Reklama

Leki a prowadzenie samochodu. Po tych nie siadaj za kierownicą

Leki, podobnie jak alkohol, mogą znacząco obniżać naszą sprawność za kierownicą. Powodować mogą takie skutki uboczne jak m.in. senność, zmniejszenie szybkości reakcji czy ograniczenie pola widzenia. Jakich substancji należy unikać? Poniżej znajdziesz listę leków, po których nie powinno się prowadzić samochodu.

Wpływ leków na sprawność za kierownicą

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę, że zabronione jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Niestety, wiele wskazuje na to, że w przypadku leków sprawa nie jest aż tak oczywista. Szacuje się bowiem, że nawet 20 proc. wypadków samochodowych może mieć związek z przyjmowanymi lekami. Problem potęguje fakt, że wiele osób nie czyta ulotek informacyjnych i nie ma świadomości, jakie skutki uboczne powodować mogą przyjmowane leki. Część z nich bezpośrednio wpływa na sprawność za kierownicą.

Lista potencjalnych objawów jest długa. Pojawić się mogą m.in. zaburzenia koncentracji, senność, zmniejszenie szybkości reakcji, ograniczenie pola widzenia, problemy z koordynacją ruchu czy w końcu nienaturalne pobudzenie.

Reklama

Leki, po których nie wolno prowadzić samochodu

Główną grupą leków, po których zabronione jest prowadzenie pojazdu, są leki uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Chodzi m.in. o takie substancje jak: benzodiazepiny, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, hydroksyzyna i barbiturany. Opisane powyżej problemy mogą powodować także niektóre leki przeciwbólowe (w szczególności narkotyczne, jak opioidy), a także leki przeciwhistaminowe (m.in. difenhydramina, klemastyna, cetyryzyna i loratadyna).

Czujność należy zachować również podczas przyjmowania pseudoefedryny (stosowana w przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi), atropiny (obecnej w wielu kroplach do oczu) i dimenhydrinatumu (składnika wielu leków przyjmowanych na łagodzenie objawów choroby lokomocyjnej). Problemy z koncentracją wystąpić mogą także po niektórych antybiotykach, zwłaszcza zawierających aminoglikozydy.

Dużą uwagę należy zwrócić także na zioła. Naszą sprawność za kierownicą osłabić mogą takie rośliny jak kozłek lekarski, melisa lekarska, męczennica cielista oraz chmiel zwyczajny.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji za kierownicą, należy zawsze czytać ulotki stosowanych leków. O tym, że prowadzimy samochód lub inny pojazd, warto poinformować również swojego lekarza. Specjalista może przepisać bezpieczniejszy zamiennik, który nie wpłynie na naszą sprawność za kierownicą. Dla przykładu, w przypadku leków przeciwhistaminowych wystarczy przepisać pacjentowi leki III generacji (np. desloratadynę lub lewocetyryzynę), które nie wpływają na zdolności psychomotoryczne.

Konsekwencje prowadzenia pod wpływem leków

W przypadku wypadku lub rutynowej kontroli, w trakcie której u kierowcy wykryto przyjęcie substancji, która mogła obniżyć jego sprawność za kierownicą, przewiduje się kary. Jeśli wpływ na jazdę za kierownicą był niewielki, zastosować można:

  • grzywnę od 2500 zł do 30 000 zł,
  • areszt od pięciu do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdu na czas od sześciu miesięcy do nawet trzech lat. 

W sytuacji, gdy wpływ przyjętych substancji był znaczący, na kierowcę może czekać:

  •  grzywna w liczbie stawek dziennych od 10 do 540 (każda stawka dzienna wynosić może od 10 zł do 2000 zł),
  •  wezwanie do zapłacenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, które wynosi co najmniej 5000 zł,
  •  kara pozbawienia wolności do dwóch lat,
  •  zakaz prowadzenia pojazdu na minimum trzy lata.

CZYTAJ TAKŻE:

Zażywasz te leki? Nie wychodź na słońce

Jak prawidłowo przyjmować leki? "Na czczo" znaczy co innego, niż myślisz

Upał a choroby przewlekłe. Kto musi uważać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy