Wzmacniają mózg i pamięć. Borówki potrafią zdziałać cuda

Są słodkie, smaczne, a do tego posiadają niewiele kalorii. Przede wszystkim są jednak niezwykle odżywcze. Borówki to prawdziwy owoc do zadań specjalnych. Spożywane regularnie zadziałają na nasz mózg. Będzie ostry jak brzytwa.

Badania pokazują, że spożywanie borówek w ramach zdrowej diety może wspierać zdrowie mózgu
Badania pokazują, że spożywanie borówek w ramach zdrowej diety może wspierać zdrowie mózgu123RF/PICSEL

"Badania pokazują, że spożywanie borówek w ramach zdrowej diety może wspierać zdrowie mózgu" - twierdzi Toby Amidor, dietetyczka i autorka wielu książek kulinarnych. Dowody mają sugerować, że spożywanie tych owoców obniża ryzyko demencji oraz choroby Alzheimera.

Wpływ borówek na mózg człowieka

W czasopiśmie "Neural Regeneration Research Journal" opublikowano kolejny dowód na wspaniałość tego owocu. Zgodnie z opisanymi tam badaniami u dorosłych w różnym wieku, którzy systematycznie spożywali ten owoc, eksperci zauważyli wzrost przepływu krwi w kluczowych obszarach mózgu. Uczestnicy przyznali dodatkowo, iż mocniej skupiają się na wymagających zadaniach, a ich pamięć jest lepsza.

Wniosek jest prosty. Borówki, spożywane systematycznie, mogą pozytywnie wpłynąć na naszą zdolność myślenia i rozumowania.

Borówki: właściwości

Borówka ma wysokie wartości odżywcze. Owoc to bogate źródło witamin oraz makro- i mikroelementów. Zawiera:

  • witaminy A, B, C, E oraz PP
  • cynk, potas
  • selen, miedź,
  • magnez, żelazo oraz wapń

Co ważne, borówka, ze względu na swoją niską kaloryczność, jest idealnym produktem dietetycznym. Owoce regulują trawienie i są pomocne w walce z miażdżycą czy pasożytami jelitowymi u dzieci. Jej skuteczność potwierdzono w profilaktyce wielu schorzeń.

Borówki: pokarm dla mózgu

Borówka obniża ciśnienie krwi, podwyższa poziom "dobrego" cholesterolu, a obniża "złego"
Borówka obniża ciśnienie krwi, podwyższa poziom "dobrego" cholesterolu, a obniża "złego"123RF/PICSEL

Borówka zawiera najwięcej antyoksydantów ze wszystkich owoców i warzyw - wynika z danych z USDA Human Nutrition Research Center on Aging. Mają one również zbawienny wpływ na mózg oraz znacząco spowalniają procesy starzenia, co bezpośrednio przekłada się na jakość życia osób w podeszłym wieku.

Co więcej, borówki działają uspokajająco i przeciwbólowo. Pomagają również w spadkach nastroju i depresji. Zapobiegają dodatkowo chorobom nowotworowym, chorobom układu krążenia oraz pozwalają zachować dobry wzrok i młody wygląd skóry.

INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?