Przyspieszamy przemianę materii
Gdy masz zwolniony metabolizm, możesz wcale nie jeść dużo, by... tyć! Na szczęście łatwo temu zapobiec!
• Jedz śniadanie! Działa jak rozrusznik dla naszego metabolizmu. Osoby, które unikają tego posiłku, są bardziej narażone na otyłość.
• Zjadaj niewielkie posiłki co około 3 godziny. Jeśli przerwy są dłuższe, tempo przemiany materii spada, a organizm magazynuje tłuszcz na zapas... w postaci kolejnej fałdki.
• Dużo pij! Najlepiej 6 szklanek wody mineralnej dziennie. Sięgaj też po herbatki ziołowe przyspieszające metabolizm, np. z mniszka lekarskiego, pokrzywy, fiołka trójbarwnego.
• Cytrusy i jabłka : Zawierają pektyny, które pęczniejąc w żołądku, na długi czas zapewniają uczucie sytości. Ponadto przyspieszają trawienie tłuszczów, poprawiają pracę jelit i pomagają usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.
• Suszone owoce: Przede wszystkim morele i śliwki. Zawierają one bardzo dużo błonnika, który przyspiesza trawienie i zapobiega wchłanianiu tłuszczu z pokarmu. Są też źródłem potasu uczestniczącego w spalaniu węglowodanów oraz białek.
• Kapusta: Biała i włoska jest jednym z najbardziej odżywczych, a jednocześnie najmniej kalorycznych warzyw. 3-4 łyżki dostarczają jedynie ok. 30 kcal. Dwa jej składniki - błonnik i chrom - wzmagają przemianę materii. Natomiast wit. C przyspiesza spalanie tłuszczu.
• Ryby i chude mięso: Zawierają białko, które przyspiesza przemianę materii. Dlaczego? Aby je strawić, nasz organizm potrzebuje dużo energii, a co za tym idzie szybciej spala kalorie. W rybach znajdują się także jod oraz kwasy omega-3 wspomagające odchudzanie.
• Oliwa i awokado: Zawierają kwasy omega-3 oraz witaminę B6, które są prawdziwymi dopalaczami przemiany materii. Odpowiadają za prawidłową gospodarkę tłuszczową organizmu i obniżają poziom cholesterolu. Podobne właściwości ma także siemię lniane.
• Kiszone warzywa: Kapusta i ogórki zawierają bakterie kwasu mlekowego, które regulują pracę jelit oraz wspomagają trawienie. Są także bogatym źródłem błonnika oraz wit. C. Sycą na długo, a mają niewiele kalorii: 1 łyżka kapusty to ok. 12 kcal, a mały ogórek kiszony - ok. 6 kcal.
• Płatki zbożowe i otręby: Otręby wszystkich zbóż to jedno z najbogatszych źródeł błonnika. Zapobiegają zaparciom, działają jak szczotka, bo wymiatają z jelit niestrawione resztki pokarmów. Podobnie działają płatki zbożowe, które są także bogatym źródłem wit. z grupy B.
• Ziemniaki i kasza: Są przede wszystkim źródłem błonnika, potasu oraz skrobi. Wszystkie te składniki regulują proces metabolizmu i sycą na dość długi czas. Ponadto kasze zapobiegają gwałtownym wahaniom poziomu glukozy, co zapobiega atakom wilczego głodu.
• Strączkowe i kiełki: Zawierają mnóstwo wit. z grupy B, które odpowiadają m.in. za prawidłową przemianę materii. Warzywa strączkowe to także źródło pełnowartościowego białka, a kiełki - witaminy C.
• Ostre przyprawy: Olejki eteryczne zawarte w chili, pieprzu, curry i imbirze ułatwiają trawienie i zapobiegają zaparciom. Ponadto chili zawiera kapsaicynę, która poprawia metabolizm i jest bardzo silnym spalaczem tłuszczu. Natomiast imbir wspomaga pracę wątroby.
• Herbata i kawa: Teina oraz kofeina zawarta w tych napojach przyspiesza metabolizm i trawienie. Dodatkowo zielona i czerwona herbata pomagają spalić tłuszcz, a wypite po posiłku zapobiegają jego wchłanianiu.
• Jogurt naturalny: A także inne mleczne napoje fermentowane (maślanka, kefir) zawierają żywe kultury bakterii, które regulują trawienie, usprawniają perystaltykę jelit i zapobiegają zaparciom. Są także bogatym źródłem wapnia, które przyspiesza rozpad tłuszczów w organizmie.
Śniadanie: Mały kubek jogurtu naturalnego lub kefiru z 2 łyżkami płatków zbożowych.
Pół posiekanego jabłka oraz po 2 suszone morele i śliwki.
Obiad: Zupa warzywna z dużą ilością białej kapusty. Grillowany łosoś skropiony sokiem z cytryny, oprószony ziołami. Surówka z kiszonej kapusty polana oliwą z oliwek. Filiżanka świeżo zaparzonej czerwonej lub zielonej herbaty.
Kolacja: Sałatka z gotowanych ziemniaków, chudego drobiu i ogórka kiszonego, z dużą ilością pikantnych przypraw, skropiona oliwą z oliwek.
Sałatka z owoców cytrusowych (pomarańcza, grejpfrut, sok z cytryny) i jabłka, z 1 łyżką otrąb oraz jogurtem naturalnym. Koktajl z 1 szkl. kefiru, 1/2 szkl. dowolnych kiełków, 1/2 papryczki chili; herbatka z plastra świeżego imbiru (ok. 1 cm) i cytryny.