Stern, profesor z Uniwersytetu California Davis. Badania wykazały, że suplementy nie są efektywne.

Pieniądze za nic

Profesor Thomas Ellrott, z Uniwersytetu w Getyndze, przedstawił wyniki badań, w których porównano działanie dziewięciu popularnych środków wspomagających odchudzanie do placebo. Osoby w grupie, która przyjmowała suplementy traciły od 1 do 2 kg, podczas gdy osoby przyjmujące placebo - średnio 1,2 kg. - Żaden ze środków nie powodował efektywniejszej utraty wagi niż placebo, bez względu na to jaki miał być mechanizm jego działania - stwierdził profesor.

Reklama

Pomimo, że środki wspomagające odchudzanie nie działają, ich rynek jest ogromny - szacuje się go na 13 miliardów dolarów rocznie.

- Ludzie sądzą, że suplementy szybko rozwiążą ich problemy z wagą i wydają na nie ogromne sumy, jednak w rezultacie mogą być rozczarowani, sfrustrowani i popaść w depresję - mówi z kolei profesor Igho Onakpoya z Wielkiej Brytanii.

Kosztowne i niezdrowe

Lepsze efekty można uzyskać dzięki lekom sprzedawanym na receptę, te jednak nie są wolne od skutków ubocznych.

Przykładem jest lek przeciwko otyłości działający na receptory kannabinoidowe CB1, który uzyskał wszystkie wymagane zezwolenia, jednak później został wycofany z rynku europejskiego, ponieważ okazało się, że jego stosowanie może prowadzić do zaburzeń psychicznych.

Inne leki na receptę są wprawdzie efektywne - można dzięki nim stracić do 10 proc. wagi ciała lub 8-9 kilo w ciągu roku - jednak one również nie są wolne od skutków ubocznych.

Dodatkowe niebezpieczeństwo rodzi podejście samych odchudzających się. Kiedy terapia nie daje pożądanych efektów i waga nie spada tak szybko, jak pacjent oczekiwał, zaczyna on eksperymentować i podwajać dawki, często zaopatrując się w leki pochodzące z nielegalnych źródeł.

Wyniki badań dotyczących działania środków wspomagających odchudzanie zostały przedstawione podczas 11. Międzynarodowego Kongresu ds. Otyłości w Sztokholmie.

IG na podst. AFP

Oblicz swoje BMI

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: suplementy diety | Placebo | leki | suplementy | diety | odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy