Wystarczą 3 minuty dziennie. Opadająca powieka przestanie ci przeszkadzać
Opadająca powieka to problem wielu ludzi. Niektórzy z nas mają genetyczną tendencję do jej tworzenia, inni zaczynają borykać się z nim w miarę upływu czasu, gdy mięśnie i skóra wiotczeją. Opadająca powieka to nie tylko problem estetyczny, ale bywa także powodem schorzeń oczu, toteż nie należy go lekceważyć. Oto kilka ćwiczeń, które powtarzane regularnie pomogą unieść powiekę.
Opadająca powieka nazywana jest też blefaroptozą lub ptozą. Przypadłość polega na zmniejszeniu szpary powiekowej, gdy nadmiar skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej opadają, przysłaniając oko. O opadającej powiece mówi się (w zależności od źródła), gdy przesłania ona 1 - 2 milimetry tęczówki. Istnieje wiele powodów blefaroptozy, które można umownie podzielić na dwie główne grupy:
- wrodzone - w tym przypadku jest ona dziedziczona w genach, opadanie powieki jest widoczne już u dzieci.
- nabyte - wiążące się z nieprawidłowym działaniem, unerwieniem lub nadmiernym rozciąganiem mięśnia dźwigaczy powieki górnej. Opadająca powieka może być objawem chorób, bywa wynikiem urazów, nawet takich powstałych w wyniku częstego pocierania powieki czy przy zakładaniu soczewek kontaktowych. Powodem ptozy są też: alergia, ciąża, infekcje, długotrwałe stosowanie steroidów. W starszym wieku wiąże się z procesem wiotczenia skóry oraz degradacją mięśni, które nie mają już tyle siły, by unosić powiekę prawidłowo.
Blefaroptoza może dotyczyć obydwu lub tylko jednej powieki. Schorzenie występuje jako objaw izolowany, wtedy stanowi problem sama w sobie lub jako objaw poważnych chorób, a bywa, że jest ich jednym symptomem. Dlatego opadającej powieki nie należy traktować jedynie jako defektu estetycznego, ale gdy zauważymy u siebie ptozę, warto udać się do lekarza. Szczególnie jeśli opadanie powieki pojawia się nagle i szybko nasila.
Wśród chorób i schorzeń, których objawem jest opadanie opieki, można wymienić między innymi:
- wrodzone wady serca,
- zespół Hornera,
- choroby reumatologiczne,
- uszkodzenie nerwu okołoruchowego,
- neuropatię,
- miastenię,
- OPMD (niedowład mięśni kończyn, zaburzenia połykania, etc.)
- nowotwory w okolicach oczu,
- działania trucizny w organizmie - pojawia się na przykład przy ugryzieniu węży,
- chorobę mięśni szkieletowych,
- udar mózgu.
Zobacz również: Dwa niepozorne objawy mogą zwiastować demencję. Odkrycie badaczy
Opadające powieki mogą też być objawem izolowanym - nie towarzyszą im wówczas inne schorzenia. Jednak ptoza sama w sobie może być problemem, który znacząco pogarsza komfort życia, a nawet prowadzi do problemów ze zdrowiem.
Opadająca powieka bywa przez wielu postrzegana jako nieestetyczna. Kobiety często próbują ją ukryć pod makijażem, choć sama w sobie potrafi utrudnić zrobienie ładnego make-upu. U niektórych osób wpływa też na obniżenie samooceny. Blefaroptoza może też prowadzić do powstania problemów ze zdrowiem:
- ogranicza pole widzenia, a w efekcie prowadzi do pogorszenia wzroku,
- sprawia, że w rogówce i tęczówce często pojawiają się stany zapalne,
- uniesienie powieki jest niemożliwe, co ogranicza pole widzenia, dlatego pacjenci często stale utrzymują głowę pod kątem, co prowadzi do napięcia w mięśniach i bóli głowy,
- łzawienie, problemy z mruganiem, zmęczenie oczu, a w skrajnych przypadkach nawet zez.
Zobacz również: Niepokojący kolor naturalnej płytki paznokcia. Sygnalizuje poważne kłopoty ze zdrowiem
Blefaroplastyka uważana jest przez lekarzy medycyny estetycznej za najskuteczniejszą metodę na pozbycie się opadającej powieki. Jest to zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polegający na usunięciu nadmiaru skór wraz z tkanką tłuszczową z okolic oczu oraz skróceniu mięśnia dźwigacza. Cała “operacja" trwa około godziny.
Bywają sytuacje, gdy plastyka powiek wykonywana jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak muszą zaistnieć medyczne przesłanki do wykonania blefaroplatyki. Dzieje się tak, gdy opadająca powieka zaczyna powodować komplikacje zdrowotne: wywołuje powtarzające się zapalenia w okolicach oczy, czy ogranicza pole widzenia.
Eksperci doradzają masaże powiek i twarzy oraz ćwiczenia na opadającą powiekę, które mają ją nieco unieść i zniwelować potencjalne zagrożenie chorób wynikających z ptozy. Oto trzy proste ćwiczenia jogi twarzy, które wykonywane regularnie pomogą podnieść powiekę. Wystarczy poświęcić na nie jedynie trzy minuty dziennie, a niektóre można wykonywać nawet siedząc przed telewizorem, czy jadąc w autobusie. Każde ćwiczenie należy wykonać w 2 seriach po 10 powtórzeń.
- Szerokie otwieranie oczu - polega na podnoszeniu górnej powieki poprzez szerokie otwieraniu oczu. Podczas ćwiczenia nie należy unosić brwi, ani marszczyć czoła. Jeśli pomimo prób nam się to nie udaje, można przytrzymać czoło ręką.
- Szerokie otwieranie oczu przy naciągniętej powiece - kolejny ćwiczenie jest podobne do poprzedniego, z tą różnicą, że należy napiąć skórę w miejscu, gdzie opada ona na oko a następie szeroko je otwierać.
- Ostatnia propozycja to naciąganie skóry górnej powieki z pomocą podstawy dłoni. Masujemy obszar nad okiem, wykonując posuwiste ruchy od nosa w kierunku skroni. W tym czasie zaciskamy i rozluźniamy powieki, wykonując ruchy podobne jak podczas mrugania. Aby ułatwić sobie ćwiczenie, warto natłuścić skórę rąk olejkiem bądź kremem.
Ćwiczenia na opadającą powiekę nie zajmują wiele czasu i nie są wymagające, ale aby skutkowały, należy wykonywać je regularnie. Warto to robić by uniknąć problemów ze zdrowiem.
Zobacz również: Wystarczy ćwiczyć tylko 4 minuty. "Galareta" z ud zacznie znikać