Reklama

Była porzuconym jajkiem. Dziś jest najstarszą kurą na świecie. Historia Peanut wzrusza

Jako jajko otarła się o śmierć. Dziś jest jednak prawdziwą rekordzistką, której imię dzielnie figuruje na liście Księgi Rekordów Guinnessa. Peanut jest najstarszą kurą na świecie. Jej historia może jednak wzruszyć niejednego.

Peanut - kura rekordzistka

Peanut nie miała łatwego dzieciństwa. Przyszła na świat w 2002 roku, jednak jej matka porzuciła ją jeszcze, kiedy ta była jajkiem, opuszczając gniazdo wraz z pozostałymi pisklętami i pozostawiając nienarodzoną jeszcze Peanut na pastwę losu. Jak się okazuje, losu, który chciał napisać jej wyjątkową historię.

Wtedy na jej drodze stanęła bowiem Marsi Darwin, emerytowania bibliotekarka. Kobieta znalazła jajko, jednak będąc pewną, że pisklak zdechł jeszcze przed wykluciem, chciała je wyrzucić. Wtedy skorupka zaczęła pękać. A wkrótce na świecie pojawiła się Peanut.

Reklama

Zobacz również: Miał być "pies idealny", a wydarzyła się tragedia. Mity w relacji psa i dziecka

Od porzuconego jajka do najstarszej kury na świecie

Matka Peanut wciąż była jednak nieubłagana, nie chcąc przyjąć pisklęcia. Pierwsze dwa lata życia nowo narodzona kura spędziła więc w towarzystwie papug, w klatce ustawionej w jadalni Marsi. Później przeniesiono ją do kurnika, gdzie do ósmego roku życia znosiła jaja i wychowywała kurczaki.

"Jestem pewna, że przeżyła sporo swoich dzieci" - mówi na łamach guinnessworldrecords.com Marsi. Jak się okazuje, Peanut przeżyła w swoim życiu również ogromną, kurzą miłość. Jej właścicielka podkreśla, że kiedy Peanut była młoda, miała swojego ulubionego koguta - amanta o imieniu Lance.

Dziś Peanut, z racji swojego sędziwego wieku, stawia raczej na dużą ilość snu oraz odpowiednią dawkę pożywienia. Co ciekawe, ma jednak swoje ulubione zajęcia. Uwielbia między innymi... oglądać telewizję! Błogie popołudnia spędza na kolanach swojej właścicielki, a jej priorytetem jest odpowiednia dawka przytulasów.

Zobacz również: Przerażające odgłosy w lasach. Jelenie już rozpoczęły jesienny spektakl

Statystyczny wiek kur pokonała o 11 lat

Peanut jest kurą mieszanych ras d’Uccle i Nankin. W maju 2023 roku skończyła 21 lat, bijąc tym samym rekord Guinnessa na najstarszą żyjącą kurę i na stałe zapisując się na kartach historii. Statystyczny wiek kur, które dożywają zazwyczaj maksymalnie 10 lat, pokonała bowiem o 11 lat. Wiek Peanut potwierdziła weterynarz dr Julia Parker, która pierwszy raz widziała kurę w 2003 roku, kiedy ta była już "dorosła".

Zobacz również: Kobieta dokonała niesamowitego odkrycia na plaży. Czy dowodzi istnienia nowego gatunku?

W czym tkwi sekret Peanut? Jak podkreśla jej właścicielka, długie życie kury ma być efektem zdrowej diety. Peanut pije bowiem wyłącznie świeżą wodę z odrobiną octu jabłkowego, a do tego żywi się odpowiednią dawką pokruszonych tabletek witaminy D, owoców i warzyw. "Przez całe życie cieszyła się dobrym zdrowiem [...] przeżyła wielu swoich potomków, a także rodziców i sporo psów, kotów i pierzastych przyjaciół" - wyjawia Marsi Darwin.

Peanut jest najstarszą żywą kurą. Przed sobą wciąż ma jednak pokonanie jednego rekordu. Jak wynika z Księgi Rekordów Guinnessa, najstarszy kurczak na świecie dożył 23 lat i 152 dni. Kura o imieniu Muffy zdechła w 2012 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Księga Rekordów Guinnessa | kura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy