Reklama

Ustalono, kto nigdy nie powinien jeść rosołu. Katorga dla trzustki, jelit i wątroby

Rosół jest bezsprzecznie jedną z najpopularniejszych zup w Polsce. Rozgrzewający i aromatyczny bulion jest doskonałym dopełnieniem niedzielnego obiadu. Polscy się nim zajadają, doceniając wyjątkowe walory smakowe. Tymczasem nie każdy powinien sięgać po dokładkę. Oto kto nie powinien jeść rosołu.

Czy rosół jest zdrowy?

Rosół jest niekwestionowanym królem polskich zup. Sięgamy po niego, kiedy towarzyszą nam objawy przeziębienia i grypy, leczymy nim kaca, a także wspieramy odporność. Dla wielu z nas nie ma zdrowszej zupy niż popularny bulion przygotowany na bazie mięsa i świeżych warzyw. Jak się jednak okazuje, nie każdy powinien po niego sięgać.

Podstawą przygotowania rosołu powinien być wybór sprawdzonych, nieprzetworzonych składników. Dobra zupa to ta, która przygotowana zostanie wyłącznie na bazie zdrowych warzyw i świeżego mięsa. Przed jej przygotowaniem warto więc poznać pochodzenie kości, z których powstanie rosół. Jeśli te zawierają w swoim składzie metale ciężkie, mogą one kolejno przejść na płyn, a taka zupa, spożywana regularnie, może zwiększyć ilość toksyn, która mocno obciąży organizm.

Nie zaleca się podawania rosołu dzieciom przed 7 - 8 miesiącem życia. Przeciwwskazaniem do spożywania bulionu jest również dieta łatwostrawna, zalecana przy zapaleniach i chorobach dróg żółciowych, chorobach wątroby oraz zapaleniu trzustki czy jelita grubego. To jednak nie koniec.

Reklama

Zobacz również: Podtruwają nas każdego dnia. Szkodliwe dodatki do żywności

Kto nie może jeść rosołu? Lekarka wyjaśnia

Zjedzenie rosołu może u niektórych osób wywołać wiele nieprzyjemnych objawów - od bólu głowy aż po uporczywe zaparcia. Jak się bowiem okazuje, dłuższe gotowanie zupy zwiększa zawartość histaminy. Osoby z jej nietolerancją mogą więc skarżyć się na uciążliwe problemy.

"Rosoły mogą być problematyczne dla osób z nietolerancją histaminy z powodu sporej jej zawartości. Objawy obejmują bóle głowy, świąd skóry, wysypkę, bóle brzucha, biegunki, objawy lękowe. Jeśli doświadczasz takich objawów po jedzeniu rosołów, zrezygnuj z nich na jakiś czas, ale jednocześnie zajmij się przyczynami" - tłumaczy w rozmowie z serwisem zdrowie.radiozet.pl lekarka Ewa Jakubowska.

Nietolerancja histaminy jest często powiązana z brakiem równowagi w bakteriach jelitowych. Rosół może zaszkodzić również osobom cierpiącym na kamicę nerkową. Jest wręcz zakazany dla chorych na dnę moczanową.

Rosół najlepiej jeść raz w tygodniu, na przykład przy okazji rodzinnego, niedzielnego obiadu, kiedy ta zupa najczęściej ląduje na naszych stołach. Przy okazji spożywania bulionu warto również zejść wszystkie marchewki i inne jarzyny, które się w nim gotowały. To dodatkowa porcja zdrowia.

Zobacz również: Rób to zaraz po przebudzeniu. Efekty w odchudzaniu cię zaskoczą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rosół
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy