Reklama

Nie bagatelizuj tych objawów. To może być zakwaszenie organizmu

Do zakwaszenia organizmu może doprowadzić m.in. niewłaściwa dieta i stosowanie używek. O zaburzeniu równowagi zasadowo-kwasowej świadczą różnego rodzaju dolegliwości. Jak objawia się zbyt wysoki poziom kwasów?

Zakwaszenie organizmu  - co to jest? Na czym polega?

Do zakwaszenia organizmu dochodzi, gdy zostaje zaburzona równowaga kwasowo-zasadowa

Uznaje się, że organizm funkcjonuje prawidłowo, gdy pH krwi wynosi 7,35 - 7,45. W dużej mierze jest to uzależnione od poszczególnych układów. Przede wszystkim pokarmowego, krążeniowego i hormonalnego. 

Kumulowanie się kwasów w organizmie prowadzi do jego zakwaszenia. Zdaniem ekspertów przyjmowanie potrzebnych składników mineralnych takich jak wapń, magnez i potas może pomóc w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej.

Zobacz także: Jedz jak jaskiniowiec. Czym jest dieta paleo?

Reklama

Jakie produkty zakwaszają organizm?

Do najczęstszych przyczyn zakwaszenia organizmu można zaliczyć m.in. stosowanie używek takich jak alkohol i papierosy, a także przyjmowanie niektórych leków. Poza tym za przyczynę uznaje się rygorystyczne diety odchudzające.

Spożywane przez nas produkty mają wpływ na zakwaszenie organizmu. Opieranie diety na produktach wysoko przetworzonych, dużej ilości mięsa, nabiału i zbóż, a także eliminacja warzyw i owoców to nie najlepszy pomysł. W połączeniu ze stresem i brakiem aktywności fizycznej może doprowadzić do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.

Do produktów silnie kwasotwórczych zalicza się m.in. słodycze, mięso, wędliny, białą mąkę, biały ryż, ser żółty, kawę, herbatę czarną, kakao i czekoladę.

Zobacz także: Trzustka: Jak ją oczyścić i zregenerować domowymi sposobami

Zakwaszenie organizmu - objawy

Długotrwałe zakwaszenie organizmu niesie za sobą poważne skutki. Może się to objawiać m.in. cukrzycą, miażdżycą, otyłością, chorobą wrzodową, a nawet nowotworami.

Poza tym zakwaszenie organizmu może prowadzić to do osłabienia kondycji zębów i kości, a co za tym idzie, osteoporozy i podatności na złamania.

Ponadto podczas zakwaszenia organizmu można zauważyć przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją oraz bóle głowy, osłabienie odporności, a także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Domowy test na zakwaszenie organizmu

By sprawdzić, czy organizm jest rzeczywiście zakwaszony, można wykonać dobowy bilans pH moczu za pomocą specjalnego testu paskowego. Badanie należy przeprowadzać kilka razy w ciągu dnia. Między innymi tuż po przebudzeniu, przed posiłkami i po nich.

Zobacz także: Nie tylko alkohol. Jakie napoje są również szkodliwe dla wątroby?

Jak odkwasić organizm domowymi sposobami?

By odkwasić organizm, warto do diety włączyć świeże owoce i warzywa oraz produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Istotne jest także nawadnianie organizmu, rezygnacja z żywności wysoko przetworzonej oraz papierosów i alkoholu. Poza tym pomocne jest także wdrożenie aktywności fizycznej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakwaszenie organizmu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy