Reklama

Osteopatia jako metoda terapii. Kiedy warto ją wybrać i jakich efektów oczekiwać?

Czy niekonwencjonalne metody leczenia mają rację bytu, a może powinniśmy całkowicie z nich zrezygnować? Osteopatia to naturalna terapia wyróżniająca się nie tylko wszechstronnością zastosowania i holistycznym podejściem do organizmu, ale także wysoką skutecznością. Specjaliści wybierający tę dziedzinę do dalszego rozwoju zawodowego czerpią wiedzę oraz doświadczenie z licznych gałęzi medycyny. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć zastosowanie osteopatii.

  • Osteopatia uważana jest za jedną z bezpieczniejszych form terapii. Wiąże się to z brakiem konieczności stosowania środków farmakologicznych, a także leczeniem bez używania skomplikowanych narzędzi oraz urządzeń medycznych.
  • Jak każda metoda leczenia, także osteopatia ma kilka przeciwwskazań. Głównymi są m.in. ciąża zagrożona lub we wczesnych fazach rozwoju, ciężkie stany chorobowe, które zagrażają życiu, zaawansowane choroby o etiologii psychogennej.
  • Osteopatą może zostać osoba, która ukończyła studia medyczne lub z fizjoterapii, a następnie podjęła się dalszego kształcenia na studiach podyplomowych oraz obroniła pracę z zakresu osteopatii.

Reklama

Osteopatia, czyli leczenie manualne

Osteopatię zalicza się do niekonwencjonalnych metod diagnozowania oraz leczenia dysfunkcji ruchu. W tym celu używa się przede wszystkim technik manualnych, prowadzących do uzyskania równowagi homeostatycznej oraz funkcjonalnej całego organizmu. Dziedzina ta dąży do uzyskania harmonii ciała i duszy. Specjaliści uważają, że taka równowaga ma zdolność uzdrawiania oraz regeneracji. Za twórcę tej metody terapii uważa się lekarza Andrew Taylora Stilla. Połączył on założenia wywodzące się z medycyny ogólnej, wieloletnich praktyk ludowych oraz filozofii.

Sprawdź: Niekonwencjonalne terapie. Na czym polegają i czy są skuteczne?

Kim jest i czym zajmuje się osteopata?

Osteopatą nazywa się specjalistę z dziedziny medycyny niekonwencjonalnej, którego praca polega na przeprowadzeniu terapii manualnej. Co to oznacza? Taka forma leczenia opiera się przede wszystkim na pracy rąk specjalisty. Ważne jest to, że osteopata ma odpowiednie wykształcenie. Najczęściej jest lekarzem medycyny lub wykwalifikowanym fizjoterapeutą, który rozwija wiedzę i umiejętności uczęszczając na specjalne kursy oraz szkolenia.

Profesjonalna usługa osteopaty nie skupia się wyłącznie na obszarze problemowym, ale dzięki wykorzystaniu odpowiednio dobranych technik manualnych równoważy funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie. Głównym zadaniem osteopaty jest przeprowadzenie terapii tkanek miękkich, stawów oraz nerwów. Dzięki temu wpływa na zapewnienie dobrego stanu zdrowia oraz polepszenie samopoczucia pacjenta.

Badania dowodzą, że osteopatia ma zbawienny wpływ przede wszystkim na układ limfatyczny, nerwowy oraz krwionośny. W pracy osteopaty niezwykle ważne jest holistyczne podejście do całego organizmu, a z jego usług mogą korzystać nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież.

Sprawdź: Felinoterapia: Na czym polega leczenie z udziałem kota?

Główne wskazania do leczenia

Co ciekawe, najważniejszym zadaniem osteopatii nie jest wcale wyleczenie konkretnej choroby, ale zadbanie o ogólne zdrowie organizmu. To właśnie dlatego popularna jest współpraca między osobami zawodowo zajmującymi się tym nurtem terapii ze specjalistami mającymi doświadczenie w licznych gałęziach medycyny.

Osteopatia traktuje funkcjonowanie ciała jako harmonię, która zależy od wielu składowych, m.in. umysłu oraz układów. Tak szerokie ujęcie problemu pozwala lepiej dostosować przebieg terapii. Leczenie dobierane jest nie tylko do trudności, z jaką zmaga się pacjent, ale także do wieku. Głównymi wskazaniami są m.in.:

  • dolegliwości narządów wewnętrznych - należą do nich m.in. rwa kulszowa, wady postawy, zaburzenia ruchomości stawów, dyskopatie, neuralgia międzyżebrowa oraz podpotyliczna, zespoły bólowe kręgosłupa;
  • zespoły bólowe narządów ruchu - na liście znalazły się np. nawracające migreny, częste zawroty głowy, stany lękowe i depresyjne, ADHD, zaburzenia ze spektrum autyzmu, zapalenie uszu oraz zatok, wady wzroku i wymowy;
  • zespoły bólowe oraz dolegliwości w obrębie czaszkowo-krzyżowym - zalicza się do nich w szczególności: bóle promieniujące na całe ciało, problemy z nietrzymaniem moczu, refluks żołądka, bolesne miesiączkowanie, nadwrażliwość układu pokarmowego, powikłania pochorobowe lub pooperacyjne.

