Lech Wałęsa w szpitalu. Powodem stopa cukrzycowa
Były prezydent Lech Wałęsa poczuł się źle po spotkaniu z młodzieżą i trafił do szpitala. Okazało się, że powodem były problemy ze stopą cukrzycową - jednym z najczęstszych groźnych powikłań cukrzycy. Zmaga się z nim nawet do 10 proc. diabetyków.
17 sierpnia Lech Wałęsa poczuł się źle po porannym spotkaniu z młodzieżą. Sytuację opisał Marek Kaczmar, dyrektor biura Instytutu Wałęsy.
- Rano szef miał jeszcze spotkania z młodzieżą. Potem nieco gorzej się poczuł. Pogłębiły się problemy ze stopą cukrzycową i szybko trzeba było zadziałać. Prezydent przechodzi badania. Pewnie pierwsze wyniki będą jeszcze dzisiaj, a jutro pozostałe. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Szef jest twardzielem i jesteśmy dobrej myśli, choć choroba nie wybiera - powiedział Kaczmar dla Polskiej Agencji Prasowej.
Sam były prezydent opublikował na Facebooku krótki wpis, w którym również wskazuje, co było przyczyną hospitalizacji.
"I znowu w szpitalu, stopa cukrzycowa" - napisał.
Wpis skomentowało wiele osób, w tym także znanych z życia publicznego, którzy życzyli Lechowi Wałęsie zdrowia i wysyłali wsparcie.
To nie pierwsze problemy zdrowotne byłego prezydenta w ostatnim czasie. 15 marca tego roku Lech Wałęsa przeszedł operację kardiochirurgiczną wymiany rozrusznika serca.
Zespół stopy cukrzycowej, nazwanej często w skrócie jako "stopa cukrzycowa", to jedno z przewlekłych powikłań cukrzycy, które występuje u chorych na cukrzycę zarówno typu 1, jak i 2. Występuje u ok. 6-10 proc. cukrzyków. Najczęściej jest wynikiem źle leczonej cukrzycy.
Stopa cukrzycowa jest definiowana przez Światową Organizację Zdrowia jako owrzodzenie lub zniszczenie głębokich tkanek stopy, umiejscowione głównie na części grzbietowej lub powierzchniowej stopy. Utrzymująca się przez dłuższy czas hiperglikemia sprawia, że tętnice i inne naczynia krwionośnie zostają uszkodzone i, co za tym idzie, są mniej elastyczne, zarastają, są podatne miażdżycę i pracują nieprawidłowo.
Wyróżniamy dwie odmiany stopy cukrzycowej: zespół stopy neuropatycznej (powoduje ją uszkodzenie obwodowego układu naczyniowego) oraz zespół stopy niedokrwiennej (powodem są problemy z ukrwieniem w stopie).
Nieleczona stopa cukrzycowa jest bardzo groźna - może doprowadzić nawet do martwicy stopy, a w konsekwencji do jej amputacji.
Stopa cukrzycowa daje szereg objawów. Są to przede wszystkim objawy bólowe - ból może nasilać się w nocy, a towarzyszyć mu mogą mrowienie, skurcze mięśni i uczucie kłucia.
Ponadto: kiepskie gojenie ran, sucha i łuszcząca się skóra, owrzodzenia na stopie, pęknięcia i ogniska martwicy oraz zaburzenia w odczuwaniu dotyku, temperatury i bólu, a nawet deformacja kości.
Jak zapobiegać stopie cukrzycowej? Przede wszystkim ważne jest wczesne rozpoznanie cukrzycy, dlatego bardzo istotne są regularne badania okresowe, które sprawdzą poziom glukozy we krwi i pozwolą szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości. Już po diagnozie, równie ważne jest leczenie cukrzycy pod nadzorem lekarza i utrzymywanie odpowiedniego stężenie glukozy we krwi.
Należy utrzymywać higienę stóp oraz regularnie je oglądać i sprawdzać, czy nie pojawiają się na nich zmiany, zrogowacenia, pęknięcia czy owrzodzenia. Ważne, aby codziennie dokładnie myć stopy w letniej wodzie i dokładnie suszyć, a także używać kremu nawilżającego czy natłuszczającego na zgrubiały naskórek. Nie należy za to stosować pumeksu. Dbałość o higienę jest kluczowa w zapobieganiu stopie cukrzycowej.
Do dbania o higienę zalicza się również staranne obcinanie paznokci u stóp oraz korzystanie z odpowiednich wkładek i skarpetek. Nie wolno również nosić zbyt ciasnych butów ani zbyt mocno ich sznurować - stopa cukrzycowa pojawia się przez zaburzenia ukrwienia, ważne więc, aby zadbać o szerokie i wygodne buty z naturalnych materiałów oraz bawełniane, bezszwowe skarpetki.
Przeczytaj też:
Nie tylko stopa cukrzycowa... Sprawdź inne ostre powikłania cukrzycy
Trzy nietypowe objawy cukrzycy. Uważaj: Łatwo je przeoczyć!
Zepsuty ząb może zabić w mniej niż 10 dni! Na co uważać?
* * *
Zobacz więcej: