Jak rozpoznać niedobór witaminy D?
Ludzkie ciało wykorzystuje witaminę D do stymulowania rozmaitych funkcji organizmu. Jedną z nich jest regulowanie poziomu wapnia, który okazuje się niezbędny w procesie utrzymywania odpowiedniej mineralizacji kości. Organizm został zaprogramowany w ten sposób, aby w momencie wystawienia skóry na słońce zaczął wytwarzać i gromadzić witaminę D. Jednak czasami dostarczenie dziennej dawki słońca jest utrudnione, co prowadzi do zmniejszenia produkcji tej witaminy w naszym ciele. Jak rozpoznać niedobór witaminy D? Sprawdźmy.
Obecnie wiele osób pracuje w zamkniętych pomieszczeniach, przez co ekspozycja na słońce w ich przypadku jest znikoma. Jeśli nie dostarczasz swojemu organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D, możesz zaobserwować u siebie objawy, takie jak ból kości lub osłabienie mięśni. Symptomy te są zazwyczaj łagodne i mogą pojawić się dopiero w momencie dużych niedoborów.
Powodem nie wytwarzania odpowiedniej ilości witaminy D może byc także życie w mieście z dużą ilością smogu oraz innych zanieszczyszczeń kumulujących się w powietrzu.
Żyjesz na północy. gdzie promienie słoneczne nie są tak bezpośrednie, a lato trwa krócej, przez co masz mniej czasu na to, aby wyprodukować odpowiednią ilość witaminy D na zimę.
Jeśli przez większość czasu przebywasz w zamknięciu - i nie dotyczy to tylko osób starszych i niedołężnych, lecz także młodych, które pracują w zamkniętych pomieszczeniach - to twoja ekspozycja na słońce jest ograniczona.
Pewnie słyszałeś wiele porad zdrowotnych dotyczących konieczności stosowania kremów do opalania, zapobiegających nowotworom skóry. Jednak aplikowanie takiego kremu pod ubranie ma swoje słabe strony. Może m.in. pozbawić cię dostarczenia odpowiedniej ilości promieni słonecznych do organizmu, a co za tym idzie wyprodukowania takiej ilości witaminy D, która pozwoli ci się cieszyć dobrym zdrowiem.
Jeśli twoja skóra jest jasna, to potrzebujesz od 5 do 30 minut bezpośredniej ekspozycji na słońce (dłonie i twarz), najlepiej dwa razy dziennie. Natomiast ludzie z ciemną karnacją potrzebują więcej słońca, przez co są bardziej narażeni na niedobory witaminy D. Mimo to Afroamerykanie posiadają mniejszy wskaźnik złamań kości spowodowanych osteoporozą niż ludzie z jasną karnacją.
Z upływem lat możliwości organizmu do produkcji witaminy D maleją. Osoby powyżej 50. roku życia nie wytwarzają jej już tak dużo, a nerki są mniej wydajne pod względem przemiany witaminy D w formę hormonu.
Dzieci, które są karmione piersią i nie otrzymują jednocześnie suplementu witaminy D, są bardziej narażone na jej niedobór. Dotyczy to szczególnie dzieci, które mają ograniczoną ekspozycję na słońce, posmarowane są kremami z filtrem lub ich skórę zakrywają ubrania.
Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, co oznacza, że aby została wchłonięta przez organizm, potrzebuje odpowiedniej ilości tłuszczu w przewodzie pokarmowym. Jeśli cierpisz na chorobę Crohn'a, choroby wątroby lub mukowiscydozę, to utrudnione wchłanianie tłuszczu może spowodować, że twój organizm nie będzie również w zupełności wchłaniał witaminy D.
Jeśli twój wskaźnik masy ciała (BMI) jest większy bądź równy 30, to dodatkowa warstwa tłuszczu znajdującego się pod skórą, może utrudniać rozprzestrzenianie się witaminy D ze skóry do innych części ciała. Zabieg zmniejszenia żołądka może także prowadzić do niedoborów tej witaminy, ponieważ bypass założony jest w górnym odcinku jelita cienkiego, czyli w miejscu, gdzie następuje wchłanianie się witaminy D.