Trzy zioła na zatkane żyły i tętnice. Tak wymieciesz złogi

Małgorzata Janik

Małgorzata Janik

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
26
Udostępnij

Serce w ciągu godziny potrafi przepompować ponad 300 litrów krwi, która nieustannie krąży w żyłach i tętnicach naszego organizmu. Na ściankach naczyń krwionośnych, z biegiem lat, tworzą się jednak złogi, które są blaszkami miażdżycowymi stopniowo zwężającymi światło naczynia. Im węższa jest żyła czy tętnica, tym gorszy jest przepływ krwi, a to prowadzi do wielu groźnych chorób. Jak w naturalny sposób oczyścić żyły i tętnice ze złogów? Odpowiadamy

Miażdżyca powoduje zwężenie światła naczynia krwionośnego, utrudnia przepływ krwi i prowadzi do groźnych komplikacji
Miażdżyca powoduje zwężenie światła naczynia krwionośnego, utrudnia przepływ krwi i prowadzi do groźnych komplikacji123RF/PICSEL

Zatkane żyły i tętnice

Potocznie używane określenie "zatkanych żył" dotyczy odkładających się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, które są tworzone przede wszystkim przez cholesterol. Na rozwój miażdżycy wpływa wiele czynników i należy zaznaczyć, że może rozwinąć się już u młodych osób. Nieprawidłowa dieta i spożywanie produktów wysoko przetworzonych, a także palenie, nadwaga lub otyłość oraz brak aktywności fizycznej, sprzyjają miażdżycy i powodują szybsze odkładanie się złogów w ścianach naczyń krwionośnych.

Pęknięcie blaszki miażdżycowej wiąże się z ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu. Nawet, jeśli nie dochodzi nie jej oderwania od ściany naczynia, znacząco zwęża jego światło, co prowadzi do niedokrwienia.

Rozmaryn można dodawać do wielu potraw jako przyprawę, lub pić przygotowany z niego napar
Rozmaryn można dodawać do wielu potraw jako przyprawę, lub pić przygotowany z niego napar 123RF/PICSEL

Ostropest zwalcza zły cholesterol

Ostropest plamisty to roślina, która swoje walory zdrowotne zawdzięcza zawartej w niej sylimarynie. Jest to substancja, która wykazuje działanie przeciwzapalne, odtruwające oraz żółciopędne.

Aby osłonić żyły i tętnice przed złogami, warto sięgać po napar z ostropestu, bowiem skutecznie obniża on dwa wskaźniki wpływające na zatykanie żył: cholesterol oraz glukozę. Zapobiega on powstawaniu blaszek miażdżycowych, wspiera układ krążenia oraz pomaga w leczeniu cukrzycy typu 2.

Ostropest znaleźć można w aptekach lub sklepach zielarskich nie tylko w postaci herbaty, ale również w tabletkach oraz ziarnach, które można wsypać do ulubionych potraw.

Rozmaryn na lepsze krążenie

Rozmaryn to zioło o bardzo charakterystycznym zapachu, bowiem w jego olejkach eterycznych, znajdują się takie związki jak: kwas kawowy, kamfora, eukaliptol, diosmina. Stosowany jest w leczeniu astmy oskrzelowejkolki nerkowej i przede wszystkim - w chorobach zapalnych.

Udowodniono również, że rozmaryn - w postaci herbat, jako przyprawa czy olejek do inhalacji, działa przeciwbólowo w skurczach jelit, bólach żołądkowych oraz w problemach ze strony pęcherzyka żółciowego.

Dla osób, które chcą zadbać o naczynia krwionośne i pozbyć się zalegających w nich złogów, rozmaryn będzie doskonałym wyborem. Pobudza on wydzielanie insuliny w organizmie, to wpływa na prawidłową regulację poziomu glikemii. Przede wszystkim jednak wzmacnia on siłę skurczu mięśnia sercowego, co powoduje, że sprawniejsze jest krążenie. Prawidłowe krążenie krwi w naczyniach zmniejsza ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych, a tym samym chroni cały układ sercowo-naczyniowy.

Głóg na nadciśnienie

Innym sposobem na wspomaganie pracy układu krwionośnego jest głóg, a dokładniej jego owoce. Bogate są w witaminę C, kwasy omega-3, flawonoidy, wapń, magnez, fosfor czy potas.

Suplementy, zawierające kwiatostan głogu lub jego owoce, stosowane są u pacjentów z problemami kardiologicznymi o łagodnym nasileniu. Pacjenci cierpiący na uczucie kołatania serca czy zaburzenia pracy serca na tle nerwowym, mogą korzystać z tych preparatów. Ponadto głóg obniża poziom cholesterolu, co dodatkowo wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Jest również zalecany pacjentom chorującym na nadciśnienie tętnicze.

Głóg dostępny jest w formie tabletek, syropów, a także suszu, z którego można przygotować napar. Osoby, które przyjmują glikozydy nasercowe i leki na nadciśnienie - zawsze powinny najpierw skonsultować się z lekarzem, zanim sięgną po suplementy z tą rośliną.

CZYTAJ TAKŻE: 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Kolekcja Diora inspirowana ukraińskim folklorem
      Kolekcja Diora inspirowana ukraińskim folklorem© 2022 Associated Press
      INTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      21
      Super
      relevant
      3
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      2
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      26
      Udostępnij
      Oceń artykuł
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na