Sprawdź: Niezwykłe terapie zdrowotne

Diagnostyka i czas badania osteopatycznego

Kluczem do odpowiedniego dobrania form terapii podczas wizyty jest dokładne zdiagnozowanie pacjenta. Polega ono na przeprowadzeniu wywiadu, który ma na celu uwidocznienie problemu, z jakim boryka się badany. Część diagnostyki na wiele wspólnego z elementami terapii manualnej, gdyż opiera się na licznych testach neurodynamicznych oraz przeprowadzanych za pomocą rąk. Na ogół specjalista prosi osobę odwiedzającą gabinet o wykonanie prostych ruchów, które pomogą lepiej ocenić postawę oraz ruchomość.

W kolejnym kroku palpacyjnie analizuje się stan tkanek, stawów i więzadeł, a także ocenia się jakość i ilość ruchu. Sama diagnostyka nie opiera się tylko na wiedzy ortopedycznej. Włącza w to także ocenę problemów z układem nerwowym lub trzewnym. W trakcie rozpoznania osteopata przygląda się korelacji między narządami zewnętrznymi a wewnętrznymi, by trafniej rozpoznać problem pierwotny.

Ile trwa standardowa wizyta u osteopaty? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas spędzony w gabinecie zależy przede wszystkim od pacjenta. U części osób problem widoczny jest od razu. Niektórzy potrzebują nawet godzinnej konsultacji, by dojść do sedna problemu. Ułatwieniem w poznaniu problemu jest przeprowadzenie dogłębnego wywiadu, z którym nie należy się spieszyć. W zależności od potrzeb pacjent może być umawiany na spotkanie z osteopatą 1-2 razy w tygodniu lub raz w miesiącu.

Sprawdź: Terapia muzyką, tańcem i filmem - jakie ma zalety?

Stosowane techniki

Wskazań do przeprowadzenia terapii osteopatycznej jest wiele. W związku z tym stosuje się wiele różnorodnych technik, które mają za zadanie wzajemnie się przenikać oraz uzupełniać, by doprowadzić od osiągnięcia zamierzonego celu. Wyróżniamy kilka podstawowych technik bezpośrednich, które wprost wpływają na dysfunkcje chorobowe rozpoznane u pacjentów.

  • Technika mobilizacyjna

Mobilizacja stawów ma bezpośredni wpływ na minimalizowanie zdiagnozowanych wcześniej dysfunkcji. Przebiega pasywnie, czyli bez konieczności zmiany kąta ułożenia kości w stawie. Celem techniki jest przede wszystkim poprawa ruchomości oraz elongacja tkanek okołostawowych.

  • Technika energii mięśniowej

Metoda ta wyróżnia się bezpośrednim zaangażowaniem pacjenta. Wymagane jest aktywne i regularne pobudzanie mięśni przez chorego. Powoduje zmniejszenie napięcia oraz niweluje dolegliwości bólowe w stawie lub odcinku kręgosłupa.

  • Technika manipulacyjna

Manipulacja stawowa skupia się na kawitacji, czyli obniżeniu ciśnienia w jamie stawowej. Osteopata wykorzystuje przyłożenie odpowiedniej dźwigni oraz siły do niewłaściwie ustawionego stawu. Charakterystyczny dla tej metody jest odgłos chrupnięcia, po którym ustępuje dolegliwość bólowa.

  • Koncepcja ROA

Pogląd nazywany Rule of the Artery zakłada, że początek dysfunkcji jest związany z niewłaściwym dostarczaniem tlenu oraz składników odżywczych przez naczynia krwionośne. Zaburzenie krążenia przyczynia się do rozpadu oraz nieprawidłowego transportu cennego ładunku. Osteopaci wykorzystują prawa biofizyki oraz interferencji, by likwidować zmiany i wpływać na funkcje narządów, komórek oraz układów docelowych.

Sprawdź: Terapia kamertonami - na co może pomóc?

Skuteczność terapii - zalety

Siedzący tryb życia ma wpływ na pogorszenie prawidłowej postawy ciała, co skutkuje problemami z kręgosłupem oraz układem mięśniowo-szkieletowym. Zabiegi osteopatyczne wykazują wysoką skuteczność w odprężaniu oraz rozciąganiu obolałych i spiętych mięśni. Medyczne wykształcenie osteopatów przyczynia się do szybszego wykrycia źródeł bólu, co zapobiega powstawaniu niebezpiecznych powikłań.

Zalecone przez specjalistę techniki zmniejszają ryzyko urazów oraz kontuzji. Pozytywny wpływ odczujemy także w poprawie komfortu oraz jakości snu. Badania wykazały, że osteopatia zmniejsza bezsenność, która jest częstym skutkiem przewlekłego bólu.

Sprawdź również:

Dieta trzustkowa - produkty zalecane i zakazane

Wzmacnia jelita, oczyszcza i odchudza. Pij przez pięć dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: medycyna alternatywna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama