Reklama

Polacy pochłaniają je na potęgę. Zwiększają ryzyko raka żołądka

Koreańskie badania wskazały, jaka jest zależność między konkretnymi daniami a występowaniem raka żołądka. Wzięto pod uwagę potrawy, które królują na stołach Polaków, a wyniki nie pozostawiły złudzeń. Za przyczynę występowania choroby uznano m.in. zawarty w nich sód.

Sód a ryzyko raka żołądka

Jak czytamy na "Express.co.uk", sód uszkadza wyściółkę żołądka i powoduje stany zapalne, co sprawia, że jest uznawany za czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia raka żołądka. W 2012 roku w czasopiśmie Nutrients ukazały się wyniki koreańskiego badania, które wskazały potencjalny związek między pewnymi daniami a skłonnościami do zachorowania. 

Zwrócono uwagę, że na przestrzeni lat powstało wiele podobnych opracowań dotyczących dań i produktów dostarczających do organizmu spore ilości sodu, ale otrzymane wnioski nie są spójne. Naukowcy badanie oparli na 440 chorych i 485 osobach z grupy kontrolnej. Dzięki nim określili, jaki wpływ na ryzyko zachorowania na raka mają konkretne posiłki. 

Wyniki wskazały, że nadmierne spożywanie makaronów i pierogów zwiększa częstotliwość występowania nowotworu w układzie pokarmowym. Wszystko to przez zawartość soli oraz węglowodanów prostych, czyli takich, które nie mają wartości odżywczej. 

Reklama

Podkreślono jednak, że w przypadku węglowodanów nie ma zbyt dużej ilości badań, które łączą je z powstawaniem nowotworów i dają możliwość wyciągania konkretnych wniosków. Cytowany przez serwis National Library of Medicine, wyjaśnia jednak, że nadmierne spożywanie skrobi, która jest polisacharydem, w jednym badaniu kliniczno-kontrolnym wiązało się z wysokim ryzykiem występowania nowotworu żołądka, a w innym z rakiem przełyku. 

Zobacz także: Tak poznasz, że wątroba woła o pomoc. Objawy mogą zaskoczyć

Jakie są przyczyny występowania raka żołądka?

Rak żołądka zalicza się do najczęstszych nowotworów złośliwych. Co roku choruje na niego pięć tysięcy Polaków. Na jego występowanie wpływ mają nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale także czynniki środowiskowe. Mowa tu o paleniu tytoniu i spożywaniu dań bogatych w sól oraz produktów wędzonych i konserwowanych. Warto więc dbać o zdrową i zbilansowaną dietę obfitą w owoce i warzywa. 

To mężczyźni są bardziej narażeni na występowanie tego typu nowotworu. Szacuje się, że nawet dwukrotnie. Najczęściej rak żołądka pojawia się po 50. roku życia. Zdarza się jednak, że chorują znacznie młodsze osoby. Objawów ze strony układu pokarmowego nie należy lekceważyć. Rak żołądka może się objawiać poprzez:

  • ból w nadbrzuszu 
  • zgagę 
  • niestrawność 
  • nudności 
  • spadek masy ciała 
  • brak apetytu 
  • szybkie uczucie sytości po posiłku 
  • wymioty

Jaka jest rola sodu w organizmie?

Wyniki badań wskazują, że sód zwiększa ryzyko występowania raka żołądka. Warto podkreślić, że chodzi o jego nadmierne spożywanie. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka, a więc kluczem jest jego prawidłowe stężenie. Szacuje się, że jest to 135-145 mmol/l. Sód  w organizmie odpowiada m.in. za: 

  • równowagę kwasowo-zasadową
  • równowagę osmotyczną
  • funkcjonowanie układu nerwowego i przekaźnictwo nerwowe
  • prawidłową pracę mięśni

Zobacz także: Wyniszcza żyły, mózg i serce. Ryzyko alzheimera gwałtownie rośnie

Niedobór sodu w organizmie prowadzi do wystąpienia takich objawów jak brak koncentracji, wymioty, ból głowy i nadmierna senność. Wówczas pojawiają się zaburzenia równowagi i świadomości, a nawet drgawki, śpiączka oraz śmierć. Zazwyczaj stan ten wiąże się z wyczerpującym wysiłkiem wśród sportowców. Przyczyniają się do tego również przewlekłe wymioty, zaburzona praca nerek, a także niedoczynność tarczycy. 

Obecnie wiele produktów na sklepowych półkach zawiera spore ilości soli, a więc nadmiar sodu w organizmie wiąże się głównie z ich spożywaniem. Prowadzi to nie tylko do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka żołądka, ale także udaru mózgu. Łączy się również nadciśnieniem tętniczym, otyłością, insulinoopornością, osteoporozą i kamicą nerkową.    

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama