Reklama

Nieoczywiste powody uderzenia gorąca. To wcale nie musi być menopauza

Uderzenia gorąca najczęściej kojarzone są z menopauzą. To jeden z jej podstawowych objawów. Jednak nie zawsze świadczą o klimakterium i mogą być objawem wielu schorzeń. Najlepiej skontaktować się z lekarzem w celu odpowiednich badań, które wykluczą możliwość m.in. nowotworów, nadciśnienia czy zaburzeń hormonalnych.

Uderzenia gorąca - co oznaczają?

Uderzenia gorąca pojawiają się nagle i mogą mieć różną intensywność. Najczęściej fale ciepła odczuwalne są w obrębie klatki piersiowej oraz szyi, lecz mogą także obejmować całe ciało w formie nadmiernej potliwości. Towarzyszyć im może także uczucie osłabienia, zawroty głowy czy pojawienie się rumieńców na twarzy. U niektórych osób w efekcie czerwienieją także uszy, a fala potu związana z uderzeniami gorąca jest zimna. 

Niespodziewana fala gorąca może ogarnąć nas w różnych sytuacjach, lecz najczęściej pojawia się w momencie wzmożonego stresu lub w trakcie nocy. Z tego powodu rano często budzimy się zmęczeni i mokrzy od potu. Wbrew pozorom uderzenia gorąca nie muszą dotykać jedynie osób dojrzałych, bo często borykają się z nimi także młode osoby. Takie nagłe fale gorąca mogą świadczyć o ukrytych schorzeniach, dlatego warto obserwować objawy i skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Uderzenia gorąca: jakie mogą być przyczyny?

Uderzenia gorąca najczęściej przywodzą na myśl okres przekwitania, czyli menopauzę. Jednak pojawiają się one także u osób młodszych oraz tych, które klimakterium mają już dawno za sobą. W takich przypadkach mogą świadczyć o poważnych chorobach. Najczęściej podawanymi przez specjalistów powodami nagłych fal gorąca są: 

  • nadciśnienie tętnicze
  • nerwica
  • zmiany hormonalne w ciąży
  • nadwaga i otyłość
  • gruźlica
  • choroby serca

Takim przypadłościom towarzyszą także inne objawy, lecz uderzenia gorąca mogą zaalarmować nas o rozwoju schorzenia, jako pierwsze. W przypadku utrzymujących się fal gorąca należy, jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i doboru odpowiednich leków. 

Jak zapobiec uderzeniom gorąca?

Problem z nagłymi falami gorąca może dotknąć każdego, więc warto poznać domowe sposoby na uderzenia gorąca. Nie stanowią one formy leczenia, lecz mogą skutecznie zniwelować dolegliwości. Najważniejszym elementem, na który mamy wpływ, będzie ubiór. Przy pojawianiu się fal ciepła nie należy ubierać się zbyt grubo. Warto pamiętać, że z powodu przegrznia organizmu może dojść do omdlenia. Najlepiej wybierać odzież z lekkich, przewiewnych materiałów. Do oddychających tkanin należą m.in. len, bawełna, jedwab. 

Zmniejszyć uczucie gorąca i duszności pomoże także wprowadzenie zmian w codziennej diecie. Częstsze uderzenia gorąca będą występować przy spożywaniu ostrych i bardzo ciepłych posiłków. Lepiej więc wybierać dania łagodne oraz te, które będą równie smaczne w letniej temperaturze lub na zimno. Warto także wprowadzić do swojej diety produkty zawierające fitoestrogeny, np. cytrusy, pełne ziarna zbóż, orzechy czy soję. Korzystnie będzie ogarniczyć za to jedzenie mięsa i tłuszczów zwierzęcych. Warto także ograniczyć używki takie, jak alkohol, kawa czy papierosy. Mogą one zwiększać częstotliwość i intensywność uderzeń gorąca.

Problem pojawia się najczęściej w nocy, więc ważne jest także zadbanie o odpowiednie warunki snu. Należy kłaść się spać w czystej, niezbyt ciężkiej pościeli, by dodatkowo nie wzmacniać uczucia duszności. Pomieszczenie powinno być przewietrzone, a temperatura nie za wysoka. Lepszy sen zapewni nam chłodniejsze pomieszczenie. 

***

Zobacz także:

4 domowe sposoby na uderzenia gorąca

Siedem zabiegów naturalnych na efektywny i spokojny sen

Nadwaga, rozdrażnienie, fale gorąca… Menopauza nie musi tak wyglądać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uderzenia gorąca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy