Kosztuje grosze i pomaga na problemy skórne. Na co stosować maść borną?
Maść borna to jeden z wielu naprawdę tanich preparatów z apteki, które mogą skutecznie pomóc w walce z drobnymi dolegliwościami skórnymi. Kosztuje około 4 złotych i zawiera kwas borowy mający wiele właściwości. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do stosowania maści bornej.
Nie wszyscy wiedzą, że wiele drobnych dolegliwości zdrowotnych można wyleczyć naprawdę niskim kosztem. Sposobem na nie mogą być bowiem tanie maści z apteki - produkty te można często kupić za mniej niż 10 złotych. Jedną z nich jest maść borna. Na co można ją stosować?
Maść borna jest produktem leczniczym, który stosuje się zewnętrznie na skórę. Jej składnikiem aktywnym jest kwas borowy mający właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Dzięki temu hamuje namnażanie i rozwój nowych komórek, jednak nie zabija tych już wytworzonych.
Co więcej, wykazuje również łagodne działanie ściągające, wysuszające i antyseptyczne. Kwas borowy zawarty w maści w łatwy sposób się wchłania zarówno przez uszkodzoną skórę jak i z błon śluzowych. Z kolei wydala się wraz z moczem w wolnym tempie.
Czytaj także: Ta maść kosztuje niecałe 4 zł, a działa jak zabieg u kosmetyczki. Ratunek na wypryski i podskórne "wulkany"
Produkt ten można stosować w przypadku różnorodnych problemów skórnych. Maść borna pomoże m.in. na:
- miejscowe stany zapalne skóry,
- powierzchowne oparzenia,
- drobne uszkodzenia naskórka.
Maści bornej nie powinno się stosować długotrwale, ponieważ może wtedy wykazywać działanie toksyczne. Z tego samego powodu preparatu nie można używać także u dzieci do 12. roku życia, ponieważ może się kumulować w organizmie.
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie nadużywać maści bornej, bowiem odkłada się ona w wątrobie i układzie nerwowym i może powodować uszkodzenie nerek. Innymi, łagodniejszymi skutkami ubocznymi są: biegunka, wymioty oraz podrażnienie skóry.
Jakie jeszcze są przeciwwskazania do stosowania maści bornej?
- nadwrażliwość na substancję czynną i inne składniki,
- rozległe i otwarte rany,
- skaleczenia,
- uszkodzone błony śluzowe.
Zobacz również: Uwaga na tanią maść. Ma leczyć, a może zatruć