Jak wybrać odpowiednią poduszkę do spania?
Zastanawiałaś się, dlaczego mimo zalecanej ilości godzin snu obudziłaś się niewyspana i z bólem karku lub kręgosłupa? Powodem twoich problemów może być niewłaściwe dobrana poduszka. Jej kształt i wypełnienie ma bezpośredni wpływ na wygodę snu i jest równie ważna jak jakość materaca. Podpowiadamy, komu najlepiej służyć będzie poduszka o klasycznym kształcie, a w jakich przypadkach lepiej sprawdzi się ta w kształcie motyla. Zdradzamy też, dlaczego warto postawić na wersję z wypełnieniem z pianki i przestrzegamy osoby cierpiące na duszności przed spaniem na poduszkach z wełnianym wsadem.
Do najbardziej klasycznych poduszek zalicza się te w kształcie prostokąta lub kwadratu. Można je zakupić w rozmaitych wielkościach, w zależności od preferencji i zasobności portfela. Jeśli jednak lubisz spać na plecach lub na brzuchu, powinnaś zdecydować się na format poduszki odbiegający od tych tradycyjnych. Jakieś podpowiedzi? Poduszka w kształcie trapezu szczególnie zalecana jest osobom śpiącym na plecach. Z kolei ta w kształcie przypominającym motyla z pewnością poprawi komfort snu wszystkich tych, którzy są zwolennikami spania na brzuchu. Jeśli z kolei śpisz na boku, zwróć uwagę na wysokość poduszki. Dopasuj ją do odległości dzielącej twoją szyję i koniec twojego ramienia. Po zmierzeniu otrzymasz optymalny rozmiar dla siebie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Poduszka powinna być sprężysta i odporna na odkształcenia, bo tylko wówczas we właściwy sposób podtrzyma głowę. Jeśli zmagasz się z bólami karku lub kręgosłupa, pamiętaj że najlepsze są poduszki ortopedyczne, bo zapewniają prawidłowe ułożenie i podtrzymanie szyi.
Dobierając poduszkę, należy również zwrócić uwagę na jej wypełnienie. Najbardziej polecanym materiałem jest pianka termoplastyczna, która nie tylko idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, ale jednocześnie pozwala na równomierne rozłożenia nacisku głowy i doskonałe jej podparcie. Z takiej pianki produkuje się między innymi poduszki ortopedyczne, po które często sięgają osoby zmagające się z różnego rodzaju bólami i dysfunkcjami.
Dobrym rozwiązaniem jest też wsad z pianki poliuretanowej lub lateksowej. Walorem tej ostatniej jest między innymi to, że chroni nas przed poceniem, bo posiada kanaliki, przez które przepływa powietrze. Jeśli śpisz na plecach, to pamiętaj, że poduszka powinna być średnio twarda, niższa i mieć wgłębienie na szyję i głowę. Utrzymuje je w jednej pozycji i umożliwia prawidłowe ułożenie kręgosłupa szyjnego.
Poduszki z wypełnieniem piankowym posłużą nam przez lata. Trzeba je wymieniać średnio, co pięć-sześć lat. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, musimy liczyć się z wydatkiem, sięgającym kwoty minimum 50 złotych.
Poduszki z wypełnieniem naturalnym: Jakie zalety?
Najczęściej poduszki mają wypełnienie z pierza kaczek lub z gęsi, z kolei za najbardziej luksusowe uznawane są te z gęsim puchem.Najbardziej popularne mają w środku mieszankę piór i puchu. Najbardziej dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie mają wypełnienia z łusek gryczanych czy wełny merynosów. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie warto pamiętać, że tego rodzaju poduszek nie pierze się w pralce - chyba że producent dopuszcza taką ewentualność.
Szczególną ostrożność w przypadku poduszek z wypełnieniem wełnianym, powinny zachować osoby wrażliwe i ze skłonnością do alergii. W ich przypadku pierze i wełna mogą powodować duszności.
Poduszki z wypełnieniem poliestrowym lub silikonowym są przede wszystkim bardzo praktyczne - bo można je śmiało prać w pralce - i stosunkowo tanie - za jedną poduszkę z wypełnieniem silikonowym zapłacimy od 15 zł wzwyż, z kolei za tę z wypełnieniem silikonowym od 40 złotych. Niestety mają też i spore wady. Pod wpływem użytkowania wypełnienie zbiera się w jednym miejscu i poduszkę musimy wymienić. Chyba że zdecydujemy się na model, którego wypełnienie stanowią kulki. W tym wypadku pierwotny kształt poduszki ponownie uzyskamy szybko - wystarczy nią wstrząsnąć. Z reguły wymienia się je co dwa-trzy lata.