Reklama

Mikstury podkręcające metabolizm. Wypij szklankę co rano

Uzbierało ci się kilka zbędnych kilogramów? Czujesz, że twój metabolizm wyraźnie zwolnił, ale apetyt ci dopisuje? Nie czekaj, tylko działaj. Sprawa sama się nie rozwiąże. Staraj się urozmaicać menu - monotonia wycisza procesy metaboliczne - i dbaj o odpowiednią ilość płynów w diecie. Po jakie napoje sięgnąć, żeby rozbudzić leniwy metabolizm i dlaczego warto spożywać je na czczo? Wyjaśniamy.

Nawodnienie kluczem prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych

Na pustyni nie rozwija się życie. Ludzkie komórki też nie lubią suszy. Kluczem dobrego odżywienia organizmu jest jego właściwe nawodnienie. Wielu ludzi twierdzi, że piją mało, nie czują pragnienia, zwłaszcza w zimniejszych miesiącach roku. Ale szukanie wymówek jeszcze nikomu nie poprawiło zdrowia, samopoczucia ani sylwetki. Warto jak najszybciej wypracować nawyk regularnego przyjmowania płynów, pamiętając, że butelka wody wypita duszkiem, tak szybko, jak została pochłonięta, tak szybko będzie usunięta z organizmu w trakcie mikcji. To nie jest metoda na skuteczne nawadnianie wszystkich komórek ustroju. 

Reklama

Niewystarczające nawodnienie jest kardynalnym błędem, jaki pojawia się u osób skarżących się na spowolniony metabolizm. Brak wody w komórkach jelitowych to niemal gwarantowana tendencja do zaparć i dyskomfortu trawiennego.

Zobacz również: Sześć produktów, których zakazałby ci kardiolog

Napoje przyspieszające metabolizm: Ciepła woda na rozbudzenie

Rano najlepiej wypić szklankę wody o temperaturze zbliżonej do naszej, czyli 36,6 stopnia C., wzbogaconej składnikami, które rozbudzą przysypiający metabolizm. Najlepsze efekty przyniesie wypijanie takich płynów na czczo. Dlaczego?

Po kilku godzinach snu cały organizm, a zwłaszcza przewód pokarmowy, potrzebuje uzupełnienia bilansu wodnego. Wszak jedną z pierwszych czynności, jakie robimy po wstaniu z łóżka, jest oddanie moczu. Co dodać do wypijanej o poranku wody, by uaktywnić ospałe procesy trawienne? Oto nasze propozycje.

Zobacz również: Naturalny pogromca tkanki tłuszczowej. Pij codziennie

Napoje przyspieszające metabolizm: Woda z cytryną

Ta propozycja pojawia się najczęściej. I jest korzystna z wielu względów. Woda z dodatkiem soku z cytryny nawadnia skuteczniej niż czysta woda, bo zawiera więcej elektrolitów niż sama woda. Jest smacznym, orzeźwiającym sposobem na uzupełnienie płynów po przebudzeniu.

Woda z cytryną, zwłaszcza gdy jest regularnie spożywana na czczo, usprawnia trawienie i pomaga w redukcji zbędnych kilogramów. Nawodnione śluzówki przewodu pokarmowego sprawniej przesuwają treść pokarmową do kolejnych jego odcinków. Dodatkowo, sok z cytryny stymuluje produkcję żółci, co przekłada się wprost na szybsze trawienie tłuszczów.

Mitem jest, że wypita na pusty żołądek woda, wypełniając żołądek, ograniczy apetyt. Woda nie zatrzymuje się w żołądku, ale nawadniając również jego komórki usprawnia wszystkie procesy trawienne. Reguluje też rytm wypróżnień.

Co oczywiste, jednorazowe wypicie szklanki wody z cytryną nie przyniesie spektakularnych zmian. Żeby ten nawyk przyniósł korzyści, trzeba powtarzać go minimum przez miesiąc. Codziennie. 

Zobacz również: Tych produktów nie łącz na kanapce. Mogą zaszkodzić

Napoje przyspieszające metabolizm: Woda z miodem i cytryną

Dodatek w postaci łyżeczki naturalnego miodu poprawi nie tylko walory smakowe. Naturalny miód ma szereg właściwości leczniczych, działa grzybo-, wiruso- i bakteriobójczo, dzięki czemu korzystnie wpływa na mikrobiom jelitowy. A od dobrej kondycji naturalnego środowiska naszych jelit zależy metabolizm i prawidłowy rytm wypróżnień.

Woda z miodem i cytryną pozytywnie wpływ na perystaltykę jelit i oczyszczanie organizmu z toksyn, złogów i zbędnych produktów przemiany materii, tak za pośrednictwem wątroby, jak i nerek.

Napoje przyspieszające metabolizm: Woda z miodem, cytryną i cynamonem

Żadna z powyższych propozycji nie przyniosła u ciebie pożądanego efektu? Spróbuj dodać cynamon. Ta popularna i smaczna przyprawa ma korzystny wpływ na pracę przewodu pokarmowego. Przyspiesza procesy metaboliczne i usprawnia usuwanie z organizmu toksyn, złogów i zbędnych produktów przemiany materii. Stymuluje do pracy wątrobę i jelita, a także nerki. Cynamon usprawnia też spalanie tkanki tłuszczowej. Wystarczy dodać szczyptę do wody z miodem i cytryną, wymieszać i pić ze smakiem. 

Napoje przyspieszające metabolizm: Woda z miodem, cytryną, kurkumą i czarnym pieprzem

Masz wrażenie, że twoje trzewia zapadły w głęboki zimowy sen? Być może potrzebują jeszcze silniejszej stymulacji o poranku. Jeśli nie masz kłopotów z wrzodami żołądka i dwunastnicy ani dolegliwości związanych z jelitem drażliwym, spróbuj czegoś ekstra, czyli wytrawnej wersji porannego stymulatora trawiennego. Dodaj do wody z miodem i cytryną, ¼ łyżeczki sproszkowanej kurkumy i szczyptę czarnego pieprzu. Oprócz pobudzenia trawienia, ten wyrazisty w smaku napój pozwoli się szybciej obudzić. Zarówno kurkuma, jak i czarny pieprz usprawniają procesy trawienne i stymulują perystaltykę jelitową. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dieta | jak schudnąć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy